Германия не съсипа Гибралтар, но го разгроми

Световният шампион Германия постигна едва втората си победа в Група D на квалификациите за Евро 2016, след като очаквано нанесе разгром с 4:0 на вероятно най-слабия претендент за място на Шампионата на Стария континент – Гибралтар.

През първото полувреме Бундестимът изкова комфортен аванс, макар да не предложи голова фиеста на публиката в Нюрнберг. Резултатът откри Томас Мюлер в 12-ата минута, но след груба грешка на вратаря на полуаматьорския отбор Роба.

Шкодран Мустафи направи пробив по десния фланг и неговото центриране се отби от страничната греда, заблуждавайки стража на Гибралтар, при което кълбото се озова на пътя на Мюлер и той на празна врата без проблем се разписа.

В 29-ата минута Марио Гьотце раздаде топката на левия фланг за Лукас Подолски, който центрира отлично по земя успоредно на голлинията, като на далечна греда непокритият Мюлер само с едно докосване прати кълбото в мрежата за втори път – 2:0.

4124305

Мюлер, който от действащите футболисти на Бундестима е с най-много (10) попадения на световни първенства, стана шестайстият играч в историята с поне 25 гола за националния отбор на 4-кратните световни шампиони.

В 38-ата минута страхотна атака чрез мигновени пасове през средата на терена позволи на Гьотце да реализира за 3:0. Голмайсторът от финала на Мондиал 2014 напредна към наказателното поле и размени подавания с Максимилиан Крузе, за да се озове очи в очи с Роба и да го простреля.

4124308

В 64-ата минута отново центриране в наказателното поле се оказа фатално за защитниците на Гибралтар – отново Лукас Подолски центрира отляво по земя, търсейки да асистира на Сами Кедира, но халфът на Реал Мадрид пропусна топката, само за да може бранителят Сантос да си я вкара в собствената мрежа за 4:0.

4124306

Германия вече има 7 точки в класирането в Група D и запази изоставането си от 3 пункта от лидера Полша, който по-рано днес разгроми с 4:0 Грузия като гост. Гибралтар е единственият тим в групата без точков актив и логично е на последното шесто място.

Германия не можа да подобри най-изразителната си победа в квалификации за Европейско първенство – 13:0 срещу Сан Марино през 2006-та година, което е и рекорд изобщо в надпреварата. Личният рекорд на Бундестима е 16:0 от 1912-та година срещу Русия.