Шалке се измъкна в Солун и отново ще играе в Шампионската лига (СНИМКИ)

Шалке 04 победи ПАОК с 3:2 в Солун в ревашна от плейофите на Шампионската лига и за шести път в своята история се класира за груповата фаза на турнира на богатите.

Успехът за "кралскосините" обаче не дойде никак лесно. Преди седмица на "Фелтинс Арена" те стигнаха само до 1:1 въпреки сериозното си превъзходство.

Тази вечер пък на два пъти повеждаха в резултата с голове на Адам Шалай и Юлиян Дракслер, но ПАОК успяваше да се върне в срещата благодарение на Атанасиадис и Кацуранис.

От 64-та минута пък гостите играеха и с човек по-малко след червен картон за Джърмейн Джоунс, но в крайна сметка стигнаха до успеха с втория гол на Шалай в последната минута на редовното време.

За съжаление добрият футбол и изключителната драма между ПАОК и Шалке се разиграха пред празни трибуни, тъй като гърците са наказани да играят без публика в три поредни срещи в Европа, заради ексцесиите по време на двубоя с Рапид (Виена) миналия сезон.

Наставникът на домакините Хууб Стевенс имаше кадрови проблеми и на мястото на контузените Лино, Костин Лазар и Лиам Лоурънс заложи на Янис Скондрас, Ергис Каче и Стефанос Анастасиадис.

От стартовия състав на Шалке пък отпадна Жоел Матип, който бе заменен от Фелипе Сантана. Другата промяна бе Кристиян Клемес, който зае мястото на Макс Майер. От 11-торката на Йенс Келер впечатление правеше отсъствието на контузения Клаас-Ян Хунтелаар.

Първото полувреме на двубоя доста напомняше това в Гелзенкирхен, когато Шалке контролираше изцяло събитията на терена, но не изпитваше трудности в отбелязването на попадение.

Още в 3-та минута на двубоя Джеферсън Фарфан отправи много опасен удар с глава от близка дистанция след центиране от фаул, но стражът на домакините Якобо с крак успя да избие. Ситуацията обаче показа, че отбраната на ПАОК я чакат тежка вечер.

Натискът на "кралскосините" се усилваше от минута на минута, но положенията пред противниковата врата не бяха много. В края на полувремето обаче това даде своя резултат. Първо в 41-та минута Фарфан бе изведен по отличен начин отдясно в наказателното поле, но Якобо отрази неговия удар.

Две минути по-късно обаче, вратарят на гръцкия тим капитулира. Ацуто Учида получи пас от дълбочина отляво по нападението на Шалке. Японецът нахлу в наказателното поле и веднага пусна към Адам Шалай, който фронтално срещу вратата засече топката в мрежата на домакините за 1:0.

След почивката тимът на Хууб Стевенс се окопити и опита да потърси бързо изравняването. В 52-та минута Мирослав Щох проби отдясно и центрира в остро в наказателното поле, но никой от съотборниците му не успя да засече топката.

В следващата атака обаче падна изравнителното попадение. Стелиос Кициу пусна страхотен пас през центъра за Стефанос Атанасиадис, който от границата на наказателното поле вкара много красиво попадение.

Положението за Шалке се влоши още повече в 64-та минута, когато Джоунс видя картона с жълт цвят за втори път в срещата и трябваше да напусне терена.

Само три минути по-късно обаче играчите на Йенс Келер излязоха от положението и то благодарение на двамата си най-големи таланти. Влезлият като резерва 17-годишен Макс Майер намери Юлиан Дракслер, който изскочи зад защитата на домакините и елегантно преодоля Якобо за 2:1.

Майер обаче престоя на терена само девет минути. Въпреки това след попадението Шалке успя да успокои играта и да заиграе по-уверено.

ПАОК обаче не се отказа и в 79-та минута стигна до изравняването. Мирослав Щох центрира от фаул, Костас Катсуранис се извиси в наказателното поле и прати топката в мрежата на Хилдебранд за втори път.

До края на двубоя домакините вложиха всички усилия да стигнат до нов гол, който щеше да ги класира за първи път в групите на Шампионската лига. С 10 души на терена на Шалке не оставаше друго освен да се брани и да разчита да изненада противника на контраатака.

За нещастие на гърците това даде резултат. В последната минута на редовното време Юлиян Дракслер отново демонстрира защо е желан от редица грандове на Стария континент. Талантът на Шалке проби по лявото крило, увлече със себе си няколко бранителя и вратаря на ПАОК и подаде на оставения сам самичък Адам Шалай, който оформи крайното 3:2 и подпечата класирането на "кралскосините" за групите на Шампионската лига.