Селтик се надигна и прегази Шахтьор в здрава шотландска драма (ВИДЕО И СНИМКИ)

Селтик надви с 3:0 гостуващия Шахтьор (Караганди) в реванша от плейофите на Шампионската лига и за осми път в своята история се класира за груповата фаза на турнира.

"Детелините" имаха да компенсират изоставане от два гола след първата среща и успяха да го направят по особено драматичен начин. През целия двубой те контролираха играта, но излязоха напред в резултата едва в самия край на първото полувреме чрез Крис Комънс.

Изключително интересна бе втората част. В началото й падна вторият гол дело на Йоргос Самрас, а след това и двата тима имаха шанс да отбележат. Двубоят обаче отиваше към продължения, когато в 92-та минута Джеймс Форест донесе радостта за Нийл Ленън и компания.

Шахтьор пък бе много близо до чудото да стане първият казахстански представител в Шампионската лига, но въпреки добрите си игри и редицата изненади, които поднесе до този момент, се пречупи в решителния двубой.

Наставникът на домакините Нийл Ленън направи три промени в сравнение с първия двубой и сред титулярите се появиха Адам Матюс, Ефе Амброуз и Анъни Стоукс.

Шахтьор пък започна със същите 11, които надвиха "детелините" на "Астана Арена". Техният треньор Виктор Кумюков обикновено залага на доста интересната схема 5-2-3, която при сериозен натиск от страна на съперника преминава в 5-4-1. На върха на атаката на казахстанците бе авторът на второто попадение в Астана Сергей Хизниченко.

Очаквано двубоят започна с натиск на шотландците, които имаха да наваксват пасив от два гола. Още в четвъртата минута Антъни Стоукс прати топката опасно в наказателното поле, но бранител на гостите успя да избие в корнер. При последвалото разиграване Крис Комънс центрира опасно отдясно и Микаел Лустиг засече с глава, но стражът на Шахтьор Александър Мокин изби в корнер.

От минута на минута натискът на домакините се засилваше, но в тези минути именно Мокин бе героят за своите. Вратарят спаси всичко, което можеше да се спаси и запази отличния аванс на своя тим. В 12-та минута дойде най-опасното положение пред казахстанската врата. Джеймс Форест центрира към Стоукс, който се пребори със защитник в оранжево и стреля отлично с глава, но Мокин отново бе на висота.

Три минути по-късно Комънс пробва да изненада стража с мощен шут от фаул, но той внимаваше, а Роджър изчисти кълбото в ъглов удар и предотврати евентуална нова опасност.

Неуспехът на домакините да отбележат гол ги смути и постепенно те загубиха добрия си ритъм, а в играта им личеше доста брак. Атаките към Мокин не спираха, но опасностите оредяха. От своя страна казахстанската команда рядко поглеждаше към Фрейзър Форестър и няма да е пресилено, ако се каже, че вратарят на "детелините" остана без работа през първите 45 минути.

Точно когато не се виждаше ясна идея как Селтик да отбележи гол, момчетата на Нийл Ленън ликуваха. В първата минута на даденото от съдията продължение Йоргос Самарас увлече бранителите на гостите пред наказателното поле и достави топката към много активният Комънс. Последва силен удар на футболиста на "детелините" от над 25 метра и вратата на Мокин най-после бе разпечатана.

Работата обаче бе едва на половина свършена и втората част отново започна със силен натиск Селтик, който даде резултат само три минути след подновяването на играта. Разбъркване при корнер прати топката с голяма доза късмет в краката на Самарас, който очи в очи със стража на Шахтьор се разписа за 2:0 и изравни общия резултат.

Домакините потърсиха и трети гол, за да си осигурят класиране без да им се налага да играят продължения. В 60-та минута "детелините" проведоха брилянтна атака, Форест излъга Александър Симчевич и центрира в наказателното поле, където Стоукс намети топката от въздуха и от 4-5 метра нацели гредата.

Сериозният пропуск на Селтик като че ли събуди гостите, които до този момент така и не успяваха да организират някоя опасна контраатака. В 62-та минута те бяха изключително близо до попадение, когато след неубедителна намеса на Форестър Никола Василиевич стреля към вратата на шотландците, но Адам Матюс изби от голлинията.

Минута по-късно препълнените трибуни на "Селтик Парк" отново отдъхнаха с облекчение, тъй като гостите пропиляха още една златна възможност за гол. Играчите на Нийл Ленън не се справиха с едно дълго хвърляне от тъч на Гедиминас Вичиус и Сергей Хизниченко засече кълбото в гредата на противниковата врата.

"Детелините" също на няколко пъти бяха много близо до трето попадение, което щеше да има цената на класиране, но в завършващата фаза на атаките нещо не им стигаше, за да го отбележат.

Двубоят отиваше сигурно отиваше към продължения, когато във втората минута на даденото от съдията продължение Селтик вкара така ценният трети го и то по уникален начин. Антъни Стоукс направи великолепен пробив в наказателното поле на Шахтьор като се справи с трима бранители и върна топката към Джеймс Форест, който от центъра на наказателното поле не се поколеба да разстреля Александър Мокин за 3:0 и да хвърли в екстаз феновете на "Селтик Парк".