САЩ подчини Русия с невиждана рулетка на дузпите

Вълнуваща размяна на наказателни удари определи победителя от най-големия сблъсък на груповата фаза на олимпийския турнир по хокей на лед в Сочи, като САЩ нанесе тежко поражение върху гордостта на домакините Русия.

Американците спечелиха дуела с „дузпи“, благодарение на един-единствен изпълнител – Ти Джей Оший, който се нагърби с отговорността да изпълни 6 наказателни удара и в крайна сметка реализира общо 4 от тях. Последният от тях се оказа решаващ за крайния успех с 3:2.

Един от легендарните хокеисти на Русия – Павел Дацюк – блесна с два гола за „сборная“, като първо откри резултата в 29-ата минута, но преднината на домакините не се задържа повече от 10. Кем Фаулър с крак реализира за 1:1 в самия край на втората третина в момент, когато американците имаха числено предимство.

Джо Павелски осъществи пълен обрат в 9-ата минута на последната част, но отново Дацюк с китков изстрел прати шайбата в долния ъгъл на изненадващия титуляр на вратата на САЩ Джонатан Куик.

В края на третата част се случи най-спорното положение, когато Фьодор Тютин разстреля Куик от синята линия, но голът не бе зачетен, тъй като американската врата не бе поставена на правилното място в дупките на леда за щангите. Продълженията на мача не дадоха промяна в резултата и наказателни изстрели трябваше да определят победителя в дербито.

Ти Джей Оший и Иля Ковалчук вкараха по един наказателен удар в редовната размяна на 3 „дузпи“. Павел Дацюк отбеляза хеттрик с ново точно попадение и даде аванс на „сборная“, но Оший се разписа в ответния опит за САЩ и отново изравни.

След задължителното изпълнение на 3 „дузпи“ треньорът на САЩ Дан Байлзма залагаше единствено на Оший като изпълнител на ударите, докато наставникът на Русия Биляледтинов редуваше Дацюк с Ковалчук. В крайна сметка Оший оправда доверието и с третия си гол от наказателен удар подари успеха на САЩ – 3:2 след продължения и „дузпи“.

Победителят от най-големия сблъсък на груповата фаза на олимпийския турнир в Сочи щеше да си осигури почти на сто процента първата позиция в Група А и директно класиране за четвъртфиналите. Загубилият трябва да се надява на задължителна победа в последния си двубой и евентуален прогрес към елиминациите по правилото, че най-добрият втори от групите също продължава напред и няма да се налага да участва в плейофите за място в топ 8.

След дербито САЩ вече има 4 точки, докато Русия е с 3, тъй като получава 1 пунт за равенството в редовните 60 минути.

Русия и САЩ не се бяха изправяли един срещу друг на Олимпиада от Торино 2006-та, когато „сборная“ спечели с 5:4. Последният успех на американците датира от Солт Лейк Сити 2002-ра – 3:2 в полуфиналите.

В неделя Русия се изправя срещу коравия по традиция тим на Словакия, който обаче бе смазан с 1:7 от САЩ в първия кръг. Воденият от Дан Байлзма състав пък среща дебютанта на Олимпиада Словения, която даде повече от очаквания отпор на „Сборная“, въпреки загубата с 2:5.