Русия най-после на 1/4 финал в Сочи

Олимпийската мечта на руския национален отбор по хокей на лед продължава в Сочи 2014, след като съставът на „сборная“ взе поправителния изпит по пътя към четвъртфиналите и оправда очакванията да се изправи срещу Финландия – бронзов медалист от Ванкувър 2010 – в следващия етап.

Русия срази с 4:0 в плейофите най-слабия отбор от груповата фаза Норвегия, главно благодарение на Александър Радулов, който вкара два и асистира за един от головете на домакините.

В 24:12 минута Радулов се впусна в рейд по десния фланг, мина покрай вратата, за да излезе на далечната греда и с техничен китков удар – бекхенд – мушна шайбата покрай вратаря на Норвегия Ларс Хауген.

Отново Радулов бе замесен във второто попадение, защото след отлично двойно подаване с Павел Дацюк той стреля от бекхенд в гредата, стражът на „викингите“ не се ориентира и капитанът Иля Ковалчук с бързо движение прати шайбата в мрежата за 2:0.

Водещият реализатор в Националната хокейна лига на САЩ и Канада (НХЛ) Александър Овечкин бе спънат със стик в 50-ата минута, след като се бе откъснал сам срещу вратаря, но наказателен удар не бе отсъден.

Норвежците заслужават похвали за сърцатата си игра през целия мач, в който удържаха инициативата, а в последните 150 секунди дори вкараха шести полеви играч в търсене на изравнителен гол.

До него обаче не се стигна, а при една контраатака Радулов за втори път порази мрежата на гостите и направи резултата 3:0. 40 секунди преди финалната сирена остана време и за Алексей Терешенко да запише името си сред голмайсторите и да оформи крайното 4:0.

Така Русия все пак се класира за четвъртфиналите, където ще играе срещу Финландия в дългоочаквано европейско дерби. Този път „сборная“ се отпуши и наниза 4 попадения, след като имаше 7 в аткива си в предишните 3 срещи. Ефективността на руснаците от положение пауър-плей (числено предимство в следствие на наказание на противников играч за 2, 5 или 10 минути) обаче остава нищожна – само 2 гола от 15 възможности.

Вратарят на Русия Сергей Бобровски, който спаси 31 удара към себе си в голямото дерби от груповата фаза срещу САЩ (2:3 след продължения и дузпи), сега записа суха мрежа, отразявайки всичките 22 изстрела на норвежците. Стражът на „викингите“ Ларс Хауген се отчете с 27 спасявания, но имаше вина за първите два гола на „сборная“, защото демонстрира липса на ориентация в собственото си поле.