Португалия пак не се пребори с Гърция

Португалия разочарова феновете си на стадиона в град Оейраш и не можа да вкара гол на най-кошмарния си съперник – Гърция – завършвайки наравно 0:0 в контрола преди началото на Световното първенство по футбол 2014 в Бразилия.

Самото споменаване на „елините“ още смразява португалските фенове заради злополучните им срещи преди 10 години на Европейското първенство в страната от Иберийския полуостров. Тогава Гърция спечели с 2:1 мача на откриването и – още по-болезнено – финала с 1:0 след гола на Ангелос Харистеас.

Последните три двубоя между двете страни (преди днешния) бяха спечелени от южните ни съседи, които нямат поражение от Португалия от март 1996-та година. Селекционерът на „селесао“ Пауло Бенто нямаше как да разчита на възстановяващия се от контузия кавалер на Златната топка Кристиано Роналдо, затова заложи на Едер и Елдер Пощига в нападателното дуо на тима си. Зад него действаха Нани, Велозо, Вилиам и Варела, а в защита се бяха подредили Перейра, Коща, Алвеш и Алмейда, докато на вратата бе Едуардо.

В състава на Гърция не липсваха опитни футболисти – Сократис Папастатопулос, Василис Торосидис и Дмитрис Салпингидис, който бе подкрепян в предни позиции от звездните нападатели Йоргос Самарас и Костас Митроглу. След почивката на терена се появи и друг ветеран – Йоргос Карагунис.

4089918

Двубоят се разви по примера на срещите между двата тима от Евро 2004, като чистите положения почти изцяло липсваха. Единственият напрегнат момент през първото полувреме бе принудителната смяна на Папастатопулос, като контузията, която получи бранителят, може да застраши участието му на Мондиал 2014.

В отсъствието на Роналдо португалците използваха най-вече дясното крило и логично играчът на Манчестър Юнайтед Нани бе най-активен и опасен. Неговите центрирания почти винаги вещаеха проблеми за отбраната на Гърция, но Пощига и Едер не успяваха да засекат топката в мрежата на Ореститс Карнезис.

Двамата треньори предприеха куп смени през второто полувреме, което се отрази негативно на домакините, защото „елините“ започнаха по-спокойно да изнасят топката и дори да поглеждат към вратата на Едуардо. В крайна сметка обаче до гол така и не се стигна и феновете в град Оейраш останаха разочаровани.