Холандия вдъхна увереност преди Мондиала

Холандският национален отбор демонстрира отлична спортна форма по-малко от две седмици преди началото на Световното първенство по футбол и спечели с 1:0 домакинството си на Гана на стадиона на Фейенорд в Ротердам.

Единственото попадение за „лалетата“ реализира голмайстора на Манчестър Юнайтед Робин ван Перси още в 5-ата минута. Домакините могат да съжаляват за минималното измерение на успеха си, тъй като имаха пълно превъзходство на терена и особено през първото полувреме създадоха достатъчно положения за по-изразителна победа.

Преди 4 години в ЮАР и двете страни постигнаха най-добрите резултати в историята си на световни първенства, но сега на Мондиал 2014 и Холандия, и Гана попаднаха в изключително балансирани и силни групи.

„Черните звезди“ ще имат сериозни проблеми в опита си да повторят похода до четвъртфиналите от шампионата в ЮАР, тъй като са в компания с Германия, САЩ и Португалия в Група G. “Лалетата“ - финалисти от Мондиал 2010 – откриват кампанията си на Световното по футбол в мач с настоящия шампион Испания, като другите им съперници са Чили и Австралия.

4089914Вероятно именно поради перспективата да се изправи срещу „Ла Фурия“ на 13-ти юни (22 часа), селекционерът на Холандия Луис ван Гаал изпробва на практика новата си тактика 5-3-2. На върха на атаката си партнираха Ариен Робен и Робин ван Перси, а зад тях действаше триото Уесли Снайдер (в средата), Найджъл де Йонг и Джонатан де Гузман.

Петимата защитници пред вратата Яспер Килесен бяха (отляво-надясно) Дейли Блинд, Бруно Мартинс, Стефан де Фрай, Рон Влаар и Дарил Янмаат. „Лалетата“ не познаваха вкуса на победата до днес от края на квалификациите за Мондиал 2014, когато последно надвиха Турция с 2:0. Оттогава досега „оранжевите“ записаха равенства с Япония, Колумбия и Еквадор, като през март загубиха от Франция с 0:2, което не им се беше случвало от 2012-та година.

Часове преди първия съдийски сигнал срещу Гана Луис ван Гаал определи избраниците си за Световното първенство по футбол 2014 в Бразилия, като последният отпаднал от списъка му бе Рафаел ван дер Ваарт, който пропуска турнира поради контузия в прасеца.

Снайдер, който се изказа ласкаво за новата схема на Холандия, размени добри пасове с Робен в 5-ата минута и центрира на далечната гредата в наказателното поле. Грешка на бранител на Гана позволи на Ван Перси да се окаже очи в очи с вратата на гостите и без никакви трудности да открие резултата.

Робен имаше великолепен шанс да покачи на 2:0 в 12-ата минута, освен непокрит фронтално срещу вратата от 5-6 метра, но някак крилото на Байерн (Мюнхен) прати топката над горната греда.

4089913

Отново Робен в 24-ата минута застраши вратата на Гана, като този път с отлична намеса се прояви вратарят Кварси. Двамата повториха упражнението в самия край на първата част, когато стражът на гостите отрази далечен изстрел на Робен.

След почивката крилото на Байерн отново се отчете с два-три пропуснати шанса, а Ван Перси също не се възползва от добра възможност да увеличи головата си сметка.