Порто – отличен пример за футболен мениджмънт и бизнес

галерия:

снимка: БТА

Миналата седмица президентът на носителя на трофея от Лига Европа Порто - Пинто да Коща започна преговори с изпълнителния директор на Атлетико Мадрид Мигел Анхел Гил за трансфера на Радамел Фалкао.

 

Като резултат от преговорите колумбийският голмайстор на „драконите" бе продаден за цели 40 милиона, а когато пристигна в Порто от Ривър Плейт, струваше само 5.5 милиона. По този начин се затвърждава интелигентната политика на португалския шампион да генерира значителни приходи от трансфери на доскоро непознати играчи. След спечелването на втората Шампионска лига през 2004-та година, Порто по същия начин реши да се раздели за сериозни суми с големите си звезди.

 

След триумфа в най-авторитетния футболен турнир Пауло Ферейра и Рикардо Карвальо се присъединиха към Челси (както и треньорът Жозе Моуриньо), а плеймейкърът Деко премина в Барселона. Общата стойност на тримата играчи бе цели 71 милиона евро - 30 за Карвальо, 21 за Деко и 20 за Пауло Ферейра. Това бе само началото на доходоносния за „драконите" бизнес, защото на следващото лято от Сао Пауло бе купен Луиш Фабиано за 3.5 милиона евро, а после бе трансфериран в Севиля за 10, за да стане в последствие национал на Бразилия. Сейтаридис бе привлечен от Панатинайкос за 3 милиона, но веднага бе пуснат в Динамо Москва за 10 - подобна бе ситуацията с Маниш, който обаче напусна за 16 милиона.

 

През 2007-ма година Порто получи повече от 60 милиона евро само за двама играчи - Пепе и Андерсон, които акостираха съответно в Реал Мадрид за 30 мил. и Манчестър Юнайтед за 31.5 мил. Чистата печалба за Пинто да Коща бе доста сериозна, защото Пепе бе привлечен от Маритимо за 2 милиона, а Андерсон струваше само 5 от Гремио. Те бяха най-големите продажби в историята на клуба, но това лято Фалкао счупи всички рекорди с трансфера си на стойност цели 40 милиона.

 

Разбира се, не трябва да се пренебрегват и други сериозни постъпления в касата на „драконите" - Босингва струваше 20.5 милиона, Сисоко бе продаден за 15 мил, въпреки че бе взет за едва 300 000 евро от Витория Сетубал. Зенит привлече Бруно Алвеш за впечатляващите 22 милиона, а Лучо Гонсалес премина в Марсилия за 19 мил, като бе взет от Ривър Плейт за 10.

 

Раул Мейрелеш пристигна в Порто като свободен агент и може би затова излезе сравнително евтино на Ливърпул - 13 милиона. Рикардо Куарешма пък струваше 24.6 милиона евро на Барселона.

 

Засега единственият играч при „драконите", за който бяха дадени много пари, а още не е продаден, е Хълк - той струваше 19 милиона и още не си е тръгнал, макар че е сигурно, че ще донесе приходи на Пинто Да Коща. В момента пък се търси купувач на Фреди Гуарин, пристигнал от Сен Етиен за 1 милион...

 

Простата сметка показва, че от 2004-та година насам Порто е изхарчил 239 милиона за трансфери, но е генерирал 170 милиона чиста печалба. Въпреки големите напускащи, „драконите" продължават да печелят трофеи на европейската и домашна сцена, което индикира за правилен футболен мениджмънт и бизнес.