Победа за Уебър и провал за Алонсо

Пилотът на Ред Бул Марк Уебър ще стартира от първа позиция в утрешното Гран при на Абу Даби, след като днес австралиецът бе най-бърз в квалификацията на „Яс Марина“. За Марк Уебър това е и втори полпозишън за сезон 2013 във Формула 1.

Втори зад ветерана остана съотборникът му Себастиан Фетел, докато от втора редица ще стартират двамата асове на Мерцедес Нико Розберг и Люис Хамилтън. Кими Райконен и Нико Хюлкенберг останаха на съответно пета и шеста позиция, докато Топ 10 в Абу Даби бе допълнен от Ромен Грожан, Фелипе Маса, Серхио Перес и Даниел Рикардо.

Квалификацията на „Яс Марина“ се разви трагично за Фернандо Алонсо, който не намери място в Q3 за първи път от почти 30 състезания насам. Испанецът остана на 11-а позиция, като за пореден път ще трябва да стартира от незавидно място на решетката спрямо преките си конкуренти за челните места.

Пилотът на Мерцедес Люис Хамилтън даде най-добро време в Q1, като британецът бе осезаемо по-бърз от всички останали, задминавайки втория Фелипе Маса с повече от половин секунда. Кими Райконен и Пастор Малдонадо завършиха съответно трети и четвърти, докато от квалификацията отпаднаха Естебан Гутиерес, Адриан Сутил, Гийдо ван дер Гарде, Жулс Бианки, Шарл Пик и Макс Чилтън.

В самото начало на Q2 Нико Розберг записа най-бързата обиколка за деня, спирайки хронометрите на 1:40.437 минути. Съотборникът му Люис Хамилтън също показа отлична скорост, изоставайки на едва 0.004 секунди от германеца.

Днешната квалификация в Абу Даби се разви кошмарно за Ферари, като Скудерията бе далеч зад основните си конкуренти. Най-яркият израз за това дойде от отпадането на Фернандо Алонсо, който дори не успя да намери място сред участниците в Q3. Двукратният световен шампион остана на 11-а позиция, докато съотборникът му Фелипе Маса все пак успя да се промъкне към финалната фаза на квалификацията.

Освен Фернандо Алонсо, място в Q3 не успяха да намерят още Пол ди Реста, Дженсън Бътън, Жан-Ерик Верн, Пастор Малдонадо и Валтери Ботас. За испанеца това бе първи случай от 28 състезания насам, когато той не успява да намери място в третия етап на квалификацията. За последно това се случи на пистата във Валенсия.

Иначе най-бърз в Q2 остана Нико Розберг, докато Люис Хамилтън и Марк Уебър допълниха тройката.

Себастиан Фетел зададе темпото в Q3 с време от 1:40.091 минути, докато Нико Розберг се доближи най-много до германеца с изоставане от 0.328 секунди. Малшанс пък споходи Люис Хамилтън, който се завъртя на късата права към завой №14 и остана неподвижен до близост до трасето.

Квалификацията в Абу Даби бе спечелена от Марк Уебър, който изкова рядка победа над своя съотборник и вече четирикратен световен шампион Себастиан Фетел. Пилотите на Мерцедес Нико Розберг и Люис Хамилтън окупираха местата на втора редица, което предполага битка между "бикове" и "сребърни стрели" в утрешното състезание.