Плейофна треска: Един фаворит и много претенденти на Изток

галерия:

снимка: БТА

След като вчера "Плейофна треска" представи сблъсъците и резултатите, които можем да очакваме в първия кръг на плейофите в Западната конференция, днес е време да се запознаем и с двойките на Изток, който ще спорят за класиране в следващата фаза.


Голямата въпросителна в считаната за по-слаба конференция е има ли отбор, който може да спре Маями Хийт към похода на "горещите" към втора поредна титла. Ню Йорк Никс и Индиана Пейсърс изглеждат като реална заплаха за трона на ЛеБрон Джеймс и компания, но първото препятствие се казва Милуоки Бъкс.


Най-интересно пък се очертава по оста Ню Йорк - Бостън, като Никс и Селтикс ще подновят едно позабравно и много ожесточено дерби в елиминациите на Изток.


Индиана пък се готви за тежка серия срещу колебливия тим на Атланта, докато Чикаго и Бруклин се очертава най-непредвидимата серия в Източната конференция. Ето и какво да очакваме от отборите в следващите няколко седмици.

 

(1) Маями Хийт срещу (8) Милуоки Бък

 

Никой не трябва да се заблуждава, че Милуоки Бъкс има каквито и да е качества, за да затрудни добре смазаната машина Маями Хийт, която тръгва на своя поход към втора поредна титла в НБА и тотална доминация в "лигата на извънземните".

 

 

Ерик Сполстра използва края на серията от 27 поредни победи, за да даде почивка на голяма част от своите играчи, и най-вече на ЛеБрон Джеймс, Дуейн Уейд и Крис Бош. Д-Уейд пропусна няколко мача от серията заради контузия в коляното, но и тримата са напълно готови да започнат плейфните битки на "горещите".

 

В първия кръг съперник на шампиона е най-слабият отбор, който стигна до плейофите - Милуоки Бъкс. "Елените" записаха 38 победи срещу цели 44 загуби, въпреки че потенциалът на тима изглежда далеч по-голям от постиженията до момента през сезона. Всичко това се дължи най-вече на Брендън Дженингс и Монта Елис, които спорят за това кой да държи повече топката, кой да взима важните решения и кой да е звездата на отбора. По този начин играчи като Джей Джей Редик, Ерсан Илиясова и Лари Сандърс не получават достатъчно шансове, въпреки че се представят отлично цял сезон.

 

Ако Милуоки иска да запише поне една победа или загуби с по-малко от 5 точки разлика, именно Сандърс и Елиасова трябва да използват височината си срещу ниската петица на Маями дори с наличието на Крис Андерсен в отбора на шампионите.

 

 

Това може би ще бъде единствената серия в "лигата на извънземните", която ще бъде решена в 4 срещи. Не виждам как Милуоки ще стигне до успех над Маями, а ако това се случи и "елените" измъкнат някоя победа, могат да са сигурни, че още в следващия двубой "горещите" ще покажат кой е претендент №1 за титлата. Прогноза 4-0 или (максимум) 4-1

 

(2) Ню Йорк Никс срещу (7) Бостън Селтик

 

Въпреки че се изправят вторият срещу седмия в подреждането на Източната конференция, дербито между Ню Йорк Никс и Бостън Селтикс ще съживи едно позабравено съперничество
в елиминациите между две от най-емблематичните организации.

 

Като цяло в историята на редовния сезон надмощието е в полза на Бостън при 275 победи и 172 загуби, а в плейофите предимството отново е за "келтите" - 34:27, в ключително и 4:0 в първия кръг на елиминациите през 2011 година.

 

 

Този път обаче Никс са считани за големите фаворити в серията, а и за единствения отбор от Източната конференция, който може да спре Маями Хийт по пътя към повтаряне на миналогодишния успех и "гореща" династия.

 

Бостън може да е без Рондо и Сулинджър, но Пол Пиърс и Кевин Гарнет имат един от последните си шансове за прогрес в елиминациите, докато още са жизненоважна част от организацията на Селтикс. Освен това Бостън е сред най-опитните и тежки съперници, когато става въпрос са плейофи, и Ню Йорк може да очаква много, много тежка серия.

 

Изходът и зависи изключително от Кармело Антъни и Джей Ар Смит. Двамата имат навика да показват индивидуална игра, която ще бъде спряна от Селтикс и това може да коства много на кандидат-шампионите. До момента обаче, и най-вече в края на сезона, двамата показват изключителен колективен баскетбол, а с това и Никс се превръща в почти непобедим отбор.

 

Здравето и стрелбата на "поддържащите" играчи също са много важни фактори. Амари няма да играе в първия кръг, а Тайсън Чандлър и К-Март страдат от различни травми, но ще играят въпреки болката. Ако двамата оставят своята следва в защита, а Новак, Фелтън, Кид и Коупланд бележат тройки, Бостън няма шанс.

 

 

Селтикс обаче обичат голямата сцена и съперничеството с Никс. Отборът има една от най-силните защити в лигата и въпреки лишеното си от скорост нападение заради контузията на Рондо, може да се възползва от грешките на противника, за да изкове победата. Пол Пиърс и Кевин Гарнет ще играят на върха на възможностите си, но от играчи като Джейсън Тери, Джордан Кроуфорд, Ейвъри Брадли и Брендън Бас ще зависи колко победи може да постигне Бостън в серията.

 

Заради съперничеството между двата отбора всичко е възможно, но Никс изглеждат по-подготвени и по-готови от всякога през последните 12 години за атака на шампионската титла. 4:2 или 4:3 за Ню Йорк Никс.

 

(3) Индиана Пейсърс срещу (6) Атланта Хоукс

 

Това ще бъде най-малко атрактивната серия в тазгодишните плейофи и в двете конференции, бъдете сигурни. Индиана Пейсър и Атланта Хоукс не играят типичния баскетбол в САЩ, основан на атаката, а са типични примери за максимата "най-доброто нападение е най-добрата защита".

 

 

В сблъсъка на близки идеологии "пешеходците" най-вероятно ще триумфират - не само, защото са дефанзивен отбор №1 в лигата, но и заради наличието на един от най-универсалните играчи в лигата Пол Джордж. Той ще бъде Х-факторът в тази серия и от неговата игра ще зависи крайният изход на четвъртфиналната серия.

 

Крилото е лидер по точки на своя тим със 17.4 средно на мач, втори е по асистенции с 4.1 и трети по борби със 7.6. Освен това Индиана притежава потенциала и баскетболистите, с които да съперничи на Маяями Хийт за титлата на Изток, заради наличиено на Рой Хибърт и Дейвид Уест, които заедно с Джордж формират убийствено трио както в защита, така и в нападение.

 

Хоукс щяха да имат повече шансове, ако Лоу Уилямс не беше скъсал коленни връзки в средата на сезона. Надеждите на отбора са свързани с представянето на двойката под коша Джош Смит - Ал Хорфорд, но въпреки че Смит е водещ реализатор на тима със 17.5 точки, той с представя под очакванията. За да са конкурентоспособни на Индиана обаче играчите имат нужда от Джеф Тийг, който да вдигне показателите си значително (14.6 точки и 7.2 асистенции), за имат Хоукс шансове в серията.

 

 

Освен това лятото за Атланта изглежда по-важно, тъй като тимът ще бъде напуснат от Джош Смит и ще започне процес на изграждане на нов отбор, който да се бори с Маями за първото място на Изток. Индиана пък е без водещия си реализатор от миналата година Дани Грейннджър, но отборът се справя перфектно до момента и може да очакваме победа с 4-2 в серията с Хоукс, както и интригуващ полуфинал с Ню Йорк Никс.

 

(4) Бруклин Нетс срещу (5) Чикаго Булс

 

Този сблъсък може да бъде наречен дербито на неизвестностите, защото един срещу друг се изправят отбори, от които едва ли има някой, който да знае какво точно да очаква.

 

Това е първа поява в елиминациите на новосформирания Бруклин Нетс, който воден от Дерън Уилямс успя да се изкачи до 4-о място в конференцията, но в този състав отборът не е играл плейофи дори под името Ню Джърси Нетс, така че не се знае до каква степен "мрежите" са готови за плейофи.

 

 

От своя страна, Чикаго Булс отново ще са без Дерик Роуз, който вероятно няма да играе и в плейофите, след като още няма пълно доверие на оперираното си коляно. Миналата година Чикаго се срина срещу Филаделфия след контузията на звездата си и загуби още в първия кръг от 8-ия Филаделфия, но сега нещата са различни и Том Тибоду е подготвил своите в отсъствието на Роуз.

 

Разликата в серията ще зависи от състоянието на играчите най-вече на Булс. Ноа, Денг, Буузър и Бътлър изпитват различни болки, а Ноа е под въпрос за първата срещу в "Барклейс Сентър". Освен това Дерън Уилямс показва страхотна форма през март и април и именно той може да се окаже с решаващо значение за амбициите на Бруклин, тъй като нито Хайнрих, нито Робинсън, могат да го опазят.

 

 

Чикаго ще заложи отново на защитата си, която допуска 92.9 точки средно на двубой, но ако Ноа не може да се включи пълноценно, то тогава Брук Лопес ще може спокойно да се развихри в подкошието, а оттам да бъде разбита и цялата защита на "биковете".

 

Именно заради проблемите с контузии давам леко предимство на Бруклин Нетс, но при условието, че Дерън Уилямс намери постоянството, което му убягва през целия сезон. "Мрежите" ще спечелят серията с 4:3.

 

Иво Вецев, sporta.bg