Отново шок и ужас за Юнайтед в "Театъра на мечтите" - Сити се развилня

Манчестър Сити покори „Театъра на мечтите“ за трети пореден път и удари в земята посъбудилия се гигант Манчестър Юнайтед, след като триумфира с 3:0 в дербито от междинния кръг в английската Висша лига.

За втори пореден път феновете на „червените дяволи“ трябваше да гледат в потрес как любимците им губят с такъв унизителен резултат от кръвен враг, след като и Ливърпул разпиля домакина си с 3:0 този месец. Освен това общият резултат в полза на Сити в двете дербита на Манчестър през сезона е 7:1.

Един Джеко откри резултата още преди да е изтекла 1 минута от първия съдийски сигнал, с което влезе в историята като автор на най-бързия гол (в 44-ата секунда) на гостуващ отбор на „Олд Трафорд“. Предишният рекорд бе автогола на Джони Еванс в 1:54 минута за Тотнъм при загубата с 2:3 от „шпорите“ през септември 2012-та година.

В 52-ата минута босненският национал се разписа отново, този път засичайки от въздуха топката след центриране от ъглов удар на Самир Насри. Така всичките 4 попадения на Джеко срещу Юнайтед в първенството са отбелязани на „Олд Трафорд“ - само Стивън Джерард (5) е отбелязвал по-често в „Театъра на мечтите“, като Дарън Бент го е правел също 4 пъти.

4075341

Сити спечели 7-мо от последните си 9 гостувания в първенството, като в този период не е допуснал поражение. Юнайтед пък загуби за 6-ти път на „Олд Трафорд“ през този сезон и вече има повече домакински провали, отколкото в последните три кампании взети заедно.

„Гражданите“ имат 5 победи в последните 6 дербита на Манчестър, както и общо 42 в историята срещу 59 успеха на „дяволите“. Така възпитаниците на Мануел Пелегрини вече имат 66 точки и се доближиха на 3 от лидера Челси в класирането, като имат и 2 мача по-малко от „сините“ от Лондон.

4075343

Юнайтед, който остава само с 1 победа от вече 7 мача срещу отборите от топ 6 в Англия, е 7-ми в таблицата с 51 пункта – 5 по-малко от шестия Тотнъм и на 11 от 4-ия Арсенал, който е окупирал последното място в зона „Шампионска лига“.

Никога досега в историята на английската Висша лига Манчестър Юнайтед не е ималко толкова скромен актив след изиграването на 31 срещи. Ако не постигне 6 победи в оставащите 7 кръга, Юнайтед поне ще изравни най-малкия си брой успехи в рамките на една кампания и няма да постави пореден клубен антирекорд.

4075349Сити има основания да се гордее със защитата си, която 510 минути (броят се само редовните 90 на мачовете) не е допускала гол в мач от първенството – за последно Бранислав Иванович разпечата Джо Харт и донесе успеха с 1:0 на Челси.

Крис Смолинг, Джонатан Еванс и Рио Фърдинанд пропуснаха победата над Уест Хям през уикенда, като днес единствено Фърдинанд започна в защитната линия, подпомаган от Рафаел, Фил Джоунс и Патрис Евра, докато на вратата по традиция застана Давид де Хеа.

Фърдинанд изигра своя мач номер 500 в английския елит (490 във Висшата лига и 10 в трета дивизия), като дебютът му в Премиършип дойде при равенството 1:1 на Уест Хям с Шефилд Уендзди на 5-ти май 1996-та.

Въпреки страхотната си игра срещу Олимпиакос преди седмица, Райън Гигс не бе в състава на Юнайтед, както и еквародското крило Антонио Валенсия. Вместо тях Том Клевърли, Майкъл Карик и Маруан Фелаини започнаха в халфовата линия, а Хуан Мата, Даниел Уелбек и Уейн Рууни започнаха в авангарда.

Рууни е топ реализатор в дербито на Манчестър с 11 попадения, но тази вечер бе далеч от най-добрите си изяви, като прекъсна серията си от 5 гола в последните 5 мача срещу градския съперник.

В защита за Сити се завърна Венсан Компани, който пропусна победата с 5:0 над Фулъм заради наказание от червения картон срещу Хъл. Белгиецът заедно с Мартин Демикелис, Гаел Клиши и Пабло Сабалета се подредиха в ариегарда пред вратаря Джо Харт, след като Матия Настасич е извън игра заради контузия в коляното.

4075342

Един Джеко поведе атаката на Сити, докато Серхио Агуеро бе извън групата заради проблемите си в бедрото. Хесус Навас, Давид Силва и Самир Насри бяха основното подкрепление на босненеца, а Яя Туре и Фернандиньо оперираха в средата на терена.

4075350Първото полувреме премина изцяло по вкуса и под диктовката на Сити, които имаха щастието да поведат в резултата още в 44-ата секунда. Ужасяваща подредба на бранителите на домакините позволи на Самир Насри да стреля мощно, при което топката се отби от гредата и попадна в обсега на непокрития Джеко, за когото не бе трудно на празна врата да се разпише – 0:1.

Това е 10-ти гол за босненския национал във Висшата лига и 20-ти във всички турнири, като той има по 2 в Шампионската лига и ФА къп и 6 за Купата на лигата.

Юнайтед така и не можа да се отърси от шока, като през цялото първо полувреме трудно намираше път към противниковата врата. Фланговете на домакините бяха напълно безполезни, а центриранията в наказателното поле винаги биваха посрещани от бранителите на Сити или от Джо Харт.

В 8-ата минута Джоунс парира решително изстрел от десетина метра на Силва, а в 17-ата грешка на Давид де Хеа позволи на Насри да изведе испанеца на стрелкова позиция. Де Хеа обаче поправи грешката си с великолепна намеса, с която не позволи резултатът да стане 0:2.

Към края на полувремето Юнайтед започна да задържа повече топката, но не създаваше трудности за Харт, който единствено в 25-ата минута трябваше да улови удар право в него от воле на Маруан Фелаини.

Най-изгодното положение за изравняване преди почивката дойде в 40-ата минута, когато за миг Хуан Мата бе изпуснат в наказателното поле и получи шанс да стреля от 12 метра, но го направи разочароващо над вратата.

4075347

Втората част започна кошмарно за „червените дяволи“ и в 53-ата минута Фернандиньо като по чудо с глава не се възпозлва от отличен пас на Компани, за да покачи преднината на „гражданите“.

В 55-ата обаче Джеко бе на правилното място, за да засече от въздуха топката в мрежата на Де Хеа след центриране от ъглов удар на Насри – 0:2. Така Сити реализира за 11-ти път след изпълнение на корнер през сезона и в това отношение е номер 1 в Англия.

Юнайтед опита да пренесе играта в половината на Сити и Даниел Уелбек получи великолепна възможност в 69-ата минута да вкара за 4-ти път в последните си 4 мача на „Олд Трафорд“. След центриране на Рафаел Уелбек опита с пета отблизо да се разпише, но Джо Харт не позволи да бъде преодолян по такъв начин.

4075348

В последните минути дори включването на Шинджи Кагава и Хавиер Ернандес не се отрази положително на играта на „червените дяволи“, въпреки че гостите рядко напускаха собствената половина.

Последният пирон в ковчега на Юнайтед бе забит от Яя Туре, който в 90-ата минута се възползва от добро подаване на Джеймс Милнър, залъга Евра и с диагонален изстрел по тревата от 13 метра направи резултата 0:3.