Отлично настроение в българския лагер преди старта на Европейското

снимка: Бончук Андонов

Националният отбор за девойки на България демонстрира отлично настроение на последната си тренировка преди началото на европейското първенство по спортна гимнастика.

Утре момичетата на старши треньора Филип Янев ще излязат на подиума в 12:10 часа за участие в квалификациите.

"Настроението в отбора е чудесно. Получихме прекрасни условия за подготовка и момичетата вече са нетърпеливи да покажат на какво са способни. Както в почти всички отбори, така и в нашия нямаме опитни гимнастички.

Може да се каже, че единствено Магдалена Георгиева се е качвала на подиум. Това се случи миналата година на състезание в Холандия. За всички останали това ще бъде първо появяване на толкова голям форум. Моето желание е всички да изиграят чисти съчетания. Ако това се случи то вярвам, че и отборното класиране ще бъде добро", коментира Филип Янев.

Според него при отлично изпълнение на греда Елизабет Василева може да се класира за финал.

"Разбира се, че съм притеснена. Това все пак е първото ми голямо състезание - при това е европейско първенство. Страхотно е, че в залата ще бъдат нашите родители и приятели, защото всички в отбора се чувстваме много по-спокойни и уверени, когато знаем, че те са на трибуните", призна Елизабет.

Грета Банишка определи като основна цел място сред топ 24 в многобоя.

"Нямам търпение вече да изляза на подиума. Ще дам най-доброто от себе си, за да мога да изпълня целта, която съм си поставила. Надявам се да имам и късмет", сподели Грета.

България е във втори поток, заедно с отборите на Грузия, Люксембург, Норвегия, Литва, Кипър, Белгия, Испания, Финландия, Швеция и Словакия. Всеки отбор е съставен от 5 гимнастички, 4 играят на всеки уред, а за крайното класиране се зачитат 3-те най-високи резултата.

Квалификацията ще покаже кои са най-добрите 24 девойки, които ще получат правото да участват във финалите в многобоя. Същевременно с това резултатите ще се приемат за крайни в отборното класиране, което означава, че утре ще стане ясен новият отборен европейски шампион за девойки.

Утре от 14:30 часа ще бъде официалното откриване на Европейското първенство по спортна гимнастика. Входът за зрители в зала "Арена Армеец" е свободен.