Няма световен рекорд - Валенсия нокаутира Реал Мадрид (ВИДЕО)

Европейският и световен клубен шампион Реал Мадрид не можа да изравни световния рекорд на бразилския Куритиба за 23 поредни победи на всички фронтове, след като допусна обрат от 0:1 до 2:1 на „Местая“ и капитулира пред Валенсия в среща от 17-ия кръг на испанската Примера дивисион.

„Белия балет“ ще остане в историята като автор на най-силния победен рейд за испански отбор – 22 последователни успеха, но не можа да се впише в книгата за рекордите на Гинес. Вълнуващото дерби в пристанищния град можеше да предложи далеч повече попадения на зрителите, но те със сигурност не останаха недоволни от продукцията на двата гранда.

Реал Мадрид фактически остава на първо място в класирането с актив от 39 точки, след като серията му от 12 поредни победи в шампионата бе прекратена. „Кралския клуб“ загуби от Реал Сосиедад с 2:4 във втория кръг и от Атлетико (Мадрид) с 1:2 в третия, като именно оттогава започна похода си към световния рекорд.

Барселона може да измести вечния си враг от лидерската позиция, защото има 38 точки и от 22 часа в неделя гостува на Реал Сосиедад. Каталунците обаче ще са с мач повече от „белия балет“ заради участието на тима на Карло Анчелоти на Световното клубно първенство.

Валенсия продължава с великолепното си представяне у дома и вече има 7 победи от 9 мача на „Местая“, като само Атлетик (Билбао) и Барселона избегнаха пораженията. „Прилепите“ временно са четвърти с 34 точки, но и мач повече от Севиля (33 пункта), който вчера надви Селта като домакин с 1:0.

Кристиано Роналдо откри резултата с 26-ия си гол през сезона, след като преодоля вратаря Диего Алвес от дузпа в 12-ата минута. Наказателният изстрел бе отсъден от рефера за игра с ръка на лятната покупка Алваро Негредо, с която нападателят попречи на топката да стигне до Серхио Рамос след центриране.

Роналдо можеше да увеличи още аванса на европейския и световен шампион, след като излезе на стрелокова позиция при страхотен пас с външен фалц на Гарет Бйел. Роналдо овладя елегантно от въздуха и с движението успя да елиминира Диего Алвес, но инстинктът му го подведе и той не можа да нацели очертанията на празната врата от малък ъгъл по диагонала.

В самия край на първото полувреме домакините нацелиха гредата с шут на Гомес, който рикошира в тялото на Даниел Карвахал и щеше да матира Икер Касияс, ако не бе срещнал страничния стълб. Стражът след това с крак попречи на Пако Алкасер да се разпише при добавката и спаси тима си от допускане на изравнителен гол.

Валенсия обаче стигна до хикса в 51-ата минута след изстрел на десния бек Антонио Барахан, който бе намерен на стрелкова позиция от колегата си на другия фланг на защитата Гая. Топката рикошира в крака на Пепе и стана неспасяема за Касияс, който щеше да капитулира още веднъж в дербито.

„Местая“ избухна в радост в 65-ата минута, когато Даниел Парехо центрира в наказателното поле от ъглов удар и Николас Отаменди се извиси в пеналтерията, за да прати с глава топката за втори път зад гърба на Касияс – 2:1.

Домакините изпуснаха две изгодни положения да подпечатат успеха си, но имаха късмет в три изключително опасни ситуации в собственото наказателно поле. На три пъти Тони Кроос центрира великолепно от левия фланг и можеше да асистира за изравнително попадение, но неговите съотборници го подведоха.

Първо след изпълнение на корнер Серхио Рамос по нетипичен за себе си начин не можа с глава отблизо да прати кълбото в мрежата, а в 85-ата минута Иско предизвика изумителна намеса с рефлекс от Диего Алвес, също след удар с глава. Малко преди продълженията пък Роналдо не можа да намери очертанията, след като се извиси и стреля от шест метра.

Финалният натиск на еврошампионите не доведе до изравнително попадение и „Местая“ избухна в радост от осъществения обрат на „прилепите“.