Председателят на Съдийската комисия Никола Джугански призна, че първият гол на Лудогорец срещу Черно море не е трябвало да бъде признат, защото е имало нарушение на Станислав Генчев срещу защитника на „моряците" Сашо Александров.
Джугански обаче подчерта, че бранителят на гостите е допуснал грешка и се е вкарал в опасност, когато се е оставил да бъде надскочен в собственото наказателно поле.
Шефът на реферите у нас гостува в предаването „Пред банята" и говори надълго и нашироко по няколко актуални теми - допълнителни асистент съдии на аутлинията и ползата от тях.
Джугански коментира развитието на сина си Петър Джугански и сподели, че предпочита той да последва неговия пример и да стане страничен съдия, а не главен.
Председателят на Съдийската комисия коментира и ареста на бившия рефер Момчил Врайков и сподели, че по този начин се петни имиджа на институцията като цяло.
Според Джугански също така има връзка между нивото на футбола в едно първенство и нивото на съдийството, като даде за пример водещите арбитри в ранглистата на УЕФА и местата, където работят.
„Дай, боже, да няма поводи да се крие председателят на съдийската комисия", започна Джугански и сподели, че 1-ият кръг е минал добре.
„Аз смятам, че имаше нарушение при първия гол на Лудогорец срещу Черно море, но един защитник не бива да се оставя да бъде надскочен от противник в собственото си наказателно поле.
Столът на председателя на съдийската комисия винаги е горещ. Всеки мач е последен, така че не се притеснявам кога мога да бъде сменен. Това очаква всеки председател.
Има връзка между нивото на футбола и съдийството в една държава. Ако видите ранглистата на европейската съдийска комисия, ще видите, че водещите рефери са от топ първенствата в Европа. Така че където се игра по-добър футбол, там и съдиите са по-добри.
Съдийската комисия си пати от негативното отношение на феновете към футболните институции като цяло. Каквото и да правим, нашият труд се вижда на терена, но по принцип има предубеждение.
Трябва ли български рефери да свирят големите мачове?
Как наши съдии ще усетят тръпката на голямо дерби, ако викнем някой чужденец, който след края веднага ще си хване самолета и ще си тръгне. За да е мирно и тихо не трябва да викаме чужди съдии.
По-скоро трябва да обменяме опит с другите страни. Сигурен съм, че нашите съдии са много по-добре подготвени от много от съдиите в другите държави. Един бавен футбол с много единоборства не предполага съдиите да са перфектни - двете неща са като скачени съдове.
За перипетиите на реферите по долните групи
Нямам време за гледане на мачове, но ходя на срещи от Б и В група. Винаги имам информация, няма проблем тя да пристига при мен. Най-негативният случай с бит съдия беше в Самоков, много неприятна случка. Гадно е, че се случи, но в тия по-долни групи това са нормални неща, колкото и да не ни се иска.
За сина си Петър и кариерата му
Правех няколко курса в Самоков и синът му сам реши да се запише и да започне да бъде съдия. Не съм убеден, че той може да стане главен съдия и това да е бъдещето. По-скоро искам от него да стане страничен съдия, за да мога да съм още по-полезен. Предпочитам да го виждам с флагчето.
Трябва много лишения и труд, за да си добър главен рефер. Неговият приоритет трябва да бъде и университета, а за да се отдаде на съдийството, ще трябва да остави други важни неща от живота.
Бригадата на Хауърд Уеб и самият Хауърд Уеб са все синове на бивши съдии - нормално е децата на съдиите да последват техния път. Нормално е хората да приказват, че помагам на сина си да пробие в съдийството.
Трябва ли да говорят съдиите след мач?
Понякога и на мен ми се иска да могат да дават изявления съдиите след мач, защото има мачове, в които са обвинявани несправедливо, а и не могат да се защитят. Не може да има изказвания, защото това е директива на УЕФА и сме задължени да я спазваме. Няма място за заобикаляне на разпоредбите.
Няма идея в ръководството на БФС да бъде назначен известен съдия от чужбина за ментор на нашите.
За мен един съдия, ако има бръмбари в главата, може да бъде атакуван и хванат и за 10 минути. Нарядите се публикуват четвъртък следобед, което го правим, за да ограничим натиска от медиите в съдиите.
За асистентите на аутлинията
Може някой да си мисли, че 4-ият и 5-ият рефер са тотално ненужни, но УЕФА е във възторг от тези допълнителни съдии. Ролята на тези асистенти е много голяма, те не следят просто дали топката е преминала голлинията. Грешките при допълнителните съдии за това дали топката е минала голлинията са по-малки, в сравнение с технологиите - човекът побеждава машината.
Асистентите помагат при единоборства в наказателното поле, главният съдия им казва преди мача какво да наблюдават и какво да следят, а и така се предоставя допълнителна гледна точка.
Голът на Лудогорец нямаше да бъде признат, ако имаше допълнителен съдия на аутлинията снощи. Тези рефери освобождават нормалните асистенти от задължението да следят сблъсъците в пеналтерията и страничните съдии само могат да се концентрират върху засадата.
За Момчил Врайков
Момчил Врайков петни името на съдийството, защото винаги се споменава, че той е бил именно съдия в миналото. Всички казват не "лицето Врайков", а "бившият съдия Врайков"", завърши Никола Джугански.
Етикети:Черноморец
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ