Невиждана драма донесе първи трофей на Левски за юбилея

снимка: balkanleague.net

100-годишнината на Левски няма да мине без трофей, след като баскетболният тим на „сините“ стигна до триумф за Купата на България, след като във финала възпитаниците на Константин Папазов победиха със 100:97 Черно море Порт Варна.

13 години по-късно класиката в българския баскетбол отново донесе нови емоции, а един срещу друг отново бяха Симеон Варчев и Папазов.

„Синият“ треньор обаче се оказа печеливш, след като неговият тим водеше през целия двубой, като загуби аванса си само веднъж в срещата. Левски обаче не успя да се откъсне нито един път в резултата, а разликата не минаваше 9 точки.

Все пак воденият от Брендън Хийт тим успя да задържи минималния си аванс и, въпреки че Черно море се доближи до едва 4 точки в последната четвърт, „сините“ триумфираха с Купата, след като варненци допуснаха няколко грешки в нападение в края, довели до победата на домакините.

Гостите имаха претенции за нарушение срещу Пупович минута преди края при нападение на Черно море, но такова не беше отсъдено. Това доведе до 4 наказателни в полза на Левски, 3 от които бяха отбелязани от Чламърс – 91:84. Гостите се отчетоха с финален щурм и невероятна игра на Тресач, но Хийт и Чалмърс реализираха точно наказателни удари.

Мичич направи сериозна грешка преди края и при 4 точки за Левски направи фаул при стрелба от линията за три точки на Великов. Пупович обаче влезе рано в трапеца при третия наказателен удар и позволи на Левски да си отдъхне – 100:97.

Това е първи успех за Левски, след като за последно отборът триумфира с Купата през 2010 година, а в последните сезони Лукойл Академик неизменно печелеше турнира. Този път обаче „студентите“ отпаднаха още на четвърфинал.

Най-полезен в двубоя беше дошлият преди по-малко от седмица Бреднън Хийт, който записа феноменалните 31 точки и записа 7 асистенции. Чалмарс добави 29 пункта, а Джоунс се отчете с 16.

Черно море показа, че ще е фактор през тази година, като най-добър на терена беше Асен Великов с 19 точки и 7 асистенции, а Пупович завърши с 19 точки и 13 борби. Тресач бе най-резултатен с 20, а с над 10 точки завършиха Цонков и Илиев.

Двата отбора буквално забравиха за защитата в първата четвърт, а благодарение на преимуществото на Николай Върбанов под коша Левски бързо поведе с 10:2 в зала „Универсиада“. Асен Великов обаче се отчете с няколко важни стрелби и подпомаган от Илиев доближи Черно море само на 2 точки при 20:18. С точки на Мичич и Хийт „сините“ дръпнаха с 27:23 за домакините.

Защитите на двата отбора заиграха на по-добро ниво през втората част, а 5 минути след началото на вторите 10 минути Черно море записа няколко ключови борби в подкошието на Левски чрез Пупович, а Цонков с кош 02:24 преди почивката даде първи аванс на гостите – 39:40.

„Сините“ обаче записаха много силен край на частта, като със серия от 9:1 поведоха със 7 точки. Разликата дойде с невероятна тройка на Брендън Хийт, който със сирената стреля от центъра, а с табло топката влезе в коша – 48:41.

Третата част почна по страхотен начин за Левски, като Брендън Хийт продължи да бъде най-активен, а водени от американския си град „сините“ поведоха с цели 9 точки. Симеон Илиев обаче заигра на пълни обороти и реализира поредица от силни точки, за да намали до 60:55.

Варненци смениха защитата и заигра „зона“, която даде ефект и Левски не реализира близо 4 минути преди Джоунс да вкара лесни две точки. Черно море обаче пропуснаха няколко отлични шанса не само да изравнят, но и да поведат. Чалмарс пък вкара тройка при бърза атака за 64:59. „Сините“ можеха да поведат и с повече, но допуснаха груби грешки в защита – 67:63 преди последните 10 минути на срещата.

Двамата американци на Левски – Хийт и Чалмърс, продължиха да правят каквото си искат на терена, като комбинациите между тях доведоха до 8 точки разлика 5 минути преди края – 80:72 точки. Черно море отново успя да намали със здрава игра под коша, а Пупувич намали на два пъти разликата на 4 точки – 84:80, а след това и 88:84.

Лидерът на Черно море Асен Великов сбърка с крачки в решителен момент, а след това Левски записа силна защита срещу Пупович. Сърбинът побесня и му беше отсъдено техническо нарушение – 91:84.

Гостите вкараха тройка и отбелязаха наказателен удар чрез Тресач, а след нова грешка на „сините“ при изнасяне Цонков имаше два наказателни удари при 93:90 за Левски. Той отбеляза само единия, но глупостите в защита за Левски продължиха, което доведе до надежда за Черно море в края.

Мичич фаулира Цонков при стрелба от тройка, като той вкара два наказателни удара, а третият пропусна умишлено. Пупович обаче влезе рано в трапеца и бе отсъдена топка за Левски. Уилкинсън можеше да реши всичко, но пропусна един наказателен удар – 100:97. Захариев обаче блокира Великов при стрелбата от тройка и запази успеха на Левски.