Наполи почти короняса Юве след бой над Рома

Наполи увеличи шансовете си за окупиране на второто място в класирането, но до голяма степен елиминира интригата за титлата в Италия, след като подчини Рома с 1:0 на своя „Сан Паоло“ и нанесе сериозно поражение по шампионските амбиции на съперника си.

Единственият гол в дербито на 27-ия кръг на Серия А реализира Хосе Кайехон с глава в 83-ата минута, като за липсата на повече попадения са виновни единствено двамата вратари Морган де Санктис и Хосе Рейна, които с блестящи намеси попречиха на нападателите да се разпишат.

При предишното издание на „Слънчевото дерби“, както е известно в Италия съперничеството между двата тима, Наполи срази Рома с 3:0 и се класира на финала в турнира за Купата на Италия, с което прекрати надеждите на Руди Гарсия за трофей в първия му сезон начело на „вълците“.

Рома направи грешна стъпка у дома си срещу Интер преди 8 дни, завършвайки 0:0, като днешният сблъсък също на практика направи илюзиорни шансовете на столичния тим да спре Ювентус за трета поредна титла.

4071621

Рома остава втори с 58 точки, като дори да спечели отложения за април мач с Парма на „Олимпико“, ще съкрати изоставането си от лидера на 11 пункта. Наполи пък не пропусна възможността да се реваншира пред феновете си за двете поредни разочароващи равенства срещу посредствени отбори и вече с 55 точки на 3-то място.

Преди почивката домакините определено трябваше да благодарят единствено на вратаря си Хосе Рейна за запазването на нулевото равенство. По подобие на предишните си два двубоя с Серия А, които завършиха 1:1 срещу непретенциозните Дженоа и Ливорно, Наполи позволяваше на съперника да владее топката и да натиска по двата фланга.

4071620Жервиньо бе на върха на три отлични голови положения в актива на „вълците“, като най-сериозният му пропуск бе в 38-ата минута, когато получи кълбото в наказателното поле, но се засуети и стреля в тялото на Рейна, който имаше време да съкрати ъгъла. Раджа Наинголан и Дъглас Майкон също не можаха да преодолеят испанския страж на Наполи с точни изстрели от дъгата на наказателното поле.

Само в рамките на 20-ина секунди в 54-ата минута Наполи изпусна два чисти гола, с които можеше да прекърши ентусиазма на „вълците“. Миралем Пянич загуби топката на центъра и стартира мълниеносна контраатака на Наполи, като Лоренцо Инзине изведе Хосе Кайехон сам срещу вратаря. Бившият халф на Реал Мадрид овладя и стреля, но не можа да преодолее блестящо реагиралия Морган де Санктис.

Топката остана в игра и след отлична работа на десния фланг на Дриес Мертенс кълбото бе сервирано на волето на Гонсало Игуаин, който от 6 метра фронтално срещу вратата обаче направи нов непростим пропуск, стреляйки високо над горната греда.

Това не бе първият шанс на Игуаин в срещата, след като и преди почивката по подобен начин, но от по-неизгодна позиция, той стреля неточно. Рома отговори подобаващо на предизвикателството и Флоренци от точката на дузпата бе оставен да шутира опасно, като единствено блокадата на Раул Албиол предотврати попадение.

4071622

В 59-ата минута пък изстрел от 20-ина метра на Майкон рикошира коварно и заплаши да заблуди Рейна, който обаче с отличен рефлекс успя с върха на пръстите си да избие в корнер.

В крайна сметка „вълците“ платиха скъпо за пропуските си в нападение, защото допуснаха решителен гол в 83-ата минута, и то без да са ставали обект на сериозна обсада или натиск. Фузи Гулам получи празно пространство на левия фланг и центрира в наказателното поле, като на далечната греда Кайехон бе оставен непокрит, за да стреля с глава и да прати кълбото неспасяемо в горния ъгъл – 1:0.

Последният пропуск в срещата бе в 90-ата минута на Майкон, който от 15 метра обстрелва вратата на Рейна, но прати кълбото на сантиметри встрани от сглобката на гредите.