Валенсия отново сгреши преди мача с Лудогорец

Валенсия не можа да спечели втори пореден мач, откакто научи, че ще се изправи срещу българския шампион Лудогорец в осминафиналите на Лига Европа.

„Прилепите“ стигнаха само до равенство 1:1 на стадион „Местая“ срещу кандидата за участие в Шампионската лига Атлетик (Билбао).

Пако Алкасер изведе домакините напред в 23-ата минута, а 30 по-късно от дузпа Ариц Адурис подели точките.

Възпитаниците на Хуан Антонио Пици изпуснаха възможността да се намесят в битката за разпределение на местата, даващи право на участие в Европа от следващия сезон. „Прилепите“ се намират на 8-мо място с 36 точки, колкото има и Еспаньол, като изостават със 7 от 6-ия в класирането Реал Сосиедад.

Баските от Билбао пък са твърдо на 4-та позиция с 51 пункта, като хиксът на „Местая“ им се отрази добре от стратегическа гледна точка, защото разликата с 5-ия Виляреал е цели 7 точки в тяхна полза.

Домакините се оттеглиха на почивка с гол аванс, но ситуацията можеше да е съвсем различна, ако баските бяха реализирали поне едно от чистите си положения през първите 45 минути.

Още в 50-ата секунда бившият нападател на Валенсия Ариц Адурис можеше да накаже някогашния си тим, след като получи добро центриране и с глава от няколко метра стреля опасно, но вратарят на „прилепите“ Диего Алвес се намеси авторитетно.

В 8-ата минута пък бе ред на младия талант на Атлетик Муниаин да заплаши вратата на съперника, но този път проблемите за стража на домакините бяха по-малко. В 18-ата отново вратарят на Валенсия бе тестван, в случая от Андер Ерера, който демонстрира добър контрол в наказателното поле, но ударът му не бе достатъчно добър, че да преодолее Диего Алвес.

И след като в 14-ата минута безупешно бе опитал да разпечата вратата на гостите, нападателят на „прилепите“ Пако Алкасер все пак стигна до попадение, благодарение на доброто подаване на Софиан Фегули – 1:0.

До края на полувремето Ариц Адурис на два пъти и Оскар де Маркос веднъж не сполучиха с опитите си да възстановят равенството. Справедливостта възтържествува в 53-ата минута, когато Фегули извърши нарушение в наказателното поле срещу Андер Ерера и реферът отсъди дузпа.

Адурис застана зад бялата точка и хладнокръвно изравни на 1:1 с 10-ия си гол през сезона в Примера дивисион. Толкова попадения до момента имат Гарет Бейл, Карлос Вела, Иван Ракитич и Серхио Гарсия, докато лидер в това отношение е Кристиано Роналдо с 24.

До края на срещата обаче Атлетик не поддържаше същото високо темпо и се прибра в собствената половина, но защитаваше уверено вратата си и не допусна нито една фрапантна ситуация пред Горка Ирайсос.

Така въпреки финалните усилия на домакините, резултатът 1:1 остана непроменен.