Нани вдъхнови възкръсналия Юнайтед за велик обрат срещу Сити

Манчестър Юнайтед се поздрави със страхотна победа над градския съперник Манчестър Сити и с невероятна мобилизация след почивката успя да спечели "Къмюнити шилд". През първото полувреме възпитаниците на Роберто Манчини се възползваха от малкото си шансове за гол и чрез Джолиън Лескът и Един Джеко си осигуриха комфортен аванс в резултата. След почивката обаче преобразените "червени дяволи" не позволиха да бъдат отдалечени от трофея и благодарение на попадението на Крис Смолинг и двата гола на Нани постигнаха пълния обрат - 3:2.

Португалското крило се възползва от изключително досадна и недопустима грешка в отбрана на "гражданите" в 93-ата минута, за да отнеме топката и да преодолее безпомощния Джо Харт - 3:2 за Юнайтед в незабравим за феновете на тима спектакъл на "Уембли".

Димитър Бербатов влезе в игра в 89-ата минута на мястото на Даниел Уелбек, който не впечатли особено с изявите си на терена.

Първите 15 минути

Срещата започна доста вихрено и още до 5-ата минута шампионите създадоха две опасни разбърквания в наказателното поле на Сити, при които имаше реален шанс да бъде отбелязан гол, но вратата на Джо Харт оцеля. Най-близо до точен изстрел беше Рууни в 4-ата минута, но кълбото бе изчистено от голлинията - силният старт на Юнайтед напомняше на полуфинала миналата година, но тогава не се стигна до позитивен резултат от тима на Сър Алекс.

Ашли Йънг и Патрис Евра постоянно тормозеха Майка Ричардс по левия фланг на атаката на „червените дяволи", а Нани бе много активен отляво, но центриранията в наказателното поле не стигаха до своите адресати. От своя страна Сити разчиташе на контраатаки и много бързо се групираше в отбрана, за да не позволява истински опасности за Харт, който в първите 20 минути нямаше причини да показва класата си.

Първата размяна на опасни удари - Рууни, 23-та минута и Милнър, 28-ма минута

Майка Ричардс влезе изключително грубо в краката на Йънг точно пред границата на пеналтерията отляво и Уейн Рууни се нагърби с изпълнението на прекия свободен удар. Изстрелът на английския национал обаче мина опасно над гредата.

Едва втората по-продължителна атака на „гражданите" доведе до по-сериозен шут по посока на Давид Де Хеа, но това се случи чак в 28-ата минута, и то Джеймс Милнър, който се озова на стрелковата позиция, отправи слаб и неточен удар. Дебютиращият вратар за Юнайтед така и не можеше да се докосне до кълбото, освен когато изпълняваше аут.

Грубата игра на „гражданите"

През цялото първо полувреме лошо впечатление правеха единствено безкомпромисните намеси на играчите на Сити, които бяха избрали да респектират противника си чрез остри и опасни влизания. Като резултат на това в 35-ата минута Де Йонг получи жълт картон, а Нани от прекия свободен удар отново изправи косите на феновете на „гражданите", но топката мина на сантиметри от страничния стълб.

Откриването на резултата - Лескът, 37-ма минута

При на пръв поглед неособено опасна ситуация центрирането на Давид Силва в наказателното поле на Де Хеа сякаш препарира младия испански страж. Междувременно Лескът се извиси, въпреки опеката на Смолинг и Фърдинанд, което му позволи да отклони кълбото в мрежата на Юнайтед пред невярващите погледи на феновете - 0:1.

Грешката на Де Хеа - 0:2, Джеко, 44-ата минута

Въпреки полученото попадение на терена Юнайтед имаше превъзходство и се очакваше да се отърси от шока на изненадващия пасив в резултата. Вместо това с втория си точен удар в мача Сити направи решителна крачка към победата - коварен изстрел от 25 метра на Джеко се оказа прекалено предизвикателство за Де Хеа, който позволи на кълбото да влезе в мрежата му - 0:2.

Начало на второто полувреме - смените на Сър Алекс и голът на Смолинг

Изненадващо, вместо да освежи атаката си, шотландският специалист заложи на двама бранители и един все още недоказан халф - Фил Джоунс и Джони Еванс заедно с Клевърли се появиха в игра след почивката.

В 51-ата минута Лескът върна жеста на Смолинг и не го покри при едно центриране от статично положение, в резултат на което бранителят на Юнайтед необезпокоявано засече топката в мрежата на Харт - 1:2.

Импулсът на Юнайтед - 2:2, Нани, 57-ма минута

„Червените дяволи" демонстрираха силно присъствие на духа и само шест минути след първия си гол, стигнаха до равенството, благодарение на изумителна многоходова комбинация пред наказателното поле на Сити. В размяната на пасове участваха Рууни, Клевърли и Нани, като португалецът се оказа на стрелкова позиция в малкия пенал и технично преодоля Харт за 2:2.

В търсене на пълен обрат

Възпитаниците на Роберто Манчини така и не организираха свястна акция към Де Хеа след почивката, като до голяма степен носят вината за отстъпената инициатива, защото не оказаха никаква съпротива на играчите на Юнайтед. "Гражданите" се бяха окупирали в собствената си половина и просто дочакваха последния съдийски сигнал да ги избави от задълженията да се бранят. Въпреки че оставаха повече от 20 минути до края, единствено отборът на Сър Алекс търсеше трети гол.

Изкуплението на Де Хеа - изстрел на Джонсън, 77-ма минута

В 77-ата минута при единственото си задържане за около 60 секунди в противниковата половина Сити стигна до голова ситуация, при която Джонсън отправи страхотен шут от 20 метра, но Де Хеа с невероятна намеса предотврати неприятности за Юнайтед.

Последните 10 минути и влизането на Бербатов

В оставащото време до края на редовните 90 минути сякаш ентусиазмът на Юнайтед надвишаваше физическите им сили да преследват победа на всяка цена, като с приближаване на последния съдийски сигнал ставаше ясно, че възпитаниците на Сър Алекс са доволни и на равенство преди дузпите. В 89-ата минута пък Бербатов се появи в игра на мястото на Уелбек, а активизирането на "гражданите" в края ги изведе до два-три нелоши удара към Де Хеа, който бе непоколебим в спасяванията.

Триумфът на Нани

Една високо изчистена топка в 93-ата минута стана причина за нелепо неразбирателство на централната линия между Компани и Лескът, които позволиха на Нани да овладее и да се озове сам срещу Джо Харт. Португалецът без проблеми преодоля стража на Сити и на празна врата донесе вълнуващия успех на Юнайтед.