Мечтано начало за Англия в квалификациите за Евро 2016

снимка: бта/АР

Англия започна по отличен начин кампанията си за класиране на Евро 2016 след като постигна победа с 2:0 над Швейцария.

Островитяните стартираха много добре евроквалификациите след като в първия двубой победиха като гости най-големия си конкурент в група Е.

Двата гола за успеха отбеляза Дани Уелбек, който се разписа 58-та и 90-та минута. Домакините натиснаха в последните минути, но англичаните показаха стабилна игра в дефанзивен план и не допуснаха попадение в своята врата.

Англия бе отборът, който по-силно желаеше победата. Гостите опитваха преса над своя съперник освен в минутите след гола, когато помислиха и малко повече за защитата.

Рой Ходжсън заложи в атака на Рууни, Уелбек и младия Рахим Стърлинг. След отсъствието на Джерард и Лампард в халфовата линия останаха Хендерсън, Уилшър и дебютанта Фабиан Делф. В защита имаше още един дебютант в лицето на Стоунс, който заедно с Бейнс, Кейхил и Фил Джоунс оформиха бранителната линия.

Треньорът на Швейцария Владимир Петкович направи своя дебют в квалификациите. Той разчиташе на Сеферович, Мехмеди, Шакири и Шака да притесняват английската отбрана.

Срещата започна много спокойно. Двата отбора се изучаваха и разчитаха на постепенни атаки. Никой не искаше да рискува в началните минути.

Уелбек показа скорост при една атака, но Уилшър не успя да завърши и бе изпреварен. Все пак в 15-та минута след грешка за домакините, англичаните стигнаха до наказателното поле, където пасът на Уелбек бе много силен и подмина връхлитащия Стърлинг. Пресата на Англия даваше резултата през първото полувреме. Бейнс центрира опасно, но ударът на Рууни мина далеч от страничната греда.

Първото добро положение за швейцарците дойде в 33-та минута, когато Шакири изведе добре Сеферович, който обаче стреля в Джо Харт. Англия пропусна отличен шанс да поведе две минути преди края на полувремето. Фил Джоунс нацели топката след изпълнение на корнер, но вратаря Ян Зомер се справи блестящо.

4112562

Втората част започна с по-високо темпо в двата лагера. Англия успя да открие резултата в 58-та минута. Много бърза контра атака на гостите стигна до Стърлинг, който намери прекрасно Дани Уелбек и футболиста на Арсенал се разписа за 1:0.

Стърлинг пропусна отличен шанс да реши всичко в мача. Младият талант на Ливърпул премина като на шега през няколко защитници и точно преди да стреля топката му бе отнета от Стефан Лихтщайнер след страхотен шпагат от страна на футболиста на Ювентус.

Две минути по-късно Швейцария имаше уникален шанс да изравни мача. Влезлият като резерва Йосип Дърмич излезе сам срещу вратаря, успя да го финтира, но притичалият защитник Гари Кейхил извади топката на голлинията в последния момент.

4112563

На повторението обаче остана голямо съмнение за засада на Дърмич. Малко след това Сеферович удари греда, но преди това имаше сигнал за засада.

Последните десетина минути на мача Швейцария опита натиск, с който да стигне до изравнителния гол  Гьокхан Инлер пробва силен удар, който мина над вратата. Домакините обаче допускаха голям брак при изнасянето на топката и това позволи на англичаните дасътворят няколко много опасни контри. При една от тях резервата Рики Ламберт намери отлично Уелбек и той с втория си гол в мача реши всичко в този двубой.

В другите срещи от групата Литва победи Сан Марино като гост с 2:0, а Естония се наложи с 1:0 над Словения.