Разгневената Испания си го изкара на Македония

Носителят на трофея Испания започна с победа похода си към участие на Евро 2016, след като тази вечер иберийците постигнаха убедителен успех с 5:1 над гостуващия тим на Македония в среща от група C.

Първите си попадения с екипа на Испания отбелязаха Пако Алкасер и Серхио Бускетс, които се разписаха през първата част на двубоя. Гол от дузпа реализира и Серхио Рамос, докато по един гол след почивката добавиха Давид Силва и Педро. Точен за Македония от наказателен удар бе Ибраими.

Така иберийците оглавиха временното класиране в група C, стартирайки със стопроцентов актив от три точки, докато македонският тим допусна до голяма степен очаквана загуба на стадиона във Валенсия.

Селекционерът на „Ла Роха“ Висенте дел Боске отново заложи на капитана Икер Касияс под рамката на вратата, докато Жорди Алба, Раул Албиол, Серхио Рамос и Хуанфран бяха наредени в защита. Серхио Бускетс, Коке и Сеск Фабрегас стартираха в средата на терена, докато Давид Силва и Педро Родригес започнаха по двете крила в близост до нападателя Пако Алкасер. Водещият халф на европейските шампиони Андрес Иниеста бе извън групата поради контузия.

Официален дебют за Испания записа и младият талант на Барселона Мунир Ел Хадади, който се появи в игра малко преди края на срещата.

Македония не можеше да разчита на най-популярния си футболист Горан Пандев, който прекрати кариерата си в националния тим. Адис Яховик оглави атаката на гостите, докато Ибраими и Абдурахими трябваше да действат по двата фланга. Футболистът на Берое Стефан Спировски и Александър Трайковски започнаха в средата на терена.

До голяма степен изненадващо, но отборът на Македония бе този, който можеше да открие резултата във Валенсия. Още в 4' капитанът на „Ла Роха“ Икер Касияс бе принуден да се намесва, спасявайки коварно изпълнение от статично положение на Ибраими. В 9' испанците отговориха, но техничният удар на Фабрегас мина покрай гредата.

4112554

В 14' обаче защитата на гостите се пропука, а нарушение на Стефан Ристовски срещу Давид Силва доведе до дузпа в полза на Испания. Зад топката застана Серхио Рамос, който с безупречна „паненка“ излъга стража на македонците Томе Пацовски.

Минутки по-късно „Ла Роха“ успя и да удвои преднината си. Хуанфран засече центриране в наказателното поле на Македония и отклони топката към Пако Алкасер, който от лесна позиция отбеляза първия си гол с националната фланелка – 2:0.

4112553

В 27' обаче се стигна и до дузпа в полза на Македония. Асистентът за втория гол Хуанфран фаулира Трайковски в пеналтерията на домакините, а реферът не се посвени да посочи бялата точка. Зад топката застана Ибраими, който прати Икер Касияс в противоположния ъгъл и върна балканския тим в мача – 2:1.

4112551

Пет минути по-късно Испания можеше да възстанови аванса си от два гола, но Пацовски се намеси отлично. Педро отне топката в центъра на терена и проби блестящо в половината на Македония, но прецизният му удар с левия крак бе отразен от стража на гостите. В 35' Пацовски отново трябваше да се намесва, като този път вратарят улови кълбото след включване в атака на Жорди Алба. В 45' Пацовски отново бе главният герой на терена, осъществявайки впечатлявщо спасяване срещу Давид Силва.

Логичното все пак се случи в добавеното време на първата част, когато агресивната игра в атака на еврошампионите доведе и до трето попадение. Серхио Бускетс се включи в атаката на своя тим и отправи удар от границата на наказателното поле, а неприятен рикошет в тялото на бранител излъга фатално Пацовски за 3:1.

4112549

Втората част отново стартира с шанс за Македония, като този път Яховик изкочи очи в очи с Икер Касияс. Нападателят на гостите обаче не успя да намери топката по възможно най-добрия начин, позволявайки на испанския страж да отрази в корнер. Гостите бяха наказани минути по-късно, когато европейският шампион отбеляза и четвърти гол. В 50' Жорди Алба върна топката към Давид Силва, който с левия крак разстреля Пацовски за 4:1.

Десет минути по-късно халфът на Манчестър Сити можеше да отбележи и втория си гол в срещата. И този път Силва потърси един от долните ъгли на вратата, но сантиметри го разделиха от целта. В 66' Педро направи непростим пропуск, не успявайки да намери мрежата от чиста позиция. Десет минути преди края македонците отново можеха да отбележат втори гол, но и този път Касияс се намеси след фалцов изстрел на Ибраими.

Крайното 5:1 бе оформено минути преди края, когато се разписа и Педро. Крилото на Барселона получи извеждащо подаване от Давид Силва и технично прехвърли Томе Пацовски, също записвайки името си сред голмайсторите.