Мароко сложи усмирителни ризи на Модрич и компания

Коравите и оказали се много класни мароканци и вицесветовните шампиони Хърватия разделиха по точка след нулево равенство в откриващия мач от група F на Мондиал 2022. Това е третото 0:0 от началото на първенството в Катар от общо 9 мача до тук. Рекордът в историята на първенствата е 7 нулеви ремита постигнат през 1982, 2006, 2010 и 2014. Никога обаче не е имало повече от 3 нулеви равенства в груповата фаза.

Хърватия влезе в ролята на фаворит в мача, след като стигна финала на миналото световно първенство. Шахматистите загубиха 2:4 от Франция в спора за титлата. Те спечелиха и двата си мача с африкански отбори в историята на световните – срещу Камерун през 2014 и срещу Нигерия на миналия шампионат.

Мароко имаше само две победи на световни първенства, като и двете бяха срещу европейски отбори. Африканците обаче не са преодолявали груповата фаза от 1986 г.

Първото полувреме на мача премина без много емоции. Няколко индивидуални грешки на мароканците бяха на път да създадат главоболия, но хърватите не ги използваха добре. Африканците имаха няколко блокирани удара от разстояние, но така и не създадоха положение.

В добавеното време на първата част додйе най-чистия шанс за полувремето. Борна Соса получи топката отляво и центрира ниско на близката греда Там Никола Влашич засече от упор, но вратаря на Мароко Буну с прекрасен рефлекс спаси своите.

На почивката треньора на Хърватия Далич пусна в игра Марио Пашалич на мястото на Влашич. Първият шанс за втората част бе за Мароко. Удар от дистанция на Буфал бе отклонен от защитник, но настигнат на аутлинията от Мазрауи, който стреля с глава от малък ъгъл. Вратарят Ливакович спаси.

В ответната атака имаше голям шанс за Хърватия. Корнер стигна до Деян Ловрен, който стреля. Топката бе блокирана, но Перишич опита добавка, която бе избита от голлинията от Амрабат.

До края двата отбора не рискуваха много и гледаха да не бъркат. Логично до голове не се стигна и двата тима започнаха първенството с по една точка.

МАРОКО - ХЪРВАТИЯ 0:0

Мароко: Буну, Мазрауи (60 Ати-Ала), Агер, Саис, Хакими,  Унахи, Амрабат, Амала, Зиеш, Ен-Несири, Буфал (65 Езалзули)

Хърватия: Ливакович, Борна Соса, Гвардиол, Ловрен, Юранович, Модрич, Ковачич (79 Майер), Брозович, Перишич (90 Оршич), Крамарич (71 Ливая), Влашич (46 Пашалич)