Маргарита Войска завърши реми с бивша световна шампионка

снимка: SPORTA.BG

Два кръга преди края на 13-тото европейско индивидуално първенство за сеньори /мъже и жени/ по класически шахмат гросмайстор Марк Цейтлин от Израел и българската гросмайсторка Маргарита Войска са лидери на точка пред вторите в класирането, информира БТА.

В мъжкия турнир Марк Цейтлин постигна поредната си победа, като в 7-мия кръг се наложи над шотландския международен майстор Крег Притчет и е начело с 6,5 т. от 7 възможни. На второ място във временното класиране е Анатоли Шведчиков от Русия с 5,5 т., който спечели срещу сръбския гросмайстор Бошко Абрамович. Третото място с по 5 точки делят 12 шахматисти, сред които са и българските гросмайстори Евгени Ерменков и Петър Великов.

При жените Маргарита Войска игра с "великата Нона" - бившата дългогодишна световна шампионка Нона Гаприндашвили от Грузия. Двубоят предизвика изключителен интерес. Партията завърши наравно на 16 ход, но беше изпълнена с много борба.

С уважение към изключителните успехи на грузинката, българската гросмайсторка Войска доволно сподели, че това е първото реми в двубоите помежду им. В четири предходни срещи в минали години българката не е имала шанса за положителен резултат.

Маргарита Войска е лидер с 6 точки от 7 възможни. С 5 точки на второ място е международната майсторка Татяна Фомина от Естония.