Манчестър Юнайтед "изхвърли в кошчето" сезона на Сити (ВИДЕО)

Манчестър Юнайтед подари на феновете си незабравима вечер на „Олд Трафорд“, след като разпиля градския си съперник Манчестър Сити с 4:2 в голямото дерби на Великден от 32-ия кръг на английската Висша лига.

Серхио Агуеро даде аванс на „гражданите“ още в осмата минута, но в 14-ата Ашли Йънг възстанови равенството, а в 28-ата Маруан Фелайни осъществи пълен обрат. В 62-ата Хуан Мата прекърши надеждите на гостите за обрат с попадение за 3:1, макар и от засада, а в 74-ата минута Крис Смолинг заби последния пирон в ковчега на Манчестър Сити – 4:1.

В 87-ата минута Майкъл Карик напусна игра принудително като презастраховане срещу сериозна контузия, но остави съотборниците си с човек по-малко, поради факта, че Луис ван Гаал вече бе извършил всичките си смени.

От това се възползваха „гражданите“ и след центриране отдясно на Пабло Сабалета Серхио Агуеро прати топката в мрежата на Давид де Хеа за крайното 4:2. Така той влезе в историята на клуба като футболистът с най-малко мачове при достигане на границата от 100 гола – 158.

4138292

Така Манчестър Юнайтед допринесе за тоталния провал през този сезон за иначе още действащите шампиони, чиито мениджър Мануел Пелегрини със сигурност ще бъде сменен след края на кампанията.

Юнайтед прекрати серия от четири загуби от Сити и събра 65 точки, които го утвърждават на третото място в класирането и му осигуряват вече 4 пункта аванс пред „гражданите“. Сити загуби пето поредно гостуване и четвърто поредно в първенството, което го свлече от втора позиция до четвърта през последния месец.

4138291

Победата е една от най-убедителните за „червените дяволи“ в историята на Висшата лига, като едва за трети път те отбелязват четири гола във вратата на „шумните“ си съседи – другите случаи са при 5:0 през 1994 година и при 4:3 през 2009-та.

Уейн Рууни не се разписа, но прибави 91-ва асистенция към актива си от 170 попадения за „червените дяволи“ във Висшата лига.

Още в шестата минута бе създадено първото чисто голово положение, след като Мартин Демикелис с 40-метров пас изведе Хесус Навас сам срещу вратаря отдясно, но испанецът не можа да преодолее Давид де Хеа с диагоналния си шут. "Гражданите" не спряха да тормозят съперника си и далеч по-силното им начало им донесе успех още в осмата минута.

Джеймс Милнър този път намери пролука отдясно в защитата на домакините, за да проправи топката в наказателното поле за Давид Силва, който напредна към аутлинията и сервира по земя за непокрития в малкия пенал Серхио Агуеро. Аржентинският голмайстор на Манчестър Сити нямаше как да сбърка от около два метра на празна врата - 0:1.

В 14-ата минута реално с първата си по-опасна атака и навлизане в противниковото наказателно поле "червените дяволи" изравниха. Давид де Хеа изрита топката дълбоко в половината на Сити и на практика осигури празно пространство отляво за Андер Ерера. Испанецът центрира отлично в пеналтерията, а Демикелис блокира опита на Ашли Йънг да отправи удар. За нещастие на "гражданите", кълбото не само остана в игра, но и в обсега на Йънг, който на празна врата от по-малко от метър се разписа за 1:1.

След изравнителния гол домакините определено получиха импулс в играта си, въпреки че нито един от двата тима не успяваше да наложи преимущество в първите мигове след попадението на Йънг.

4138279

В 27-ата минута обаче отново отдясно "гражданите" се пропукаха - Ашли Йънг с хитър пас с пета прати топката между краката на Пабло Сабалета към Дейли Блинд в наказателното поле. Холандецът ангажира вниманието на Хесус Навас и Сабалета и върна на ъгъла на пенала за Йънг, който центрира на далечната греда. Там Фелайни не бе опазен от Демикелис и без проблеми се извиси, за да насочи с глава топката покрай тялото на Джо Харт - 2:1.

Джеймс Милнър отправи много неточен удар по посока на Де Хеа към края на полувремето, но в 43-ата минута Манчестър Сити имаше реален шанс да изравни резултата. Давид Силва се възползва от високо изнесената защитна линия на домакините и с добър извеждащ пас предостави шанс на Серхио Агуеро да нахлуе към наказателното поле. Аржентинецът просто трябваше да подаде за непокрития Милнър, но Антонио Валенсия с геройска намеса попречи на Агуеро да центрира и опази тима си от сигурен гол.

4138284

В самия край на първата част Венсан Компани извърши груб фаул срещу Дейли Блинд, който можеше да донесе на белгиеца и червен картон, но след дискусия с лайнсмена главният арбитър Марк Клатенбърг реши само да предупреди официално бранителя на Сити.

В 52-ата минута Джо Харт на два пъти с ключови намеси попречи на Юнайтед да стигне до трети гол и сериозно да влоши положението на съперника. Първо Уейн Рууни с изстрел от пряк свободен удар на около 20 метра тества уменията на Харт, а при създалото се разбъркване Майкъл Карик имаше идеален шанс от точката за дузпа да разстреля вратаря, но вместо това прати топката право в тялото му и пропиля стопроцентово положение.

4138283

Тъкмо когато Манчестър Сити привидно подновяваше претенциите си в мача и започваше по-често да поставя под напрежение противника си, Юнайтед удари за трети път. Демикелис пресече подаване в близост до страничната линия, но след това неговият пас напред бе предугаден от Фелайни, което позволи на Мата да получи топката. Испанецът направи отлично двойно подаване с Уейн Рууни и се озова очи в очи с Джо Харт, след което хладнокръвно прати топката покрай плонжа му за 3:1. Повторенията обаче показаха, че при подаването на Рууни към Мата голмайсторът е бил в засада.

В 74-ата минута срещата неофициално приключи, след като Крис Смолинг с глава засече отлично центриране на Уейн Рууни от пряк свободен удар, за да направи резултата срамен за Сити - 4:1.

В 89-ата минута все пак Серхио Агуеро отбеляза втория си гол в мача след пас на Пабло Сабалета и фиксира крайното 4:2.

Състави

Луис ван Гаал заложи на схема 4-1-4-1, като на вратата бе Давид де Хеа, а пред него Дейли Блинд бе поставен на левия бек, докато в средата на ариегарда се завърна Крис Смолинг, който си партнира с Фил Джоунс. Антонио Валенсия бе отдясно на защитата, докато Майкъл Карик действа като типичен опорен халф.

Маруан Фелайни и Андер Ерера подпомагаха англичанина, но разполагаха и с по-офанзивни функции, докато на двете крила бяха Хуан Мата и Ашли Йънг, а единствен чист нападател бе Уейн Рууни.

Мануел Пелегрини заложи също на неособено офанзивна схема (4-4-1-1) само със Серхио Агуеро като изявено острие, а зад него бе поставен Давид Силва. Хесус Навас, Яя Туре, Фернандиньо и Джеймс Милнър бяха полузащитниците от дясно наляво, а в отбрана се подредиха Пабло Сабалета, Венсан Компани, Мартин Демикелис и Гаел Клиши – вратар бе Джо Харт.

Преди мача

Манчестър Юнайтед очевидно се намира в по-добра форма от своя противник, като класирането потвърждава позитивния поход на „червените дяволи“, които изпревариха с една точка „шумните“ си съседи на третото място.

Юнайтед е спечелил 10 от последните си 11 домакинства във Висшата лига и се намира в идеално състояние, за да попречи на Манчестър Сити да продължи поредицата си от успехи - „гражданите“ са спечелили последните четири градски дербита на всички фронтове.

Не само основният реализатор на Сити Серхио Агуеро се намира в слаба форма – целият отбор страда, особено при гостуванията, като тимът е загубил последните си три визити в първенството.

Януарското попълнение Уилфред Бони е аут за дербито, а Венсан Компани до последно ще бъде под въпрос. За Юнайтед поради наказание отпада Джонатан Еванс, а Крис Смолинг и Джеймс Уилсън се нуждаят от допълнителни тестове, за да се прецени дали са готови за игра.