Лудогорец и ЦСКА се скъсаха да пропускат, не решиха нищо в Разград

снимка: lap.bg

Лудогорец и ЦСКА извъртяха 0:0 в дербито на кръга от плейофната първа шестица в елита. Този резултат в Разград запазва интригата за титлата, защото домакините водят само с 3 точки пред "червените". Срещата се отличаваше от тази преди 3 дни между тези съперници за Купата и заради доброто съдийство на Драгомир Драганов, който до голяма степен овладя страстите и в спорните ситуации се справи. "Орлите" пак влязоха некомцентрирани и дори леко смутени в мача и това позволи на гостите да атакуват със самочувствие. 2 страхотни пропуска на Евандро обаче личиха ЦСКА от това да поведе през първата част.

През вторите 45 минути ситуацията се обърна, защото цесекарите видимо грохната физически. Лудогорец натисна и владееше инициативата. Чудесно се включи резервата Адриан Попа, който развинти фланговете на ЦСКА и създаваше опасности. Няколко непростими пропуска на разградчани обаче запазиха двете нули до края на двубоя.

Лудогорец все още е фаворит за титлата, но е за отбелязване, че тимът няма гол вече около 320 минути и това трябва да тревожи Стойчо Стоев много. Любо Пенев пък със сигурност е амбициран след двата добри мача на ЦСКА срещу шампиона да детронира Лудогорец и стария си враг Кирил Домусчиев от трона.

Наставникът на ЦСКА извърши две промени в титулярния състав в сравнение мача за Купата. Лекувалият дълго време контузия Жеферсон започна от първата минута, както и Евандо. Аут този път бяха наказаният Жанио Бикел и Енрике Рафаел.

Сред титулярите на Лудогорец този път не бяха Станислав Манолев, Сисиньо, Абел Анисе и Яцек Горалски, който е наказан. От първата минута стартираха Антон Недялков, Лукас Саша, Светослав Дяков и Серкан Юсеин.

Двата тима не изгубиха никакво време и си спретнаха здрава битка още от първата минута. С оглед на това, сякаш бе напълно нормално, че дебютната голова ситуация в дербито беше регистрирана във 120-ата секунда. ЦСКА можеше да получи безценно предимство в Разград, тъй като Евандро остана сам срещу вратаря на Лудогорец. Нападателят обаче не запази нужното хладнокръвие и стреля в тялото на своя сънародник Ренан.

И докато домакинът изпитваше сериозни затруднения с организирането на нещо по-смислено в предни позиции, ЦСКА си позволи лукса да пропилее още едно 100-процентово положение. Рубен Пинто се озова близо до аутлинията, след което центрира към далечната греда. Защитата на разградчани увисна фрапантно, а на точната позиция пак се оказа Евандро. Въпросният отново не успя да зарадва "червените" фенове, тъй като шутът му беше спасен по страхотен начин от Ренан.

Дефанзивния вал на "орлите" просто нямаше аналог на "армейските" атаки. Фортуна покри "зелените" и в 16-ата минута, когато Тиаго хвърли извеждащ пас зад гърба на отбраната за Али Соу. Той продължи за нисичкия Жоржиньо, който навърза Григоре и Моци, ала не намери очертанията на вратата с изстрел от около 12 метра.

Снимка 416614

Първият случай, когато лудогорци надиграха отбраната на ЦСКА беше в 26-ата минута. Тогава Лукас Саша намери хубава пролука, за да подаде към Кешеру. Румънецът елиминира опонент само с едно докосване, но последвалият му удар не притежаваше нужната акуратност.

Последваха доста скучни мигове на "Арената" в Разград, като до почивката може да отбележим и първият точен изстрел на шампионите в 42-ата минута. Центриране в полето на ЦСКА създаде кратко меле, при което румънският стрелец Кешеру съумя да се завърти и шутира. Черниаускас беше на мястото си и лесно улови.

Играта се поднови с лек устрем в лагера на домакините. При една от поредните атаки на "орлите", Лукас Саша насочи подаване, успоредно на голлинията, което не достигна до своя финален адресат Кешеру.

Снимка 416624

Николай Бодуров изпъкна с важна намеса за ЦСКА в 55-ата, когато Лукас Саша навлезе на скорост в полето на "червените" и само навременната намеса на капитана лиши бразилеца от това да нанесе голов изстрел.

Публиката на домакините повярва, че любимците им могат да поведат в 64-ата минута. Тогава Вандерсон получи топката по крилото, след което с типични за себе си действия, елиминира съперник и отправи шут в далечния ъгъл. Той обаче излезе в аут.

Снимка 416623

Отговорът на ЦСКА беше светкавичен, като грешка на Моци позволи на Али Соу да създаде напрежение в полето на "зелените". С отлични действа отново блесна Ренан, който изби миг преди топката да достигне до непокрития Тиаго.

ЦСКА се измъкна в 69-ата минута, когато Витаутас Черниаускас направи витално спасяване за своя клуб. Свежият Адриан Попа нахлу мощно през зоната на Жеферсон, след което намери напълно непокрития Вандерсон. Бразилецът изненада неприятно и себе си, след като от няколко метра стреля право в обсега на непробиваемия страж на "армейците".

Сериозно напрежение пред една от двете врати имаше и в 82-ата минута. Тогава Тиаго добре завъртя топката след фаул. Ренан обаче продължи да прави много силен мач и сътвори рутинно спасяване.

Снимка 416622
Черниаускас продължи да отчайва Вандерсон и във финалните акорди на дербито. Макар и да смени крилото, бразилецът пак имаше малшанса да види как литовецът спасява ударът му в близкия ъгъл в 85-ата минута.

Голямата драма беше оставена за малко по-късно. Настоятелността на домакините бе възнаградена с акробатично попадение на Кешеру. Румънецът обаче нямаше много време за радост, тъй като видя вдигнатия флаг за засада.

До края нови емоционални мигове нямаше и така шампионският спор между Лудогорец и ЦСКА остана неразрешен - 0:0.