Ливърпул застраши европейското участие на Саутхямптън (ВИДЕО)

снимка: saintsfc.co.uk

С два точни удара Ливърпул постигна една от най-важните си победи през 2015-та година, след като надви с 2:0 като гост един от основните си съперници за европейска квота – Саутхямптън.

Въпреки че през първото полувреме домакините имаха три основателни претенции за дузпа, които не бяха уважени, Ливърпул се оказа далеч по-ефективен на стадион „Сейнт Мери“.

Филипе Коутиньо с изумителен удар още в третата минута даде аванс на мърсисайдци по крайно атрактивен начин, пращайки топката неспасяемо в горния десен ъгъл от около 25 метра разстояние – 0:1.

Точно преди бразилецът да блесне с шедьовъра си „светците“ за първи път апелираха към съдията – още преди да е изтекла и половин минута игра Грациано Пеле бе намерен в наказателното поле и след като прокара топката покрай Емре Джан, се строполи на тревата след контакт с германеца. Нападателят щеше да излезе сам срещу Симон Миньоле, но арбитърът Кевин Френд си замълча.

Веднага след попадението на Коутиньо Саутхямптън отново имаше основателна претенция за дузпа, след като Филип Джуричич нахлу в пеналтерията и Джо Алън го спъна, попречвайки му да нанесе удар от около седем метра.

Напрежението на „Сейнт Мери“ съвсем ескалира в средата на полувремето, когато бранител на Ливърпул игра с ръка в наказателното поле след центриране от корнер, което също остана незабелязано от рефера Френд.

В 44-ата минута Елжеро Елиа бе изведен сам срещу вратаря Симон Миньоле, който напусна очертанията на наказателното поле и боксира топката, но вместо да му покаже червен картон, съдията отново си замълча.

Саутхямптън изпуснаха няколко изгодни положения през първото полувреме за изравнителен гол, но след почивката натискът им бе по-скоро стихиен и не затрудняваше нито Миньоле, нито ариегарда на Ливърпул.

Груба грешка на Мат Таргет обаче подари второ попадение за гостите, след като младият ляв бек на „светците“ не можа да изчисти топката и я подари в наказателното поле на Рахийм Стърлинг, който не сбърка – 0:2 в 73-ата минута с втория точен изстрел на мърсисайдци.

Ливърпул вече има 45 точки и се доближи само на 1 от петия в класирането Саутхямптън. „Светците“ определено са в криза през новата календарна година, защото не успяват да отбележат гол в трето поредно домакинство и като цяло са спечелили само два от последните си осем мача на своя стадион.

Ливърпул за първи път от 1989-та година записа пет поредни „сухи мрежи“ в гостувания.