Литекс продължава напред за Купата след голеада в Своге

снимка: pfclitex.com

Шампионът на България Литекс се класира безпроблемно за ⅛-финалите на турнира за Купата на България, след като днес "оранжевите" постигнаха разгромен успех с 5:0 при гостуването си на Спортист в Своге.

Две попадения за победителите реализира младежкият национал Момчил Цветанов, докато по един гол добавиха Итуа, Светослав Тодоров и Деян Джерманович.

Сблъсъкът в Своге стартира с две интригуващи ситуации пред вратата на Литекс, като в 7' се стигна до дискусионен момент в наказателното поле на гостите. Мирослав Тодоров от отбора на Спортист нахлу в пеналтерията и падна на земята след съприкосновение с Итуа, но вместо да посочи бялата точка, главният рефер Радан Мирянов му вдигна жълт картон за симулация.

Само 4 минути по-късно се стигна и до нова опасност за вратата на "оранжевите", след неубедителна намеса на вратаря Евгени Александров. Стражът не изби добре една топка, която попадна право в краката на Мирослав Тодоров. Нападателят получи шанс да шутира от добра позиция, но изстрелът му мина над гредата.

В края на полувремето Литекс най-сетне напомни на себе си, излизайки напред в резултата. След пробив на Мирасема и намеса на Годжев, топката попадна право на левия крак на Момчил Цветанов, който от воле я прати в мрежата - 0:1.

През втората част Литекс спретна истинска наказателна акция на своя домакин, отбелязвайки четири безответни гола във вратата на "шоколадите". Начало на голеадата даде Итуа, който покачи на 0:2 в 51', а десетина минути по-късно Момчил Цветанов отбеляза втория си гол в двубоя. Малкия шивач получи подаване от Джерманович и реши всичко в сблъсъка, вкарвайки за 0:3.

Само минута по-късно Спортист допусна и четвърти гол в своята врата, като този път се разписа ветеранът Светослав Тодоров. Тоди излезе очи в очи с Годжев и за него не остана проблем да преодолее противниковия вратар, пращайки топката зад гърба му - 0:4.

В следващите минути мачът вече се доиграваше, като остана време и за пети гол на сметката на Литекс. Финалното попадение в този мач падна в последните минути на срещата, когато Деян Джерманович се възползва от добър пробив на Цветанов и нанесе пети удар по честта на домакините.