Левски отново не успя да спечели

снимка: levski.bg

Тимът на Левски не успя да постигне първа победа на кипърска земя, след като завърши при равенство 1:1 с литовския Жалгирис.

"Сините" бяха по-добрият тим през по-голямата част от мача. Те излязоха напред с гол с глава на Даниел Димов в 27-а минута. През втората част Цветан Генков пропусна отлична възможност да удвои и 120 секунди по-късно Левски бе наказан.

В 81-а минута Швелюга оформи равенството, след като бе изпуснат от Павел Чмовш в наказателното поле на българите и с глава направи 1:1. За чешкия бранител това не бе първа грешка, която коства гол по време на контролите, което показва, че той все още не се е стиковал с новия си тим.

Така Левски остава без победа от контролите по време на лагера в Кипър. През 2014 година "сините" са победили само Черноморец (Бургас) още по време на първия лагер в Созопол. Те обаче имаха три поражения до този момент на Острова на Афродита, така че равенството може да се определи като стъпка напред.

Следващия мач на левскарите е срещу руския Урал на 15 февруари, събота, а в неделя 26-кратните шампиони се прибират в България.

Днес Антони Здравков реши да заложи на вратата на Горан Блажевич, а пред него в защита стартираха Дъстли Мюлдер, Даниел Димов, Павел Чмовш и юношата Мики Орачев.

В средата на терена бяха разположени Станислав Ангелов, Кевин Брю и Владимир Гаджев, а атаката поведе Димитър Макриев, подпомаган по фланговете от Мирослав Иванов и Пламен Крумов.

По време на двубоя  Здравков направи само четири промени. На мястото на Макриев влезе Цветан Генков, Ангелов бе заменен от Борислав Цонев, Брю от другия близнак - Радослав, а Миро Иванов от юношата Владислав Мисяк.

Заради травми в плановете на треньора на "сините" изобщо не бяха Орлин Старокин и Ларсен Туре. Трайно аут е Антон Огнянов, на който предстои операция.

Левски започна срещата добре и още в 6-а минута организира първата си качествена атака. Комбинация между Станислав Ангелов и Мирослав Иванов изведе Мики Орачев на позиция за центриране. Юношата на "сините" потърси централния нападател Димитър Макриев, но той бе изпреварен от противников бранител. Последва мощен шут на Кевиб Брю от двайсетина метра, но топката излезе в аут.

В 19-а минута на двубоя Владимир Гаджев центрира опасно в наказателното поле, но Брю и Макриев отново не действаха добре, пропускайки да нанесат удар към вратата. Това с глава стори Даниел Димов минута по-късно, но топката премина над вратата.

"Сините" продължаваха да бъдат по-стойностният тим на терена и след като в 23-а минута Макриев не можа да оползотвори добро подаване на Миро Иванов, в 27-а резултатът най-после бе открит. Кевин Брю центрира от корнер, Даниел Димов се извиси в наказателното поле и с глава прати топката в горния десен ъгъл на безпомощния страж на Жалгирис.

До края на полувремето Левски организира още няколко хубави атаки, но Мюлдер и отново Макриев бяха неточни.

Литовците се активизираха в последните минути на първата част и в 42-а минута Радивичиус удари греда при опит за едно центриране. Минута по късно трима футболисти на Жалгирис се озоваха очи в очи с Горан Блажевич, но Величка не успя да преодолее хърватския страж.

Второто полувреме започна с удар на Брю, който обаче не представляваше трудност за литовския вратар. В 59-а минута играчите Жалгирис имаха претенции за дузпа, след като Яноскалскас центрира в наказателното поле и след нескопосан опит за овладяване от страна на Павел Чмовш, тя се удари в ръката му. Реферът замълча и преднината на Левски се запази.

През втората част темпото на игра спадна и кой знае какво положения пред двамата вратари нямаше. В 79-а минута Левски можеше да си подпечата победата, след като Борислав Цонев центрира прецизно към Цветан Генков. От два метра обаче таранът с глава стреля в аут.

Грешката на 26-кратните шампиони на България бе наказана две минути по-късно и Жалгирис изравни. Литовците организираха атака отляво. Последва центриране в наказателното поле, където Швелюга с глава наказа разсеяните бранители на Левски. Те бяха цели трима в близост до противниковия играч, но основната грешка бе на новото попълнение Павел Чмовш, който изпусна голмайстора.

В последните минути Левски тръгна на щурм, за да се докопа все пак до първата си победа в Кипър, но това не се случи.