Леванте настигна Малага, Майорка подгони място в Лига Европа

Леванте надви Гранада с 3:1 като домакин и изравни по точки четвъртия Малага в спора за последното място, което дава право на участие в квалификациите на Шампионската лига.

Футболистите от Валенсия постигнаха 15-та си победа в Примера Дивисион и събраха 52 пункта, колкото има и Малга, макар и с мач повече.

Гранада пък остава на 16-та позиция с актив от 39 точки и продължава борбата за оцеляване. Футболистите на Хуан Игнасио има 5 точки аванс пред 18-тия Спортинг, въпреки че хихонци спечелиха двубоя си срещу Еспаньол.

Леванте бе по-добрият отбор, но не успя да отбележи попадение през първата част. През втората обаче домакините вкараха цели три гола. В 46-та минута Аруна Коне ги изведе напред и въпреки че Одион Игало изравни в 67-та, Шави Торес и Валдо, съответно в 74-та и 84-та минути донесоха трите точки на Леванте.

В другия мач със значение за разпределяне на европейските квоти Майорка победи Хетафе като гост на стадион „Колизеум Алфонсо Перес"с 3:1 и се приближи до ценното 6-то място, отдалечавайки именно настоящия си противник от възможността да играе международни мачове.

Тимът от Балеарските острови постигна втори пореден успех и общо 12-ти в първенството и събра актив от 46 точки на 10-тото място, само две по-малко от 6-тия Атлетик Билбао, който обаче е и с мач по-малко.

Хетафе пък допусне трето поражение в последните си пет мача и се смъкна на 12-та позиция, на точка зад Майорка.

Гостите натиснаха здраво своя противник през първото полувреме и още в седмата минута удар на Мичел Перейра бе отразен от стражът на домакините Моя. Футболистите на Хоакин Капарос обаче продължиха да бъдат по-активни и Виктор Касадесус Педри Бигас и Алфаро пропуснаха най-добрите положения пред вратата на Хетафе. Домакините пък отговориха с греда на Хуан Валера.

Така се стигна до 30-тата минута, когато Томас Пина достави топката на Касадесус, който с глава я заби в долния десен ъгъл на Моя за 0:1.

През втората част домакините се опитаха да противодействат, но Дани Гуиса, Педро Леон и Алексис не сполучиха да намерят мрежата на Дуду Ауате.

Майорка се възползва по-добре от своите положения и добави нови два гола на сметката си. Точни бяха Алехандро Алфаро с глава в 68-та минута и Томер Хемед десет минути по-късно, който се възползва от подаване на Гонсало Кастро и с удар от границата на вратарското поле правейки резултата 0:3.

Във втората минута на даденото от съдията продължение Алексис все пак вкара почетно попадение за домакините и оформи крайния резултат.

До края на кампанията Майорка домакинства на Райо Вайекано и Леванете в двубои, които ще са тест за това има ли сили тимът да се добере до европейско участие. В последния кръг футболистите на Хоакин Капарос гостуват на Реал Мадрид на „Сантяго Бернабеу".

Хетафе пък приема Расин Сантандер и Реал Сарагоса и гостува в Билбао на Атлетик.