Купа на Африка: Кабо Верде влезе в историята, ЮАР също напред

Най-малката държава, участвала някога в турнира за Купата на африканските нации - Кабо Верде - влезе в историята на футбола изобщо с първата си победа на международна надпревара, която я изпрати на четвъртфиналите.

Нацията от 10 острова и с население по-малко от 600 000 души надви Мароко с 2:1 след изумителен обрат от 0:1 в последните 10 минути.

Драматичната развръзка не отмина и другият мач от Група А, игран по същото време - домакините ЮАР изравниха в 87-ата минута за 2:2 срещу Мароко и също заслужиха прогрес към елиминационната фаза.

Без съмнение развитието в последните десетина минути на двата двубоя е най-неочакваното и непредвидимо от доста време насам, а голямата изненада е победата на Кабо Верде.

В 36-ата минута Ангола стигна до първия си гол на турнира, но той бе отбелязан от играч на съперника - Невеш засече в собствената си мрежа центриране на Кампос и даде аванс на Ангола - 1:0.

През второто полувреме авансът на тима можеше да бъде увеличен, но звездата в атаката Манучо нацели гредата и не можа да покачи на 2:0.

В 82-ата минута Варела възстанови равенството и към момента класира своя отбор напред, защото при равния брой точки и равна голова разлика се зачитаха показани жълти картони, а Кабо Верде бе демонстрирал по-голям феърплей.

В другия мач от групата обаче Мароко за момент поведе с 2:1 на ЮАР и така отне мястото на скромните национали на Кабо Верде, които обаче поеха нещата в свои ръце. Елдон наказа потресаваща грешка на вратаря Лама, за да оформи крайното 2:1.

Така независимо от резултата в другата среща Кабо Верде се класира напред с 5 точки в актива си, докато Ангола остана на дъното с 1.

Домакините ЮАР също се промушиха към четвъртфиналите с гол в самия край на мача си срещу Мароко - Токело Рантие в 87-ата с прекрасно изпълнение на фалцов удар от границата на наказателното поле прати топката в мрежата за 2:2.

Иначе в 10-ата Адуа изведе Мароко напред, а в 71-ата Махлангу изравни резултата и върна надеждите на местните фенове. Хафиди в 82-ата отново даде аванс на „лъвовете атлас", но попадението на Рантие сложи точка на спора.

ЮАР ще се изправи срещу втория от Група В на четвъртфиналите, защото оглави Група А с актив от 5 точки. Кабо Верде среща победителя от Група В в следващата фаза. В момента въпросната група е оглавявана от Гана, а Мали е на втора позиция, но ДР Конго и Нигер също имат възможност за прогрес напред.

szólj hozzá: Maroc vs RSA all goall