Край на 24 години чакане – Ирландия отново на Евро финали

снимка: ройтерс

Ирландия записа историческа страница в самостоятелното си съществуване на футболната карта, след като се класира за втори път на Европейско първенство. Последното участие на островитяните беше преди цели 24 години - през 1988-ма в тогавашната Западна Германия. Сега играчите, водени от Джовани Трапатони, отстраниха безкомпромисно и последното си препятствие към жадуваните финали в Полша и Украйна, а именно - Естония.

След като имаха повече от убедителен аванс от четири безответни гола на чужд терен, бе ясно, че ирландците няма да допуснат изненада и интрига на стадион „Авива" в Дъблин няма да има. Все пак, Естония отсрами честта си и не допусна втора загуба срещу съперника си, след като губеше в резулата, но стигна до ремито след почивката.

В 31-ата минута перфектно развилото се първо полувреме за домакините стана дори още по-приятно за феновете, тъй като Стивън Уорд откри резултата в полза на Ирландия. Стражът на естонците Лондак не се справи с удар с глава на Кевин Дойл и при добавката Уорд нямаше как да сбърка - 1:0 и общ резултат 5:0.

По време на паузата родните фенове на Ейре предвкусваха повода си за празник след още 45 минути, като индикираха, че нямат търпение протоколната втора част да приключи. Играчите на Трапатони вероятно също са взели полувремето за досадна формалност, тъй като се движеха по-разконцентрирано на терена и не се стараеха да мачкат съперника си, както беше в Талин.

В 57-ата минута все пак Василев изненада невнимателния Шей Гивън и с бомбен шут от около 30 метра успя да донесе малко радост за привържениците на футбола в Естония - 1:1.

До края на двубоя двата тима можеха да се разпишат поне по още веднъж, но последният съдийски сигнал дойде при този резултат и с обща голова разлика 5:1 Ирландия заслужи класирането си на Европейско първенство.