Чехия пак измами Черна гора и заслужи билет за Евро 2012

Чехия на няколко пъти трябваше да изтръпва на стадиона в Подгорица, а Петър Чех се нуждаеше от пълния си потенциал, за да запази вратата си суха. Въпреки това възпитаниците на Михал Билек опазиха вратата си суха в столицата на Черна гора и попречиха на домакините да зарадват ревностните си привърженици с първо класиране на голям турнир.

Нещо повече - почти по сценария на първата среща, хитрите чешки бойци се възползваха от единствената си възможност да се доближат до пеналтерията на Младен Божович и разпечатаха мрежата му. В 81-ата минута Петър Ирачек смълча трибуните на стадион „Подгорицом" с премерен изстрел от 10 метра, дошъл като завършек на бърза контраатака.

За западните ни съседи остава утехата, че направиха всичко по силите си да повторят подвига от обрата срещу Англия от 0:2 до 2:2, но сериозни пропуски след почивката ги отдалечиха от сбъдването на мечтата им.

Така след Евро 96 и 2008, Чехия отново се нарежда сред най-силните национални отбори в Европа, независимо от факта, че не убеди в превъзходството си над по-неопитните черногорци. Все пак, цифрите категорично наклоняват везните в полза на тима, воден от Михал Билек - общ резултат 3:0.

Чехите още от първите минути осъзнаха, че нощта в Подгорица няма да бъде никак лека за тях, като напрежението между съперниците на терена бе видимо. Тежките единоборства преобладаваха, а черногорците пробваха различни варианти в атака, за да притесняват бранителите на гостите.

В 9-ата минута под натиска на паниката и чувството за несигурност, Томаш Сивок за малко не си отбеляза автогол - Мирко Вучинич стреля с глава и вместо да изчисти, чешкият защитник коварно насочи топката към собствената си врата. Петър Чех обаче показа завиден рефлекс и предотврати кофузната ситуация пред гола.

Това обаче бе най-чистото положение, което домакините от западната ни съседка успяваха да създадат. Техните разигравания продължаваха понякога дори повече от минута, но в същото време не печелеха терен и не изнасяха лесно кълбото в предни позиции.

От друга страна, явно чехите преглътнаха първоначалното си стъписване и започнаха да играят по-опростено и по-често да сервират кълбото в наказателното поле на Черна гора, с което създаваха напрежение.

Въпреки големият заряд на игрището, поведението на 22-ата не предполагаше, че срещата може да бъде решена с технически достойнства, тъй като физическите сблъсъци неизбежно вземаха превес. Домакините трябваше да съжаляват след последния съдийски сигнал за първата част - не за направени пропуски, а за проспаните 45 минути, в които можеше да се търсят нужните минимум два гола.

Първият действителен шанс за гол за Черна гора дойде в 50-ата минута, когато след чудесна триходова комбинация Деян Дамянович се озова на отлична стрелкова позиция на десетина метра от вратата, но шутът му разтресе горната греда.

В 54-ата вече на зрителите на стадион „Подгорицом" може би им стана ясно, че мечтата им е на път да отлети - Вучинич направи още по-голям пропуск, след като от два метра разстояние не можа да с глава да прати топката във вратата при разбъркване в наказателното поле.

След тези два ключови ситуации чехите се събудиха и увеличиха оборотите - те започнаха да разиграват по-продължително топката и с мисъл да я изнасят в предни позиции. Черногорците изглеждаха по-обезверени отпреди почивката, защото често прибягваха до отчаяни шпагати, за да спрат комбинациите между опонентите им.

Хъсът на домакините сякаш се бе върнал в 72-ата минута, когато те отново развиха добра акция и Вучинич пак се озова в наказателното поле. Той демонстрира отлична техника и на два пъти от малък ъгъл пробва да преодолее Петър Чех, но безуспешно. Вратарят на Челси показа висока класа, особено с второто си спасяване.

В 80-ата минута бе ред на Стеван Йоветич да се ядосва на неточния си мерник, след като се оказа адресат на върната топка към точката за дузпа. Шутът на халфа на Фиорентина обаче мина встрани от целта.

В 81-ата минута се случи немислимото за зрителите на "Подгорицом" - с единствената си акция извън собствената си половина след почивката чехите стигнаха до решителен гол в своя полза. Ирачек се оказа на върха на атаката и след като бе оставен без опека на десетина метра от Бозович, хладнокръвно промуши кълбото под плонжа му - 0:1.

До края черногорците осъзнаваха съдбата си, но независимо от това пробваха още няколко пъти да стигнат до гол срещу несъмнено по-хитрия си съперник в реваншите. В крайна сметка обаче друго попадение в Подгорица не падна и Черна гора преклони глава пред еврофиналиста Чехия.