Красноречивите числа за титлата на Лестър

снимка: БГНЕС/EPA

1. 190 млн. паунда

190 милиона паунда е сумата, която “Лестър” взе през този сезон от тв права, продажби на билети и артикули и всички останали постъпления. Колосална цифра за отбор, който в годините на Висшата лига по-често е бил извън нейния състав. Титлата обаче не падна от небето, през 2009-а “лисиците” спечелиха купата на Първа лига, а през 2014-а дублираха успеха в Чемпиъншип. Това им даде предимство пред отбори, които просто живуркат в Премиършип. Сега лаврите са изцяло за Раниери, но истината е, че основата бе поставена от Найджъл Пиърсън. Той работи 5 сезона в “Лестър” и бе приканен да напусне през миналия юни заради расистки изстъпления на сина му Джеймс.

2. 75 млн. паунда

75 милиона паунда “Лестър” изразходва за заплати на всичките си играчите през шампионския сезон. Това е четири пъти по-малко от сумата, която изплаща Роман Абрамович за заплати на суперзвездите в “Челси”, а отборът му завърши далеч от местата, даващи дори право на участие в европейските турнири. Едно точно изчисление ще покаже, че по-малко от половината сума за заплати в “Лестър” бе раздадена на твърдите титуляри, които изнесоха сезона на гърба си. С 24 футболисти разполагаше Раниери за цялото първенство, но един от най-скъпите Гюкхан Инлер взе участие само в 5 мача. Скъпоструващият хърватин Андрей Крамарич бе преотстъпен на “Хофенхайм”, а Ричи де Лает на “Мидълзбро”.

3. 50 млн. паунда

За 50 милиона паунда тайландският милиардер Видай Шриваданопрабха стана мажоритарен собственик на “Лестър” през 2010 г. Сполетя го успех, който остава несбъднат блян за собственици, изразходвали десетки пъти повече, за да си угодят на желанията да притежават отбори във Висшата лига на Англия. Едва ли на 56-годишния тайландец въобще му е минавала мисъл за титла на Висшата лига. На Коледа през 2014 г. “Лестър” бе последен в класирането и почти сигурен изпадащ. Оставането във Висшата лига бе първият рекорд за “лисиците”, но никой не вярваше, че точките от май 2015-а ще се удвоят след 12 месеца и “сините” ще ликуват два кръга предсрочно с най-скъпата титла в света.

4. 24 млн. паунда

24 милиона паунда ще изплатят букмейкърите за титлата на “Лестър”. Залозите преди сезона се приемаха на 5000 към 1. Възможността Алекс Фъргюсън да спечели “Денсинг старс” бе оценена на 1000 към едно, а известната гърла Ким Кардашиян да стане президент на САЩ на 2000 към едно. С равен коефициент с “Лестър” се оценява възможността Елвис Пресли да е жив и най-накрая да бъде намерено сигурно доказателство за съществуването на чудовището от Лох Нес. Е, явно трябва да повярваме, че Елвис е жив и вероятно ще го открият, когато човек стъпи на Марс! Почти невъзможно е някога в обозримо бъдеще някой да спечели пари при толкова невъзможно висок залог.

5. 18 млн. паунда

18 милиона паунда плати клубът след пристигането на Раниери, за да се подсили с трансферите на Оказаки, Канте и Роберт Хут. Японският национал бе закупен от “Майнц 05” за 8 милиона паунда, Нголо Канте бе привлечен за 7 млн. от френския “Каен”, а 33-годишният германски ветеран Роберт Хут за 3 млн. от “Сток Сити”. А 30-годишният Кристиан Фюкс дойде като свободен агент от “Шалке 04”. Четиримата оправдаха изцяло трансферите си, всеки изигра над 30 мача във Висшата лига и даде решителен принос за титлата. Оказаки партнираше на Варди в нападение, Канте бе неуморимият боец в средата, а Хут и Фюкс придадоха немска здравина на защитата.

6. 36,4 млн. паунда

6,4 млн. паунда ще получи Клаудио Раниери за титлата. Сумата се определя от система, по която е съставен договорът на италианеца. Явно добре си е направил сметката, след като е заложил в контракта си отделна сума за всяко по-високо място от 18-о нагоре. А тайландският собственик не се е надявал на нищо по-добро от спасяване от изпадане. Раниери се качи със 17 места нагоре и ще получи баснословна сума извън заплатите си. Така спецът, който нямаше почти никакви възможности след уволнението като треньор на Гърция, изработи най-голямата си годишна сума. Сега ще струва на “Лестър” много по-скъпо, отколкото на “Ювентус”, “Интер” или “Монако”.

7. 450 000 паунда

450 000 паунда бе трансферът на Риад Марез през януари 2015-а. Алжирецът дойде срещу тази незначителна сума от френския втородивизионен “Льо Авър” в “Лестър”. След 16 месеца Марез бе избран за най-добрия футболист на сезона във Висшата лига. Ефектът се подсилва от слуховете, че преди 3 г. Марез е бил предлаган на “Левски” (София). Е, явно е направил по-добрия избор, като се е насочил към друга гама на синия цвят! Същият Марез бе дълбока резерва в алжирския национален отбор на световното в Бразилия през 2014-а. Всъщност официалният дебют на Марез за Алжир бе само 2 месеца преди да стане част от “Лестър” и последвалата приказка.

8. 138 паунда

138 паунда средно на вечер плащаше Клаудио Раниери за всеки мач, в който отборът не получи гол. Това бе обещанието на мениджъра, което се материализираше в пици за целия отбор. Едва ли друг началник е минавал толкова тънко в бонуса си към своите подопечни. Парче пица и победи над едни от най-великите клубове в света! Една дузина от мачовете на “Лестър” завършиха без гол във вратата на Каспър Шмайхел. Серията от чисти мрежи стартира на 5 март на “Викаридж Роуд” при 1-0 срещу “Уотфорд” и завърши на 17 април с изравнителния гол на Керъл за “Уест Хем” в 84-тата минута. Едва ли самият Раниери е очаквал, че месец и половина ще поръчва пици в почивните дни.

9. 90 евро

90 евро е била седмичната заплата на Джеймс Варди през 2007-а като работник в завода за въглеродни влакна в Стоксбридж. Още 38 паунда е получавал като премия за мачовете си в едноименния местен клуб. “Стоксбридж Парк Стийлс” се подвизава и до ден днешен в осмото ниво на английския футбол - Нордърн премиър лийг, Дивизия 1 юг. Градчето е с 9000 жители и се намира в близост до големия Шефилд, Йоркшир, който придоби световна популярност покрай филма “Време за мъже”. За разлика от героя на Роберт Карлайл - Гас Шофийлд, на Варди не му се наложи да изкарва пари от мъжки стриптийз. Шансът му бе, че през 2012-а стана част от “Лестър”.

10. 12,7 паунда

12,7 паунда струва сандвич “Раниери” в местен ресторант - хляб, шунка, чесън и чушка, полети с чили. В Лестър този сандвич е известен и като “меню Шампионска лига”. Само 5 паунда в кварталната кинкалерия трябва да заплати Гари Линекер за чифт хубави памучни гащи. Ще му се наложи да се бръкне заради обещанието да се покаже само по долни гащи в предаването си по Би Би Си. Големият голмайстор започна кариерата си като играч на “Лестър” през 1980-а. През ноември иначе сдържаният и деликатен Линекер направи облога, че при титла на “Лестър” ще се съблече по бельо. Сега цяла Англия чака да види как любимецът на нацията се съблича гол. Е, не съвсем!

"Труд"