Коста Илиев: И от НБА има интерес към 3on3

снимка: basketball.bg

ФИБА официално обяви Коста Илиев за Спортен директор на 3-а-3 баскетбол. Само часове след това бившият национал, Изпълнителен директор на федерацията ни и екс-спортен директор на ФИБА Европа разказа за www.basketball.bg своите идеи за развитието на този атрактивен спорт.

 

"Идеята е 3on3 да се превърне в отделен спорт, под шапката на ФИБА, но със свое място в олимпийското семейство. И сега баскетболът е сред трите най-гледани, най-атрактивни и най-печеливши спорта на Олимпиада. ФИБА от доста време се опитва да увеличи броя на отборите, участващи на игрите. Стрийтбаскетболът пък е много популярен от десетки години. Миналата година на младежката олимпиада в Малайзия 3on3 бе включен в програмата и бе една от най-големите атракции. В Международния олимпийски комитет също има интерес и желание за развитие. Даже наскоро бе направено социологическо проучване за т.нар. „ърбан" (градски) спортове като вариант за бъдещото развитие на спорта, и в него стрийтбаскетът е сред водещите като интерес, численост на участниците и т.н."

 

Задачата на Илиев е да наложи структура, която в глобален план да обедини усилията на организаторите на турнири по стрийтбаскетбол в цял свят. „В момента обикалям турнири из цял свят и правя класификация, оценявам нивото им. Идеята е много близка до йерархията в тениса, където има няколко вида турнири - „Фючърси", „Чалънджър", АТР-турнири, „Голям шлем" и пр. Другата цел е да се създаде ранглиста на участниците. Всеки играч ще има точки, а сумарно ще се получава ранкингът на неговия отбор. 3оn3 е колективен спорт, но много играчи сменят своите тимове и ще могат индивидуално да събират точки за ранкинга.

 

Този спорт е атрактивен. В тази система ще има място за масивите участници, но и за професионалистите. Децата, масовостта привличат спонсорите, а добрите състезатели - зрителите. Ето във Варна например има 300 участници, от тях 30 са тези, които играят баскетбол на по-високо ниво. Така всички са доволни.

 

Друга задача е да се направят и надпревари на национални отбори. До седмици ще се реши дали през септември ще бъде проведено и първото световно първенство по този спорт за юноши до 18-годишна възраст. „Това ще е добра възможност за презентиране на спорта, коментира още Коста Илиев.

 

Успоредно с разработката на йерархията на турнирите, ФИБА подготвя и специална платформа и интернет сайт, който да унифицира и улесни организацията на турнирите. „Ще има единна база данни, в която ще се прави регистрацията на участниците, ще се качват резултатите от всеки един турнир навсякъде, ще се оформя ранглистата."

 

Част от работата на бившия играч на ЦСКА е и провеждането на семинари по цял свят с цел представяне на проекта. „Направихме два семинара в Европа - в Белград и Истанбул. В Сърбия имаше и български представител в лицето на Роберт Гергов. Предстои и още един семинар - във Франция. Проведохме и семинар в Денвър (САЩ). Беше с голям интерес. Отвъд Океана има много такива турнири, много от организаторите им са заинтересовани от това, което предлагаме. Запознах се с местен организатор, който прави турнир за 6500 отбора - или 28 000 души, които пълнят цял град за 3 дни. В този турнир има една надпревара за така наречените TOPGUNS - това са много добри баскетболисти, които в Европа биха били звезди в професионалните отбори. Запознахме се и с бивш холандски национал, който също организира в САЩ верига от 25 състезания. Той дори предложи когато приключи неговото състезание да организира две надпревари с правилата, които ФИБА е утвърдила, в Лос Анджелис и Ню Йорк, като използва и нашата платформа.

 

На семинара присъства и вицепрезидент на НБА. Те вече провеждат турнири 3on3 с правилата на ФИБА и изразиха ясната си подкрепа и желание да работим заедно. Дори имаше предложение, ако планираното експериментално световно първенство за юноши в Италия се проведе, то да бъде излъчвано по телевизионния канал на НБА. Предстоят ни семинари в Пуерто Рико, Бразилия и Китай."

 

Основната цел на Илиев и ФИБА е до няколко години 3on3 да влезе в олимпийското семейство. „Максималистичната ни цел е това да стане още през 2016 г. в Рио Де Жанейро. По-реалистично е това да се случи през 2020 г. За да стане, трябва да има ясна система, състезатели, състезания за национални отбори, зрителски интерес и телевизионно излъчване. При нас зрителски интерес и участници има много. Затова искаме още от догодина активно да започнем."

 

Бъдещето на 3-на-3 на местно ниво обаче зависи от волята на федерациите. „Унифицирането на условията няма да утежни бюджета кой знае колко. Всяка федерация обаче трябва да си прецени приоритетите. Ако иска масовост и участие на деца - може да се действа по познатия досега начин. Ако иска да търси обаче успехи и международни участия, ще се наложи да отдели средства, макар и не много. Приготвяме ръководство, в което ще има контакти с производители на настилки, но те не са скъпи. За България са достатъчни две полета, на които да играят мъжете над-18-годишна възраст, например", каза още Коста Илиев.

 

„Ентусиазиран съм, това е съвсем ново предизвикателство за мен, което ми позволява да изляза от рутината. Ангажира ме напълно", завърши Илиев.