Ключът към проблемите на Барселона

галерия:

снимка: БТА

Довечера ще се изиграе реваншът на най-очаквания 1/8 финал от Шампионската лига. Барселона ще се изправи срещу Милан в опит да стане първият отбор, който се класира напред в турнира след загуба с 2 гола разлика и без отбелязано попадение в първия мач.

 

Дългогодишният анализатор на Барселона Греъм Хънтър посети базата на „каталунците" в седмицата преди мача. Вижте как англичанинът видя проблемите на испанския клуб и какво са причините и решенията според него:

 

„Загубата на Барселона от Милан с 2:0 в първия 1/8 финал от Шампионската лига не е първият сигнал, че каталунците изпитват проблеми. В последните два месеца имаше серия от резултати, които бяха доста нехарактерни за „блаугранас" - загуба 3:2 от Реал Сосиедад, равенства с Малага и Валенсия, плюс двете загуби от Реал Мадрид и поражението в Милано.

 

До средата на януари Барса не само доминираха в испанската Ла Лига, но и заслужиха похвала от бившия си треньор Хосеп Гуардиола, който каза, че отбора не само продължава да играе с наложения от него стил, но и „върви по-елегантно от всякога".

 

С всяка изминала седмица на 2013 година обаче се забелязваше спад в представянето на отбора. Елементите, които направиха каталунците най-успешния отбор в Европа през последните 6-7 години (пресата, скоростта на подаванията, движението на топката), вече не са отлични, дори не са много добри.

 

Насищането на халфовете точно пред защитниците, не оставя пространства за бързите Иниеста и Меси

 

Във футбола, както и в живота, ключът към решаването на проблема е това да го осъзнаеш. Тренировъчната база на Барса „Жоан Гампер" прие хора от УЕФА в седмицата преди мача и десният бек на отбора Даниел Алвеш беше в настроение за анализи.

 

Между спомените за спечелването на Шампионската лига през 2009-а и 2011-а, бразилецът коментира слабостите на каталунците и мерките нужни за премахването им.

 

„От време на време футбола ти удря силен шамар. Нашия го получихме в първия мач с Милан. За мен няма много причини за загубата, има само една - ритъмът. Ние можем да играем в различно темпо от всеки друг. Когато успеем, наистина сме страхотни. Когато не го правим обаче, сме просто обикновен отбор. Ако играем на половината на възможностите си, ще отпаднем."

 

Шави Ернандес сподели пред „Еl Mundo Deportivo", че най-важни са интензивността и движението. Когато попитах временния наставник Жорди Роура дали е съгласен, той ми отговори категорично.

 

„Няма съмнение, че е така, особено срещу отбор като Милан. Колкото по-бързо движим топката, толкова по-бързо ще минаваме през фазите на играта и ще имаме по-добър шанс да постигнем резултата, който ни трябва."

 

Капитанът на Милан ще преследва плътно Меси, но дали ще издържи до края на мача?

 

Проблемът е открит, решението е предложено. Но ще бъде ли ефективно? През последните 4 години, изпълнени с трофеи, това е периодът, в който Барса излиза от летаргията си. Тренировъчният им режим е така направен, че да са в пика си през ноември-декември и март-април.

 

Това може да доведе до повече тичане за сметка на елегантността в играта, но когато всички механизми заработят отново, Барселона се превръща в сила. Домакинските мачове в 1/8 финалите го доказват: 7-1 срещу Леверкузен, 3-1 срещу Арсенал, 4:0 над Щутгарт и 5:2 срещу Олимпик Лион.

 

През този сезон обаче ритъмът, за който Шави и Алвеш говорят, прилича повече на този от сезон 2007/08, преди Гуардиола да застане начело на отбора. Отсъствието на Ерик Абидал и Тито Виланова по здравословни причини също оказа негативно влияние върху играчите. Самочувствието, решаването на проблема и доказаната класа ще направят Барселона по-конкурентна, когато Милан пристигне на „Ноу Камп".

 

Но да накараш един чистокръвен, силно представящ се отбор, да превключи от втора на пета предавка не е толкова лесно, колкото звучи. Напрежението на „Ноу Камп" ще бъде голямо. Ако и темпото на игра бъде високо, може би обратът в мача е възможен."


 

Греъм Хънтър, UEFA.com