Истината за новия скандал в Италия

Италианските медии тиражираха във вторник една и съща информация, която се разминава с официалните данни, изнесени от прокуратурата в Неапол във връзка с новото разследване в калчото.

 

Според медийните версии са претърсени офисите на 41 футболни клуба на всички нива - от елитната серия А до петоешелонната серия Д на аматьорите. Освен това бяха изредени имената на 55 футболисти и на 12 прокуратори. С този термин в Италия продължава да се определя онази категория, която ФИФА доскоро лицензираше като "спортни агенти", но на тазгодишния си конгрес в Лондон през май реши да ги преименува на "посредници" (intermediaries) и да изготви нов правилник за сътрудничество с тях.

 

В официалното съобщение на прокуратурата в Неапол фигурират 33 футболни клуба - 15 от Серия А, включително изпадналите вече Палермо, Сиена и Пескара. Извън този "черен" списък оставаха Рома, Интер, Удинезе, Каляри и Болоня, но според медиите първите три клуба също са били "обискирани". По-важното е, че не е имало никакви обиски и претърсвания.

 

Магистратите изрично посочват, че са възложили на финансовата полиция да "предприеме координирани действия по придобиване на документи от професионални футболни клубове".

 

Пръв внесе яснота Масимо Морати. Президентът на Интер потвърди, че финансовите полицаи са посетили централата на клуба и са заявили, че са упълномощени да получат определени документи, които са им били предоставени и всичко е приключило бързо и в атмосфера на пълно сътрудничество. Същото описание дадоха и останалите заинтересовани клубове.

 

"Придобитата документация е предназначена да даде пълна представа за отношенията между футболни клубове и футболисти, които пряко или косвено са свързани с дейността на спортните прокуратори Алехандро Масини и Алесандро Моджи," пишат неаполитанските прокурори.

 

Алехандро Масини (Alejandro Mazzini) е аржентинец и представлява интересите на аржентинския национал Есекиел Лавеци (Ezequiel Lavezzi), чието име най-често се спряга във връзка със сегашното разследване.

 

Според някои източници прокуратурата в Неапол започнала да разследва, след като миналата година иззела документация за Лавеци. Той изигра пет сезона в Наполи и миналото лято бе продаден за 27 милиона евро на Пари Сен Жермен с четиригодишен договор за 4 милиона евро възнаграждение за година.

 

Що се отнася до Алесандро Моджи, той е син на Лучано Моджи, който се прочу в избухналия през 2006 година скандал "Калчополи", когато беше спортен директор на Ювентус. Оттогава не е престанал да се мъкне по съдилища и вече има две присъди на различни срокове затвор, пожизнена забрана да заема публични длъжности, в това число и на всички нива във футбола, както и да посещава спортни събития. Баща и син Моджи получиха солидарна присъда за физическо насилие над рефер.

 

Засега "бомбата" с новото следствие въобще не разтърси калчото, макар че магистратите работят по обвинителна хипотеза за престъпен заговор (с тази формулировка се бележат сдруженията от мафиотски тип) с цел избягване на данъчно облагане посредством системно фактуриране на несъществуващи операции по трансферни преговори.

 

С други думи главното внимание е към механизми за финансово документиране на етапи от сделките все едно, че те са станали в чужбина, докато в действителност цялото договаряне се е осъществявало в Италия.

 

В кратка нота на Лигата на професионалните футболни клубове от серия А се посочва, че разследване засяга дейността на спортни прокуратори и няма основание за съмнения в коректността на клубовете.