Испания преклони глава пред Италия в сблъсък на бившия и настоящ шампион на планетата (видео)

Световният шампион за 2006 Италия постигна успех над настоящия такъв Испания в приятелска среща, изиграна пред пълни трибуни на ст. "Сан Никола" в Бари. Головете за "скуадра адзура" отбелязаха Рикардо Монтоливо и Алберто Акуилани шест минути преди края на редовното време, докато за златните медалисти от ЮАР 2010 точен бе Шаби Алонсо от единадесетметров наказателен удар.

Преди срещата селекционерът на Италия Чезаре Прандели сподели, че очаква този мач да даде отговор на въпроса колко далеч се намира неговия състав от настоящия крал на световния и европейски футбол, като със сигурност отговорът му се е понравил. Скандалният Антонио Касано пък получи капитанската лента на Италия, имайки предвид, че срещата се изигра в родния му град Бари. Негов партньор в атака бе стрелецът на Виляреал Джузепе Роси, а зад тях действаше Рикардо Монтоливо. Даниеле Де Роси, Андреа Пирло и Тиаго Мота пък оформиха халфовата линия на домакините.

Селекционерът на Испания Висенте Дел Боске не можеше да разчита на контузения Серхио Рамос, позволявайки си и някои експерименти по отношение на своя стартов състав. Като титуляри за "Ла Фурия Роха" излязоха футболисти като Андони Ираола, Хави Мартинес и Сантяго Касорла, а на пейката останаха имена от калибъра на Серхио Бускетс и Давид Вия, които бяха сред основните състезатели на Испания в ЮАР преди една година.

Вдъхновени от трибуните в Бари, футболистите на Италия започнаха по-активно срещата. Левият бранител Доминико Кришито за малко не се оказа изненадващ автор на първия гол в мача, удряйки гредата зад Икер Касияс. Не мина много време и в 10' "адзурите" вече празнуваха. Кришито изведе Рикардо Монтоливо очи в очи с капитана на Испания Икер Касияс, а халфът на Фиорентина майсторски го преодоля за 1:0. В 30' Бепе Роси можеше и да удвои, но този път Сан Икер бе непоклатим под рамката.

И когато по всичко изглеждаше, че е единствено въпрос на време Италия да достигне до втори гол в двубоя, световните шампиони възстановиха равенството. В 37' реферът видя нарушение на Джорджо Киелини в наказателното поле на домакините, което и доведе до дузпа в полза на Испания. Зад топката застана халфът на Реал Мадрид Шаби Алонсо, който стреля в средата на вратата и преодоля Буфон за 1:1. Само минута по-късно пред "адзурите" се отвори нов шанс за попадение, но Касияс отрази изстрел на Касано.

Второто полувреме стартира в контраст с първото, като този път Испания започна по-активно. В самото начало Давид Силва опита да прехвърли Буфон от сериозна дистанция, а в 61' далеч по-близо до гола бе Фернандо Йоренте, който не успя да преодолее Буфон от чиста позиция.

До края на мача и двамата селекционери извършиха някои промени в своите единайсеторки, от което и пострада ритъма на срещата. Постепенно се стигна до 84-та минута на двубоя, когато трибуните на "Стадио Сан Никола" изригнаха като вулкан. Удар на Алберто Акуилани рикошира в тялото на Раул Албиол, което заблуди появилия се като смяна Виктор Валдес и донесе победата на Италия.