И след Алекс Фъргюсън Манчестър Юнайтед ще е фактор в Шампионската лига (ВИДЕО И СНИМКИ)

Манчестър Юнайтед записа първата си успешна страница в Шампионската лига след ерата на сър Алекс Фъргюсън начело на тима, побеждавайки Байер Леверкузен с 4:2.

На "Олд Трафорд" домакините заслужиха своя успех по категоричен начин. Юнайтед бе по-добрият тим и почти не позволи на съперника да застраши вратата на Давид де Хеа. Те излязоха напред в резултата с гол на Рууни още в 22-та минута, но в 54-та гостите изравниха чрез Ролфес и стъписаха пълните трибуни на "Олд Трафорд".

Само четири минути по-късно обаче Ван Перси върна спокойствието в редиците на домакините с уникално отиграване за 2:1.

Последваха нови две попадения за "червените дяволи", дело на Рууни в 70-та и Антонио Валенсия в 79-та минута. В самия край на мача Йомер Топрак вкара втори гол за Байер, но за нещо повече време нямаше.

Мениджърът на Манчестър Юнайтед Дейвид Мойс не можеше да разчита на Фил Джоунс, Рафаел и Дарън Флетчър. Извън групата за двубоя остана и ветеранът Райън Гигс заедно с Дани Уелбек.

Така атаката на "червените дяволи" поведоха Уейн Рууни и Робин Ван Перси, които в събота донесоха победата с 2:0 над Кристъл Палас. Шанс за изява в средата на терена получи Шинджи Кагава, а с новия си тим в Шампионската лига дебютира новото попълнение Маруан Фелайни.

За Леверкузен на резервната скамейка остана Ларс Бендер, а Гонсало Кастро и Йенс Хегелер въобще не пътуваха със своите съотборници за Манчестър.

Наставникът на гостите Сами Хюпия предпочете схема с трима нападатели в лицето на Хьон-Мин Сон, Сидни Сам и Щефан Кислинг, който през уикенда наниза две попадения за успеха на тима си над Волфсбург в Бундеслигата.

Двата тима започнаха демонстрираха хубав футбол на високи обороти още от началото на срещата, но в първите минути липсваха головите положения. Юнайтед пробваха два опасни удара чрез Рууни и Ван Перси, но без успех.

Леверкузен успя да изнесе играта в противниковата половина след 10-та минута, а в 13-та германците имаха претенции за дузпа, след като топката срещна ръката на Неманя Видич при шут на Райнарц, но съдията остана безмълвен.

Първата сериозна ситуация пред Бернд Лено дойде в 20 минута, когато след центриране на Робин ван Перси в наказателното поле Крис Смолинг се възползва от неразчетеното излизане на стража на Байер и нанесе удар с глава, който обаче прехвърли вратата.

Само две минути по-късно обаче Юнайтед излезе напред в резултата. "Червените дяволи" осъществиха много хубава атака по левия фланг, завършила с центриране на Патрис Евра към Уейн Рууни, който от воле разпечата врата на Лено.

Попадението обаче бе доста дискусионно, защото първо имаше съмнение за засада на Евра при паса преди неговото центриране, а след това и Антонио Валенсия попречи на Лено да се намеси при шута на Рууни.

До края на полувремето Юнайтед вдигна сериозно оборотите и сериозно натиснаха своя съперник, който обаче удържа на натиска. Леверкузен не стоеше лошо на "Олд Трафорд", но почти не поглеждаше към вратата на Давид де Хеа.

В 43-та минута шут на Уейн Рууни от пряк свободен удар мина на сантиметри покрай вратата на Байер, а в самия край на полувремето и Кагава пропусна да удвои преднината на домакините.

Второто полувреме започна така, както и първото - с натиск на Манчестър Юнайтед. В 51-та минута обаче гостите за първи път стигнаха до някаква сериозна ситуация пред Давид де Хеа, но Сидни Сам стреля право в ръцете на вратаря.

Минута по-късно Рууни пропусна отлична ситуация за гол. Нападателят се възползва от грешка на бранител на Байер и овладя топката. Останал сам срещу Лено Рууни преодоля вратаря, но не успя да намери очертанията на опразнената врата и да покачи на 2:0.

Моментално този пропуск бе наказан от гостите. В 54-та минута Хьон-Мин Сон подаде на Симон Ролфес и той със страхотен шут препарира Де Хеа - 1:1, въпреки преимуществото на Юнайтед на терена.

Радостта за гостите обаче не бе продължителна. В 59-та минута Валенсия проби по дясното крило, елиминирайки няколко противникови бранителя и центрира в наказателното поле. Там Робин ван Перси отигра по невероятен начин трудната топка, а неубедителният опит за намеса на Лено помогна на резултата да стане 2:1.

Играчите на Сами Хюпия пробваха да се върнат в мача и в 69-та минута Давид де Хеа спаси мощен шут на влезлият като резерва Бендер. Веднага след това стражът на "червените дяволи" постави началото на атаката за третия гол на своя тим. Той изрита топката силно в полето на Леверкузен, там нещастен рикушет в крака на Спахич позволи на Рууни да я овладее и да разочарова Лено и компания за трети път в мача.

Това попадение сложи точка на интригата в този двубой, а до края Юнайтед се разписа още веднъж. В 79-та минута футболистите на Дейвид Мойс организираха бърза атака, завършена по отличен начин от Антонио Валенсия, който с плътен удар донесе солиден успех на своите десетина минути преди края на мача.

Все пак Леверкузен стигна до втори гол в 88-та минута. Негов автор стана Йомер Топрак, който се оказа най-съобразителен при един карамбол в наказателното поле пред Давид де Хеа при центриране от корнер и с глава оформи крайното 4:2.