Хамилтън спечели битката с Розберг в съкратеното състезание на "Сузука"

снимка: БТА/XINHUA

Люис Хамилтън спечели девета победа за сезон 2014 във Формула 1 след като се поздрави с успеха в Гран при на Япония.

Втори остана неговия съотборник Нико Розберг като двамата отново ни показаха голямата конкуренция помежду си този сезон.

Трето и четвърто място бе за пилотите на Ред Бул - Даниел Рикиарди и Себастиан Фетел, който много изненадващо обяви преди няколко дена, че ще напусне отбора в края на сезона. Дженсън Бътън, Валери Ботас и Фелипе Маса допълват топ 7.

Състезанието на пистата "Сузука" бе подложено на много драма и напрежение заради тайфуна "Фанфун", който нахлу в Япония в последните часове.

Надпреварата приключи по-рано още в 44-та обиколка след като организаторите вдигнаха червения фланг. Две катастрофи бяха причината за ранното приключване на състезанието в комбинацията с дъжд и мокра писта.

4117117

Първо Адриан Сутил не успя да вземе един завой преди края, след което беше вдигнат жълт флаг, а докато колата за безопасност излезе на пистата на същия завой се удари и Жул Бианки, като той и болида му пострадаха лошо.

На пистата се появи медицинска кола и линейка и това накара организаторите да прекратят състезанието и да обявят временното нареждане на пистата за крайно класиране.

С тази победа Люис Хамилтън вече има по-голяма преднина в класирането за сезона и се доближи до световната титла със своите 266 точки. Нико Розберг изостава с 10 точки по-малко, а до края на сезона има още три надпревари.

Състезанието стартира с колата за безопасност заради лошата видимост на пистата. След само две обиколки се появи червен флаги болидите трябваше да се приберат и да чакат по-добро време. След 10 минути всички излязоха на пистата пак зад колата за безопасност като Розберг и Хамилтън бяха съответно първи и втори по начина си на стартиране.

4117116

Първият отпаднал бе Фернандо Алонсо, който получи проблеми с болида и напусна състезанието. След десетата обиколка състезанието бе подновено. Хамилтън застана плъно зад своя съотборник и започна да го атакува. След първото влизане в бокса атакита стана още по-силни и Розберг отново не издържа на напрежениетокато в 29-та обиколка Хамилтън го изпревари.

Себастиан Фетел и Дани Рикардко успяха да се предвижат напред в класирането. Дженсън Бътън показа, че обича да кара при такива тежки условия и се премести напред с три позиции. Уилямсите на Ботас и Маса, които стартираха 3-и и 4-и бяха изпреварени от Ред Бул и Дженсън Бътън.