Хамилтън отново дръпна на Розберг в класирането

Победата на Люис Хамилтън в състезанието за Гран при на Канада в седмия кръг от сезон 2015 във Формула 1 му помогна да увеличи отново преднината си на върха в класирането при пилотите спрямо съотборника му в Мерцедес Нико Розберг.

Ужасяващата грешка на екипа на 'сребърните стрели' в Монако, която коства победата на британеца, върна интригата в шампионата, защото разликата на върха в таблицата намаля на само 10 точки.

Сега обаче след седем от общо 19 старта Люис Хамилтън събра 151 точки и се извиси със 17 над основния си конкурент за титлата. Първият подиум за сезона на Валтери Ботас от Уилямс пък позволи на финландеца да съкрати изоставането си на пето място спрямо сънародника си от Ферари Кими Райконен – 72 срещу 57 пункта.

Себастиан Фетел, който потегли предпоследен, но успя да финишира на пето място след серия от успешни офанзивни маневри на пистата „Жил Вилньов“, е със 108 точки – за първи път през сезона той не се качи на подиума и отчете увеличение на изоставането си от Розберг.

При конструкторите преднината на Мерцедес е още по-впечатляваща след новата двойна победа през сезона – 'сребърните стрели' са с 285 точки пред Ферари със 180 и Уилямс със 104. За подобрения актив на британския екип помогна и Фелипе Маса, който стартира 15-ти на решетката, но успя да се придвижи до шестата позиция на финала.

Класиране в състезанието за Голямата награда на Канада, кръг от световния шампионат във Формула 1:

1. Люис Хамилтън (Великобритания) Мерцедес 1:31:53.145
2. Нико Розберг (Германия) Мерцедес +00:02.285
3. Валтери Ботас (Финландия) Уилямс 00:40.666
4. Kими Райконен (Финландия) Ферари 00:45.625
5. Себастиан Фетел (Германия) Ферари 00:49.903
6. Фелипе Маса (Бразилия) Уилямс 00:56.381
7. Пастор Малдонадо (Венецуела) Лотус 01:06.664