Гьотце покоси Байерн и доближи Дортмунд до върха

Германският шампион Борусия Дортмунд завърза интригата в челото на Първа Бундеслига, след като днес възпитаниците на Юрген Клоп постигнаха победа с 1:0 при визитата си на лидера в шампионата Байерн Мюнхен. Единственият гол в срещата бе дело на Марио Гьотце, който реализира в средата на второто полувреме.

Възстановеният холандски национал Ариен Робен се завърна в стартовия състав на Байерн за срещата, като в офанзивния вал на баварците присъстваха още Франк Рибери, Тони Кроос, Томас Мюлер и Марио Гомес. В редиците на шампионите отново блестеше новата перла на немския футбол Марио Гьотце, който и наказа съотборника си в националния отбор Мануел Нойер в средата на втората част. Попадението на Гьотце се оказа и единствено, донасяйки три точки в актива на Борусия.

С оглед на дългото отсъствие на Ариен Робен от игра, в началните минути Байерн атакуваше по-често през левия фланг на атаката, където бе поставен Франк Рибери. Началните минути обаче не предложиха чисти шансове за отбелязване на попадение, като в играта и на двата тима се забелязваше известна тромавост. Робен пък видимо не се чувстваше на сто процента след прекараното време извън терена, като холандецът рядко успяваше да притесни отбраната на Дортмунд в днешния ден.

След точно половин час игра се стигна и до първа по-опасна ситуация пред двамата вратари, когато изстрел на Франк Рибери мина над гредата на пазената от Вайденфелер врата. В 33' Рибери се свлече на земята след съприкосновение със Сантана в наказателното поле, но дузпа не последва.

Втората част на "Алианц Арена" стартира с надежди за по-качествен футбол, имайки предвид постната и незадоволителна продукция през първите 45 минути. В 52' Роберт Левандовски можеше да открие резултата в полза на шампионите, но полският нападател стреля в аут с глава. Минути по-късно Байерн отговори чрез Марио Гомес, но таранът също бе неточен в опита си да вкара топката в мрежата. В 58' пред вратата на Мануел Нойер отново стана горещо, а Марио Гьотце не съумя да осъществи успешен изстрел след разбъркване в наказателното поле на баварците.

Младият ас на Дортмунд все пак блесна след 65 минути игра на "Алианц Арена", когато германският шампион излезе напред в резултата. Жером Боатенг не успя да се намеси решително след акция на Левандовски и Кагава, от което се възползва Марио Гьотце, съумял да преодолее Мануел Нойер за 0:1.

Минути след това Юп Хайнкес реагира, извършвайки две промени в стартовия си състав. Ариен Робен и Томас Мюлер отстъпиха своите места на Давид Алаба и Ивица Олич, а в 74' попадение на Левандовски бе отменено поради засада. Байерн хвърли сили в предни позиции, но и отбраната на Дортмунд се представяше дисциплинирано в днешната вечер. Атаки към вратата на Вайденфелер не липсваха, но в играта на Байерн липсваше ефективност. В 88' отличен шанс се отвори пред Тони Кроос, който не съумя да се възползва от подаване на Франк Рибери, стреляйки в аут от добра позиция.

До края на дербито до нови голове така и не се стигна, с което шампионите се доближиха на 2 точки зад лидера, събирайки актив от 26 пункта. Толкова има и силно представящият се през този сезон отбор на Борусия Мьонхенгладбах, който днес разгроми с 5:0 тима на Вердер Бремен.