Германия срещу Гърция - не просто футболен двубой

снимка: БТА

Футболът и Европейският съюз в мислите на техните създатели, трябва да обединяват хората. И все пак ще бъде невъзможно да се игнорира дълбокото недоверие, което съществува между народите на Германия и Гърция, когато техните национални отбори се срещнат в петък в четвъртфинален сблъсък в Гданск от Евро 2012.

 

Както е във футболно отношение, така е и във финансите: Германия е голяма сила, докато Гърция е слабакът на Европа. Но след унижението, че собствената им страна трябва да бъде спасявана от Тевтонските господари с парите, за много гърци футболната среща е начин да върнат рестото.

 

Сега ни дайте германците, пише от челния си материал вестник Спортдей вечерта преди неделните срещи, когато Германия оглави група В след победата си с 2:1 над Дания. Така футболистите на Йоахим Льов изтеглиха именно Гърция за съперник в следващата фаза.

 

"Донесете ни Ангела Меркел", поиска вестник Гол Нюз. Много граждани на Гърция обвиняват германския федерален канцлер в прекалена настойчивост в прилагането на невъзможни тежки рестрикции с цел излизане на Гърция от икономическата криза, която тресе страната повече от 18 месеца.

 

"Никога няма да извадите Гърция от еврото", добавя същото издание. Но самата Меркел няма как да бъде на мача в Гданск, въпреки че е сериозен фен на националния отбор на Германия. По същото време тя ще бъде в Рим, където има среща с обсъждане на мерки за предотвратяване на гръцки сценарий за друга страна от еврозоната: Италия.

 

Така че е лесно да се предположи, че очакваните на Арена Гданск около 40 хиляди зрители няма да приемат двубоя на терена просто като един футболен мач. Така че образно може да се каже, че заедно с топката на терена ще се търкалят и проблемите.

 

Отношенията между Германия и Гърция имат сериозно натрупване- най-напред от Германия идва кралска династия за гърците след освобождението им от турско робство, а през Втората световна война южната страна е окупирана от нацистите. И докато в още по-стари времена Гърция е приемана като люлка на западната цивилизация, днес е символ на финансова рецесия и опасност да повлече надолу целия Европейски съюз.

 

Сега обаче като един от лидерите на ЕС, Германия налага ограниченията, а недоволството срещу тази страна се засили до такава степен, че група демонстранти облякоха нацистки униформи за да покажат отношението си към икономическия диктат на Берлин.

 

Португалският треньор на гърците Фернандо Сантош пък миналата седмица говореше така, сякаш самият той е грък: "Всички трябва да уважават Гърция заради демокрацията, заради нейните ценности и науката. Всичко е започнало от Гърция, така че е трудно някой да ни учи на каквото и да било."

 

Но стереотипите за Гърция, които властват на терена и извън него, не носят позитивни сигнали. Тези дни, едни от най-разпространените предразсъдъци в Европа, но извън футболното игрище е, че германците са безчувствени и неумолими, докато гърците са мързеливи хора, които никога не ще се учат и които заслужават "за наказание" да бъде изхвърлени от "еврото".

 

Вратарят на гръцкия национален отбор Михалис Сифакис няма как да остане встрани от всичко това и от икономическите проблеми на страната си.

 

"Ние сме чудесни хора, които не заслужават всичко това". Така че една победа срещу Германия със сигурност ще предложи на гърците някои възможности за отвличане на вниманието от тяхната икономическа мизерия.

 

От другата страна германецът Ларс Бендер, който вкара победното попадение срещу Дания, като типичен модерен европеец, не вярва, че политиката ще играе робя в петъчната среща.

 

"Ние всички знаем за политическата ситуация в Гърция, скоро имаха и избори. Разбираме, че е трудно за гърците и една победа ще им даде повод да празнуват и да забравят какво се случва в страната им. Но не мисля, че всичко това ще се отрази на мача, смята Бендер.