Генк спря Челси за 1/8 финалите, първи гол за белгийците в Шампионската лига

снимка: Guliver/Getty Images

Челси не можа да си осигури предсрочно класиране за 1/8 финалите на Шампионската лига, след като резулатите в Група Е не се развиха по желанието на тима от Лондон. Все пак, „сините" дори не можаха да свършат собствената си работа и стигнаха само до 1:1 като гости на Генк, а белгийският шампион реализира първия си гол в тазгодишното издание на турнира.

Възпитаниците на Андре Вилаш-Боаш изнесоха силно първо полувреме и без да блестят, успяха да излязат напред в резултата с гола на Рамиреш в 26-ата минута. След попадението гостите направиха още три пропуска, но най-сериозен и решителен за пропуснатата им победа се оказа този на Давид Луис в 39-ата минута.

Защитникът получи право да изпълни дузпа, в отсъствието на Франк Лампард, но вратарят на белгийците Лашло Кьотелес по прекрасен начин парира изстрела му и съхрани надеждите на тима си поне за реми.

След почивката домакините излязоха мобилизирани и окрилени, като логично стигнаха и до равенството, благодарение на Жел Восен, който завърши с голов удар отлична акция на Генк.

Така „сините" продължават да бъдат лидери в Група Е, но имат само 8 точки. Въпреки това те увеличиха преднината си на върха пред Байер Леверкузен и вече са с 2 напред, а Валенсия е трети с 5 пункта. Генк записа второ равенство в турнира и има 2 точки на последната позиция.

Челси имаше на пръв поглед лека задача да вземе три точки срещу отбор, който няма победа в Шампионската лига, а и не демонстрира никакви достойнства в първия мач на „Стамфорд Бридж", спечелен с 5:0 от „сините" от Лондон. Двубоят в Белгия обаче започна далеч по-спокойно и за двата тима, като личеше липсата на желание у англичаните да търсят задължителен ранен гол.

Дори и с минимален разход на енергия обаче за Челси не бе трудно да стига до противниковата врата - въпреки напълно предвидимите си атаки гостите съумяха да открият резултата в 24-ата минута.

Добър пас на иначе доста активния Фернандо Торес изведе Рамиреш на стрелкова позиция в наказателното поле. За бразилския халф не бе трудно да промуши кълбото под плонжа на вратаря Лашло Кьотелес и да изведе „сините" напред - 0:1.

След попадението гостите започнаха да се движат по-освободено по терена и пропиляха четири отлични шансове да увеличат преднината си преди почивката - първо Ашли Коул центрира перфектно топката успоредно на голлинията, но Рамиреш с глава по шокиращ начин я прати над вратата, въпреки че беше само на пет метра от нея.

В 35-ата минута Ванден Боре за малко не си отбеляза автогол, след като отклони сервирана топка от Флоран Малуда, а тя премина точно до страничния стълб.

120 секунди по-късно Раул Мейрелеш отправи топовен изстрел от около 25 метра, но разтресе сглобката на двете греди.

В 39-ата минута Малуда центрира отляво на наказателното поле, а Томас Буфел спря кълбото с ръката си и съдията Свен Одвар Моен отсъди дузпа. В отсъствието на Франк Лампард с изпълнението се нагърби Давид Луис, но вратарят на Генк Кьотелес по прекрасен начин парира удара и съхрани шансовете на своя отбор.

Както често се случва, пропуските на Челси струваха скъпо на тима след почивката, защото домакините излязоха окрилени на терена след спасената от стража им дузпа. В 60-ата минута активните им действия бяха възнаградени с прекрасно изработен гол, при който дефанзивната линия на Андре Вилаш-Бояш тотално се провали.

Фабиен Камус получи топката по левия фланг и след като се оказа непокрит, напредна в наказателното поле и върна към бялата точка, което се оказа неразчетено от цели трима защитници на Челси. От десетина метра необезпокояваният Жел Восен вкара топката в мрежата, като Ашли Коул дори попречи на вратаря Петър Чех да се намеси адекватно - 1:1.

До края на мача имаше достатъчно време за „сините" да намерят нужния им втори гол, като Андре Вилаш-Бояш включи в игра и Франк Лампард, който обаче не можа да освежи действията на лондончани, както се очакваше.

Защитниците на Генк не бяха кой знае колко солидни в спирането на набезите на Челси, но натискът на гостите беше стихиен и доведе само до два истински шанса за попадение.

Първо в 75-ата минута Лампард опропасти хубав пробив и подаване на Даниел Стъридж и от чиста позиция незнайно как прати топката високо над вратата.

В 86-ата минута пък Малуда бе изведен зад отбраната на домакините и прехвърли вратаря Кьотелес, но приличалият Енгонка изби кълбото от голлинията и спаси точката за тима си.