Валенсия успя да излъже Байер Леверкузен и завърза борбата в Група Е

снимка: Guliver/Getty Images

Валенсия спечели изключително важния сблъсък с Байер Леверкузен на „Естадио Местая" с 3:1 и запази шансовете си за класиране на 1/8 финалите в Шампионската лига. Домакините поведоха още в 12-ата секунда на двубоя чрез Джонас, който наказа груба грешка на вратаря на „аспирините" Бернд Лено.

В 31-ата минута Щефан Кислинг обаче материализира превъзходството на немския отбор на терена и съперниците се прибраха на почивка при равенство, което облагодетелстваше именно възпитаниците на Робин Дут.

20 минути след почивката обаче Роберто Солдадо вкара жизненоважния втори гол за „прилепите", а страничният арбитър отмени напълно редовен гол на Андре Шюрле в ответната атака, с което сериозно ощети Байер. В 75-ата минута пък Адил Рами затвърди успеха на Валенсия с отбелязването на трети гол.

Така в класирането на Група Е Валенсия има вече 4 точки и се доближи само на 2 от втория в класирането Байер Леверкузен. Лидер продължава да бъде тимът на Челси, който има 8 пункта, а последният в таблицата Генк е с 2 точки.

Още в 11-ата секунда на мача домакините взривиха „Местая", но голът трябва да тежи на съвестта на Лено, който подари кълбото на Джонас и за нападателя на Валенсия не бе трудно на празна врата да открие - 1:0.

Инерцията от летящия старт работеше за „прилепите", които в 15-ата минута получиха шанс да удвоят преднината си, когато Роберто Солдадо изведе Пабло сам срещу вратаря, но нескопосаното първо докосване позволи на Лено да напредне и да отклони топката.

Леверкузен отговори малко по-късно, след като Михал Кадлец центрира от ъглов удар, а Омер Торпак отправи опасен изстрел с глава, но стражът на Валенсия Диего Алвес се намеси брилянтно.

В 30-ата минута отново Алвес отрази удар от близка дистанция, този път на Сидни Сам. Топката попадна в краката на Михаел Балак, но капитанът на Байер реши да си проси дузпа, с което единствено си спечели жълт картон за симулация.

В следващата атака вече Леверкузен успя да изравни, заради груба колективна грешка на бранителите на Валенсия. Балак напредна по лявото крило и центрира за необезпокоявания в пеналтерията Щефан Кислинг, който с глава безпроблемно прати топката в мрежата и изравни на 1:1.

В 39-ата минута вече натискът на немския състав изглеждаше, че ще доведе до обрат, след като Андре Шюрле отправи отличен изстрел от 20 метра, но въздесъщият Диего Алвес отново спаси отбора си, избивайки над горната греда. Така домакините поне успяха да се оттеглят на почивка при равен резултат, благодарение главно на голкипъра си.

Немският тим обаче малко изненадващо изцяло предаде инициативата на домакините след почивката и не бе изненадващ развоя на събитията, който последва през вторите 45 минути - Валенсия тотално доминираше по отношение на владеенето на топката и логично стигна до по-чистите положения за гол.

Все пак, „прилепите" изпитваха трудности в организирането на акциите си и им липсваха свежи идеи, но се добраха до скъпоценно второ попадение в 65-ата минута, за да затвърдят превъзходството си.

В 65-ата минута Жереми Матьо направи хубав рейд по левия фланг и съумя да центрира в наказателното поле, където Солдадо се отскубна от персоналния си пазител и с глава наказа Лено - 2:1.

Въпреки еуфорията от заслужено натрупания аванс, бранителите на Валенсия отново се провалиха в 69-ата минута, но страничният рефер отмени напълно редовен гол на Шюрле, който бе поне с метър пред отбраната на домакините.

За да се развие още по-тежко вечерта за Леверкузен, тимът допусна елементарен трети гол в мрежата си - в 75-ата минута центриране от корнер на Алберто Коста бе засечен във вратата от Рами и с това до голяма степен интригата бе убита - 3:1.

До края нямаше нито време, нито възможности да промяна на резултата и борбата за второто място в Група Е продължава.