Галавечер на Меси – 4 гола срещу Еспаньол и 72 за сезона

Лео Меси продължи да пише история с фланелката на Барселона в последния мач на Хосеп Гуардиола като треньор на „блаугранас" на „Камп Ноу". В каталунското дерби срещу Еспаньол аржентинският магьосник реализира всичките попадения за разгромната победа с 4:0 и фиксира сметката си от голове за сезона на 72.

По този начин Меси записа и 50-тото си попадение за кампанията в Примера дивисион, с което се бетонира на върха в подреждането при голмайсторите - той има аванс от цели 5 гола на върха пред Кристиано Роналдо.

Меси откри резултата в 12-ата минута от пряк свободен удар, а вторият си гол отбеляза след изпълнение на дузпа в 63-ата. Страхотен пробив към наказателното поле и диагонален изстрел по земя доведоха цифровото изражение на таблото до 3:0, а нов точен удар от бялата точка бе достатъчен за крайното 4:0.

Така официално Меси е най-резултатният играч в света за всички времена - миналият кръг той задмина постижението на Герд „Бомбардировача" Мюлер от 67 гола, а сега подобри рекорда от 70 попадения на Арчи Старк.

Барселона вече има 90 точки на втората позиция, като изостава със седем точки от лидера Реал Мадрид 1 кръг преди края на Примера дивисион. „Белия балет" надигра драматично Гранада с 2:1 и автогол в последната минута на бранителя на домакините Кортес, който даде трите пункта на шампионите.

Каталунското дерби премина в спокойно темпо през първото полувреме, въпреки че Барселона имаше донякъде цел за преследване - Лео Меси можеше да грабне приза „Пичичи" за най-добър реализатор.

Аржентинският магьосник в действителност играеше с мисъл да се разпише и успя да го направи още в 12-ата минута, макар и от нетипично положение за него - отсъден бе пряк свободен удар пред наказателното поле отляво, който Меси изпълни перфектно и прати кълбото в мрежата - 1:0.

Като цяло полувремето не предложи обичайните атаки с марката „Барселона", които са типични за продукциите на „блаугранас". Меси нямаше други възможности за попадения, но все пак играеше със спокойствие, продиктувано и от факта, че към момента имаше 47 гола срещу 44 за Кристиано Роналдо.

Публиката на „Камп Ноу" също не показваше кой знае какво отношение към случващото се на терена - важното събитие в Каталуния бе сбогуването на Хосеп Гуардиола с феновете на Барса. В чест на най-успешния треньор на тима бяха опънати няколко транспаранта, един от които гласеше „Обичаме те, Пеп".

В 36-ата минута част от феновете се оживиха, защото гостите от Еспаньол пробваха атрактивен гол - Алваро се опита да прехвърли Хосе Мануел Пинто от 36 метра, но в крайна сметка топката премина покрай дясната греда.

След почивката домакините се активизираха леко и по-често се задържаха в противниковото поле, разигравайки в близост до пеналтерията. Първо Иниеста получи топката пред границата на наказателното поле и моментално стреля по диагонала, но сантиметри го разделиха от целта.

В 64-ата минута Меси бе фаулиран в наказателното поле и реферът посочи бялата точка, след което аржентинецът спокойно реализира своя гол номер 70 през сезона.

Меси и целият тим на каталунците заиграха с повече настроение, което доведе и до трети гол в мача, отново дело на кавалера на „Златната топка". Той пое с прекрасно докосване кълбото на около 30 метра от вратата и със скоростен спринт стигна пеналтерията, след което стреля по диагонала за 3:0.

След изпълнение на корнер в 74-ата минута Бускетс бе фаулиран от защитник на Еспаньол, което доведе до втора дузпа и 72-ия гол на Меси за сезона - по този начин бе фиксирано крайното 4:0.