Челси спечели драматичен финал за ФА къп, Дрогба влезе в историята

снимка: Guliver/Getty Images

Челси надви Ливърпул с 2:1 във финала за ФА къп на стадион „Уембли" и спечели първия си трофей през сезона, с което направи загрявка за решителния сблъсък с Байерн Мюнхен в Шампионската лига.

Столичният клуб триумфира в надпреварата за 4-ти път в последните 6 години и за 7-ми път в историята си, с което се изравниха именно с Ливърпул по този показател.

„Сините" от Лондон се възползваха от невнимание в защитата на Ливърпул на два пъти, за да стигнат до головете си, които не бяха плод на сериозна обсада на противниковата врата.

Рамиреш откри резултата в 11-ата минута, възползвайки се от грешка на Хосе Енрике и Хосе Рейна, а Дидие Дрогба вкара втория гол за Челси в 52-ата, за да направи 2:0. По този начин нападателят от Кот д'Ивоар влезе в историята на най-стария футболен турнир, защото се превърна в първия играч, отбелязвал гол на 4 финала.

Андрю Керъл влезе на терена малко след второто попадение на Челси и се разписа за 2:1 в 64-ата минута след грешка на Бранислав Иванович, но силите на „мърсисайдци" не стигнаха за вкарването на мача в продълженията.

В 82-ата минута Керъл имаше претенции за втори свой гол, след като Петър Чех изби топката в гредата след негов удар с глава, но съдията Фил Дауд не зачете попадението, а и повторенията потвърдиха отсъждането му.

Мачът започна в спокойно и бавно темпо, но внезапно емоциите се наелектризираха в 11-ата минута, когато две последователни грешки в защита на Ливърпул доведоха до гол в полза на Челси още при първия удар към вратата.

Хуан Мата изведе с премерен пас Рамиреш зад защитниците на „червените", а бразилецът преодоля съпротивата на Хосе Енрике със завидна лекота и се озова очи в очи с Хосе Рейна.

Последва неособено силен удар на халфа на Челси, но вратарят на „мърсисайдци" позволи на топката да се отбие от ръката му и да премине голлинията - 1:0 за „сините" от Лондон.

Крейг Белами получи изненадващ шанс да изравни още в 14-ата минута, когато Глен Джонсън направи рейд по десния фланг и центрира в наказателното поле.

Топката не бе силна и тупна в малкия пенал, точно преди Бранислав Иванович да я изчисти с глава. Сърбинът не бе убедителен в изявата си и прати кълбото в обсега на Белами, който моментално стреля, но ударът му бе блокиран.

За съжаление на феновете, изпълнили трибуните на стадион „Уембли", мачът не предложи повече емоции до края на първото полувреме. Играта беше равностойна, но Ливърпул по никакъв начин не намекна, че се стреми да избегне загубата в двубоя.

Втората част не започна по желания начин за „мърсисайдци", които отново позволиха на Челси да стигне до гол с първия си опит за атака. Франк Лампард овладя топката в средата на терена и напредна, преди да подаде към Дрогба в наказателното поле. Тъмнокожият нападател на „сините" успя да нагласи кълбото за удар пред погледите на Глен Джонсън и Мартин Шкъртел, след което стреля по диагонала неспасяемо за Хосе Рейна - 2:0 в 55-ата минута.

Така кот'дивоарецът влезе в историята на най-стария футболен турнир като единственият играч, отбелязвал гол на 4 финала.

Челси заигра с настроение след фиксирането на резултата на 2:0, което определено успокои играчите на Роберто Ди Матео. Те пробваха многоходова атака в 63-ата минута и можеха да стигнат до трети гол, когато Хуан Мата с прехвърлят пас намери Дрогба, но ъгълът пред нападателя бе малък и той прати топката във външната страна на мрежата.

В 64-ата минута обаче интригата изненадващо се връна на „Уембли", след като Иванович загуби елементарно топката на десния фланг и тя рикошира в крака на Стюарт Даунинг, за да стигне до резервата Анди Керъл. Той овладя кълбото и го нагласи на левия си крак, преди да разстреля Петър Чех за 2:1.

„Червените" се втурнаха в търсене на изравнително попадение, като Челси откровено пазеше резултата.

Луис Суарес стреля опасно, провокирайки Петър Чех да се намесва решително, а в 80-ата минута уругваецът направи пробив отляво, но завършващият му пас не бе прецизен и не можа да изработи гол.

Отново Суарес бе в обектива на камерите в 82-ата минута, когато сложи топката на главата на Керъл, който стреля от два метра, а Чех инстинктивно изби в горната греда. Кълбото тупна пред голлинията, а „мърсисайдци" започнаха да празнуват, но попадение не бе зачетено - повторенията показаха, че топката не е минала голлинията с цялото си очертание, преди Чех да я отклони в горната греда.

Финалните минути преминаха пред вратата на Челси, но до изравняване не се стигна.