Франция тръгна с труден успех над Финландия

Франция спечели гостуването си на Финландия с 1:0 и започна победоносно кампанията за класиране на Световното първенство в Бразилия през 2014-та година.

Голът за „петлите" бе дело на Абу Диаби, който пропуска Евро 2012, но сега получи доверието на треньора Дидие Дешам и не го разочарова. След пробив на Карим Бензема топката попадна в халфа на Арсенал, който не сгреши от десетина метра - 0:1.

В другия мач от Група I също се получи минимален резултат - Грузия надви Беларус с попадение на Окашвили в 51-ата минута.

Френският състав беше доста експериментален и очаквано напълно различен спрямо това, което гледахме на Шампионата на Стария континет през лятото. Мамаду Сако и Антони Ревейер започнаха в центъра на защитата, а на десния бек оперираше Мапу Янга-Мбива, като отляво логично стартира Патрис Евра.

Рио Мавуба направи дебют за националния отбор на страната си, а до него бяха подредени по-опитни футболисти като Франк Рибери, Абу Диаби и Йоан Кабайе. Атаката се водеше от Карим Бензема и Жереми Менес, които оправдаха доверието на треньора си и ангажираха цялото внимание на противниковите бранители.

Именно заради това стана и голът в 20-ата минута на срещата - Бензема направи мощен пробив през центъра и когато пространството му в наказателното поле бе затворено, реши хитро да върне към нахлуващия от дълбочина Диаби. Халфът на Арсенал с премерен изстрел хладнокръвно реализира в мрежата на вратаря Лукас Храдечки - 0:1.

До края на полувремето Бензема можеше да се разпише, но домакините също изтърваха два удобни шанса да се оттеглят на почивка при равен резултат. През втората част пък стражът на Франция Уго Льорис имаше далеч повече работа.

В 69-ата минута Каспер Хамалайнен се измъкна от централните бранители на „петлите" и понечи да засече подаване от дълбочина, но не можа да преодолее вратаря на гостите. 5 минути преди това пък Тийму Пуки не успя да реализира от чиста позиция - най-доброто положение за Финландия бе пропиляно заради неумел удар на непокрития в пеналтерията Пуки.

В 84-ата минута пък Льорис направи феноменално спасяване, с което избави Франция от неприятно късно изравняване - Еременко центрира отляво и Тим Спарв стреля опасно с глава, но стражът на „петлите" с великолепен рефлекс отлкони топката.