Финална сирена: Ясно послание от големите фаворити в НБА

галерия:

снимка: БТА

Снощи се изигра и втората партида от мачове в първия кръг на плейофите в НБА, след като в събота бе даден старта на елиминациите.


Началото на най-интересната част от първенството бе белязано и от дебюта на рубриката "Финална сирена", в която ще анализираме подробно срещите от предходната нощ и ще се опитаме да вникнем в значението на всеки един двубой за цялостната серия.


Тази нощ фаворитите за титлата се впуснаха в борба срещу своите съперници и изпратиха ясно съобщение към конкурентите си - Маями, Сан Антонио и Оклахома записаха гръмки победи, с която показаха, че са най-силните отбори в НБА.


Трите отбора няма да имат проблеми в своите серии, след като Милуоки, Хюстън и Лейкърс просто нямат нужния капацитет да се изправят като равен с равен срещу константите през настоящия сезон.


Вторият ден на елиминациите беше белязан и от изгряването на нова звезда на най-голямата баскетболна сцена - Пол Джордж. В началото на сезона 22-годишният гард трябваше да заиграе като крило и да замести звездата Дани Грейнджър, който се контузи, а всичко това доведе до първия трипъл-дабъл в тазгодишните елиминации. Как обаче се стигна до това, може да разберете, ако продължите да четете...

 

 

Маями Хийт - Милуоки Бъкс 110:87

 

"Горещите" започнаха отлично защитата на титлата, а снощи дори не видяхме пълния потенциал на този отбор, може би с изключение на 4-та част, когато Хийт се ядосаха, че съперникът не иска да се победи сам.

 

За всички е ясно, че ЛеБрон и компания няма да играят на 100% в тази серия, защото просто няма да им се наложи. Снощи в 3 части Милуоки успяваше да се доближи до 7-8 точки в резултата, но в 4-та част с бързо 7:0, вдъхновено от ЛеБрон Джеймс и Крис Андерсен, Маями си гарантира победата.

 

В срещата обаче се видя наглед как "горещите" могат да стигнат до титлата и тази година. ЛеБрон Джеймс беше на обичайното си ниво, вкара 27 точки, грабна 11 борби и остана с 8 асистенции. Най-важното е, че той вкара тези точки с едва 11 стрелби при 9/11 точност. Пунктовете му дойдоха в трапеца (8/9), от ълговата тройка (1/1), както и от линията за наказателни удари. Ако Краля продължава да играе силно под коша, няма кой да спре Маями.

 

 

Крис Андерсън и Рей Алън пък ще са с ключова роля в ротациите на Сполстра, както стана ясно вчера. Андерсън разбиваше нападението на Милуоки, а и се отчете с 10 точки, докато Алън показа, че ролята на 6-и играч му приляга отлично и всички съперници ще имат сериозни проблеми с неговото включване от скамейката. Той вкара 20 точки.

 

Дуейн Уейд и Крис Бош вчера "на ходом" отбелязаха 31 точки общо. А дори не блестяха. Маями е големият фаворит - този отбор просто изглежда много, много страшен.

 

Оклахома Сити Тъндър - Хюстън Рокетс 120:91

 

Ако някой е очаквал тази серия да предложи драма, нека бързо забрави за това и просто да се наслаждава на нападателния баскетбол, който предлагат двете селекции. "Гръмотевиците" буквално се подиграха със своя съперник и показаха, че отново са главен претендент за титлата на Запад, но може би именно звездата на Хюстън ще им липсва най-много срещу Маями в евентуалния финал.

 

 

Джеймс Хардън беше единствената заплаха срещу бившия си отбор, като вкара 20 точки, но останалите просто изчезнаха, а от бързата игра на тима нямаше и помен. Със сигурност обаче той ще липса по нататък за Оклахома, тъй като Кевин Мартин просто е далеч от неговата класа.

 

Самата среща продължи да е равностойна до 38:38, а след това домакините направиха две серии - 14:1 и 13:2, които предопределиха изхода в срещата, а в края двубоят просто се доиграваше. Оклахома доминираше по всеки показател - 53% срещу 36.3% точна стрелба, 48 на 39 при борбите, 28 на 11 при асистенциите и 13 на 15 при грешките в нападение. На всичкото отгоре, баскетболът изглеждаше най-простото нещо на земята, когато с топката бяха Дюрант и Уестбруук.

 

 

Подобно на Маями - Милуоки, тази серия ще е бърза, като евентуално силна вечер на Хардън и раздаване от всички в Рокетс може да донесе успех или два на Хюстън у дома, но по-вероятно е Оклахома да отнесе своя съперник на нула или в най-добрия случай на 1.

 

Все пак за "ракетите" има надежда, тъй като напомнят именно за Оклахома преди няколко години. Хюстън е в процес на изграждане и е изненада, че изобщо стигна до плейофите. Отборът е млад, като до звездата Хардън още това лято вероятно ще видим още един играч с подобен статут. Лин изглежда рисков фактор, докато Ашик и Парсън са много обещаващи и догодина Хюстън ще е сред факторите в лигата. Но не и тази. Не и срещу Оклахома.

 

Сан Антонио Спърс - Лос Анджелис Лейкърс 91:79

 

Ако "езерняците" имаха някаква надежда в серията, тя приключи снощи - Сан Антонио изигра един от по-слабите си мачове през този сезон, но пак спечели с 12 точки разлика, а можеше и с много повече, ако Попович не беше пуснал резервите в края.

 

 

Лейкърс, водени от Д'Антони, нямат представа къде точно се намират - ще стрелят от тройката ли, ще залагат на играта в подкошието, какво ще правят? Д'Антони разполага с Гасол и Хауърд, а по никакъв начин не ги използва ефективно, а вместо това нарежда стрелби от тройката. Резултатът - 3 от 15 успешни стрелби.

 

Единственият шанс на гостите в тази серия е да използват предимството си на играчите под коша, но това няма да е достатъчно. Неш трябва да бъде играча от Финикс, но още снощи се видя, че контузиите му няма да позволят той да играе на ниво, след като пропусна 10 точки от позиции, от които рядко изпуска.

 

 

За Сан Антонио няма какво да кажем толкова - отборът игра слабо в нападение, но буквално изяде неориентирана атака на Лейкърс. В ключовите моменти Ману Джинобили, Тим Дънкън и Тони Паркър разпиляха защитата, а успехът бе бетониран в края на третата част, когато аржентинецът наниза 8 точки за минута и половина.

 

Опитът на "шпорите" ще има спечели тази серия почти без проблеми, въпреки че се очаква Лейкърс да играят по-добре поне в "Стейпълс Сентър". Без Коби Брайънт обаче "езерняците" не изглеждат отбор с ясна визия и такъв, който може да се противопостави на Спърс в повече от 1 или 2 мача.

 

Индиана Пейсърс - Атланта Хоукс  107:90

 

Ако някой ви е казал, че е очаквал Пейсърс и Хоукс да направят зрелищен първи двубой, то той много сериозно ви лъже или просто има усет за тези неща - Индиана и Атланта изиграха един от най-качествените и разнообразни двубои на старта на плейофите.

 

 

В двубоя имаше всичко - здрава защита, зрелищни забивки, креативни отигравания и един Пол Джордж, който доказа звездния си статут и изгря на сцената на плейофите.

 

Серията обаче успява да е динамична и непредсказуема, ако Хоукс успеят да се възползват от предимствата, които се видяха най-вече във втората част. Атланта вкара 30 точки в трапеца през първата част, а 15 изстрела във вторите 12 минути бяха именно от там. Въпреки силната си игра под коша обаче стрелбата от средна и далечна дистанция за "ястребите" беше трагична и именно там те загубиха двубоя.

 

Освен това Пейсърс доминираше в борбите под коша, като взе 14 срещу само 6 за Атланта в нападение. Решаващият фактор в срещата обаче беше агресията на домакините, които изпълниха цели 34 свободни хвърляния (30 вкарани) срещу едва 14 за гостите (7 вкарани).

 

 

Може да се каже, че представянето на Джош Смит показа наглед слабите и силните страни на Хоукс и на какво трябва да се наблегне в серията - той вкара едва 2 от 9 опита от средна и далечна дистанция, докато в трапеца беше неудържим - 5 от 6. Именно на това трябва да наблегне Атланта, ако иска да застраши фаворита в серията.

 

Индиана има най-добрата защита в лигата и го доказа снощи, но не се знае до каква степен нападението на тима е готово за плейофите. В първата среща обаче 6-ма завършиха с двуцифрен точков актив, а Рой Хибърт и Джордж Хил показаха, че могат да носят на гръб нападението на Индиана дори когато Пол Джордж изпитва затруднения (3-13 стрелба в мача).

 

Въпреки слабата си стрелба той беше движещата сила на домакините, като записа трипъл-дабъл с 23 точки, 12 асистенции и 11 борби, а ако продължава по същия начин, няма да има спор кой ще спечели серията.

 

Иво Вецев, sporta.bg