Евро 2012: Отново съперници в групите ще определят шампиона

Испания и Италия ще определят съдбата на европейската титла утре от 21:45 часа българско време на Олимпийския стадион в Киев. Този дуел с право е определян като мача на годината, макар „фуриите" и „адзурите" да премериха сили още в груповата фаза на Евро 2012, завършвайки наравно 1:1.

За трети път в историята на Шампионата на Стария континент финалистите подгряват за най-важния мач в турнира със сблъсък от груповата фаза - това се случи през 2004-та и 1996-та година.

Разликата в Евро 2012 е, че за първи път съперниците не излъчиха победител в срещата си от групата, докато в предишните два случая отборът, спечелил три точки, впоследствие вдига и титлата от Шампионата.

Това е само една индикация за непредвидимостта на утрешния дуел между хегемона във футбола в последните 4 години - Испания - и определяния за най-красиво играещ отбор на Евро 2012 - Италия.

Евро 1996

Първенството преди 16 години се състоя в Англия, като България също взе участие в него, макар да не остави особено приятни впечатления с играта си. В група С обаче се развива сблъсъка, който по-късно ще определи новия крал на Стария континент.

Германия се класира за Евро 96 като победител в квалификационна група 7, където именно се подвизаваше и нашия национален отбор. За Бундестима това бе седмо участие на европейски финали, а съперникът им в групата - Чехия - стигна до там с победа в квалификационна група 5 и за 4-ти път заслужи участие сред най-силните страни на континента.

Именно първият мач от Група С на Евро 1996 противопоставя Германия и Чехия, които са в конкуренцията на Италия и Русия. Мачът помежду им се играе на 9-ти юни от 17:00 часа на „Олд Трафорд" пред малко над 37 000 зрители.

Твърде лесно начало за Маншафта

Състав на Германия:

1.Андреас Кьопке, 6. Матиас Замер, 2. Щефан Ройтер, 5. Томас Хелмер, 15. Юрген Колер (капитан) (14. Маркус Бабел), 21. Дитер Ейлтс, 17. Кристиан Циге, 10. Томас Хеслер, 7. Андреас Мьолер, 9. Фреди Бобич (19. Томас Щрунц), 11. Щефан Кунц (20. Оливер Бирхоф)

Състав на Чехия:

1.Петър Куба, 15. Михал Хорнак, 5. Мирослав Кадлец (капитан), 3. Ян Сухопарек, 2. Радослав Латал, 7. Ири Немец, 13. Радек Бежбъл, 4. Павел Недвед, 11. Мартин Фридек (14. Патрик Бергер), 8. Карел Поборски (10. Радек Друлак), 9. Павел Кука

Германия оправда статута си на фаворит срещу чехите, от които не се очакваше сериозна съпротива през целия турнир. Въпреки че започнаха срещата без отсъстващите Юрген Клинсман и Юрген Колер, Бундестимът отбеляза два идентични гола, с които затвърди превъзходството си на терена още през първото полувреме.

Сребърните медалисти от предишното първенство през 1992-ра откриха резултата в 26-ата минута, когато 24-годишният Циге направи отличен пробив, след което двойно подаване с Бобич. Циге се откъсна от опеката на Латал и проби през Кадлец, за да разстреля вратаря Куба от 20 метра - 1:0.

В 32-ата минута Мьолер направи впечатляващ 40-метров рейд, за да завърши с премерен удар по тревата, който не остави шансове на стража на чехите - 2:0 и добре свършена работа за немците.

След безпроблемната победа на Германия и предвид победата на Италия над Русия с 2:1 в другия мач от групата, малцина смееха да си помислят, че Маншафта ще мери сили отново с Чехия на финала на Евро 96.

Само че точно така се получи, след като чехите сразиха „адзурите" с 2:1 в следващия кръг, а после извъртяха зрелищно реми 3:3 с Русия, докато Германия и Италия не си отбелязаха гол.

Така в класирането лидер бе Германия със 7 точки, следван от Чехия с 4 и Италия също с 4 пункта - правилото за директния двубой обаче прати чехите на второ място и автоматично на четвъртфинал.

Там Чехия отстранява Португалия след 1:0, а Германия се справя с Хърватия - 2:1. Следват драматични полуфинали, решени след дузпи - Чехия и Франция приключват при 0:0, но „петлите" губят при дузпите с 5:6. В другия полуфинал Германия и Англия правят 1:1, но Гарет Саутгейт пропуска шестия удар от бялата точка и носи успех на немците също с 6:5.

Финалът също не може да бъде решен в редовното време - Чехия вече е спечелила уважението на цяла Европа с пътя си до финала, докато Германия този път не може да загатне за по-големия си потенциал в напрегнатия сблъсък на стадион „Уембли", на който присъстват повече от 73 000 зрители. Датата е 30-ти юни, 21:00 часа българско време.

Бирхов и причинената от него първа „внезапна смърт"

1.Кьопке, 5. Хелмер, 6. Замер, 8. Мемет Шол (20. Бирхоф), 10. Хеслер, 11. Кунц, 14. Маркус Бабел, 17. Циге, 18. Юрген Клинсман (капитан), 19. Щрунц, 21. Ейлтс (3. Марко Боде)

1.Куба, 3. Сухопарек, 4. Недвед, 5. Кадлец, 7. Немец, 8. Поборски (17. Владимир Шмицер), 9. Кука, 13. Бежбъл, 15. Хорнак, 19. Карел Рада

20 години по-рано Германия бе загубила от Чехословакия на финала от позицията на предварителен фаворит, а на „Уембли" за малко историята да се повтори, когато през първото полувреме и двата тима не стигат до гол.

В 59-ата минута обаче Патрик Бергер реализира отсъдена дузпа и изненадващо извежда Чехия напред в резултата. Селекционерът на Германия Берти Фогтс обаче има скрит коз на скамейката си и моментално го използва - Бирхоф влиза в игра в 69-ата минута.

Само 4 по-късно нападателят на Удинезе изравнява, след като с глава праща в мрежата центриране от фаул на Циге - 1:1. Кьопке пък в последната минута на редовното време спасява отличен удар на Шмицер, който 2 дни по-рано се е оженил.

За пореден път в Евро 96 се стига до продължения след равенство в редовните 90 минути. В 95-ата обаче Бирхоф влезе в историята - той с гръб към вратата намери начин да стреля, а топката се отби в тялото на Хорнак, преди да се понесе към мрежата. Някак си вратарят Куба позволи на кълбото да мине покрай плонжа му и по този начин да бъде отбелязан първият златен гол в историята на международния футбол.

Евро 2004

Европейското първенство преди 8 години се провежда в Португалия, като за домакините участието във финалите е 4-то в историята им. Гърция има честта да открие турнира в пряк двубой срещу „мореплавателите", за да даде начало на своето 2-ро участие на Шампионат на Стария континент.

Любопитното е, че България записва вторите си еврофинали отново в такъв турнир, който е решен с мач между съперници от груповата фаза. Няма какво повече да добавим за участието на „лъвовете", защото няма никакъв смисъл.

Португалия е в група А по право като домакин, а компания ѝ правят Гърция, Испания и Русия. Тя се оказа най-оспорваната, защото всички отбори успя да спечелят поне по веднъж, но първият мач се оказа най-изненадващ.

Фаулстарт за фаворита, Гърция блесна за първи път

Състав на Португалия:

1.Рикардо, 2. Пауло Ферейра, 4. Жорже Андраде, 5. Фернандо Коуто (капитан), 3. Руй Жорже, 6. Кощиня (21. Нуно Гомеш), 18. Маниш, 7. Луиш Фиго, 10. Руй Коща (17. Кристиано Роналдо), 11. Шимао (20. Деко), 9. Педро Паулета

Състав на Гърция:

1.Антонис Никополидис, 2. Юркас Сейтаридис, 5. Траянос Делас, 19. Михалис Капсис, 14. Такис Фисас, 20. Йоргос Карагунис (21. Костас Кацуранис), 6. Ангелос Басинас, 7. Теодорос Загоракис (капитан), 8. Стелиос Янакопулос (11. Демис Николайдис), 9. Ангелос Харистеас (23. Василис Лакис), 15. Василис Лакис

Мачът се играе на „Ещадио до Драгао" в Порто на 12-ти юни пред близо 49 000 зрители, а за първи път домакин на Европейско първенство губи мача на откриването. Възпитаниците на Луиш Фелипе Сколари губеха топката прекалено често и прекалено лесно, докато за гърците контролирането на събитията бе далеч по-безметежен.

Още в 7-ата минута Карагунис простреля Рикардо с далечен удар от около 25 метра, за да попари трибуните - 0:1. „Елините" имаха още положения за гол, но постепенно португалците започнаха да доминират.

Първото действие на Кристиано Роналдо на Евро 2004 и изобщо в кариерата му бе да направи дузпа в 51-ата минута, която Басинас превърна във второ попадение за гостите. В крайна сметка почетното попадение бе дело на Роналдо с глава в 93-ата минута след центриране на Фиго от корнер.

Португалия оглавява крайното класиране в групата въпреки загубата, защото постига победи - с 2:0 над Русия и с 1:0 над Испания в следващите два мача. Изненадващо пък Гърция прави равенство с „Ла Фурия" 1:1, след което записва поражение с 1:2 от Русия, но се класира на второ място пред Испания. И двата тима имат по 4 точки, но головата разлика на „елините" е 4:4, докато на „фуриите" - 2:2 и с повече отбелязани голове гърците прогресират.

Пътят на Португалия към финала е всеизвестен, особено с отстраняването на Англия в четвъртфинален сблъсък, влязъл в историята на футбола - 2:2 в редовното време и 6:5 при дузпите, като вратарят Рикардо отбеляза победата.

Гърция наказва Франция с 1:0 в своя далеч по-скучен сблъсък в тази фаза и също продължава напред. Португалия печели с 2:1 срещу Холандия на полуфиналите, докато Гърция отново бие с 1:0 - този път Чехия и този път с гол в 106-ата минута.

Финалът е знаменит най-вече с победителя, който излъчи и който вдигна европейската титла.

Най-безумният европейски шампион

1.Рикардо, 4. Жорже Андраде, 6. Кощиня (10. Коща), 7. Фиго (капитан), 9. Паулета (21. Гомеш), 13. Мигел (2. Пауло Ферейра), 14. Нуно Валенте, 16. Рикардо Карвальо, 17. Кристиано Роналдо, 18. Маниш, 20, Деко

1.Никополидис, 2. Сейтаридис, 5. Делас, 6. Басинас, 7. Загоракис (капитан), 8. Янакопулос (3. Стелиос Венетидис), 9. Харистеас, 14. Фисас, 15. Зисис Вризас (22. Димитрис Пападопулос), 19. Капсис, 21. Кацуранис

Гърция спечели и финала срещу Португалия, както по-рано в шампионата бе направила с 2:1, с което влезе в историята на Шампионата и вдигна трофея. Самият двубой едва ли ще се запомни с много, защото най-интересният момент бе голът на Харистеас в 57-ата минута - с глава след центриране от корнер, а иначе безсилието на „селесао" дори да стигне до изравняване обрече домакините на сълзи след края на мача.

Това бе и краят на мечтите на Португалия за титла, а също така и единственият финал, до който иберийците са стигали в историята си. На Евро 2012 те играха полуфинал, което им се е случвало и през 2000-ата, и през 1984-та година.

Гърците пък вероятно никога няма да повторят знаменития си успех на Евро 2004, но страната изживя най-силните футболни емоции и със сигурност никога няма да забрави португалското си лято.