Евертън не позволи на Нюкасъл да мечтае за Шампионската лига

Нюкасъл допусна поражение с 1:3 от Евертън на „Гудисън Парк" и окончателно сложи край на амбициите си за участие в Шампионската лига.

Точни за „карамелите" бяха Стивън Пиенаар, Никица Йелавич и Джони Хейтинга, а попадението за Нюкасъл дойде след автогол на Тони Хибърт.

В последния кръг Нюкасъл имаше нужда от задължителна победа и от грешна стъпка на някои измежду Тотнъм и Арсенал, за да се класира в четворката. При положение, че и двата лондонски тима изгубеха, „свраките" можеха да стигнат дори до третото място и да играят директно в групите на Шампионската лига.

При такъв развой тимът щеше да стане първият отбор извън Лондон, Ливърпул или Манчестър, който влиза в топ 4 на Премиършип от 9 години насам. През сезон 2002/2003, именно северняците бяха последният клуб, който успя да стори това.

Евертън обаче успя да вкара два гола още през първия половин час на срещата и с това рано предопредели нейния развой. До края на двубоя паднаха още две попадения и така той завърши при резултат 3:1 в полза на домакините.

Така Нюкасъл остана с актив от 65 точки на пета позиция и ще се задоволи с участие в Лига Европа догодина. Евертън приключва кампанията на седмо място с 56 точки.

За състава на Евертън в игра се завърнаха Лейтън Бейнс, Фил Невил и Дарън Гибсън. Дейвид Мойс обаче не можеше да разчита на Джак Родуел и Виктор Аничебе. В състава на „свраките" в трети пореден мач отсъстваше Дани Симпсън, който има проблеми в глезена, а с тима за Ливърпул не отпътува и нападателя Леон Бест.

Срещата започна добре за гостите, които имаха няколко положения за гол, но Тим Хауърд отрази удар на Колочини, а след това и Демба Ба пробва стреля от сериозна дистанция, но неточно.

След това обаче „карамелите" овладяха инициативата и успяха да излязат напред в резултата. В 17-та минута Стивън Пиенар стреля от дистанция, топката се удари в Майк Уилямсън , заблуди Тим Крул и влетя в мрежата му.

Това вдъхнови футболистите на Дейвид Мойс и първо в 21-та минута Пиенар удари гредата, а съвсем скоро домакините удвоиха своята преднина. Дошлият през зимата от шотланския Рейнджърс Никица Йелавич реализира в 26-та минута, като останаха съмнения дали нападателят не е играл с ръка.

До края на полувремето Евертън продължи да бъде по-добрият отбор, а Нюкасъл стигна само до две положения, но Хонас Гутиерес и Папис Демба Сисе стреляха встрани от вратата на Тим Хауърд.

През втората част Нюкасъл тръгна по-масирано напред в търсене на положителен развой на срещата. Три минути след подновяването на играта Папис Сисе пропиля златен шанс да върне тима си в срещата, след като получи добро подаване от Хатем Бен Арфа в наказателното поле, но стрея в аут. В 63-та минута добра възможност се отвори и пред Демба Ба, но Хауърд спаси отлично.

В ответната атака Евертън вкара третия си гол в срещата и тотално отказа своите гости. Дарън Гибсън центрира след статично положение и от близка дистанция Джони Хейтинга вкара своя втори гол във Висшата лига, за да направи резултата 3:0.

Въпреки по-активната си игра през втората част, Нюкасъл така и не успяваше да стигне до попадение. В 70-та минута обаче домакините свършиха това, след като Тони Хибърт си вкара автогол.

Попадението даде известни надежди на футболистите на Алън Пардю, но те така и не успяха да стигнат до нещо повече. Напротив, отвориха пространства пред нападателите на Евертън и можеха да регистрират четвърто попадение. Срещата завърши по неприятен начин, след като Тим Кейхил от състава на „карамелите" получи червен картон.