Ендуро: Кабакчиев стартира с две победи в „Гората на страха”

Най-добрият български състезател по Ендуро Теодор Кабакчиев (KTM) без изненада оглави класирането във вчерашния пролог и ще стартира от първа позиция в клас "Профи" в днешната навигация за надпреварата "Гората на страха" - първи кръг от Балканския Хард Ендуро шампионат.

Той се провежда този уикенд край Габрово, а организатори са Българската федерация по мотоциклетизъм, местният мотоклуб "Екстрийм Тойота Венци" и Община Габрово, чийто представител Николай Пенов откри мероприятието. Сред официалните гости бе и президентът на Гръцката мотоциклетна федерация АMOTOE Стелиос Корелис.

Променливо време посрещна близо 90-те състезатели от България, Гърция и Иран, които застанаха на старта в различните категории за квалификациите на "Гората на страха". Те се проведоха на отлично подготвеното затворено трасе край село Донино във формата на елиминационни серии.

За победата в кръга от Балканския шампионат се състезават само професионалистите, докато пилотите от класовете "Хоби", "Експерт", АТV и "Жени", ще спорят за призовете в трети кръг от BG-X Ендуро шампионата. Малко преди старта на квалификациите се изсипа силен, но за щастие кратък дъжд, който не помрачи настроението на 500-те зрители, заобиколили трака.

Общо 17 състезатели, в т.ч. и трима гърци, наброяваше стартовият списък за клас "Профи". Те караха две елиминационни серии и финал, които предложиха много екшън и адреналин. В първата серия лесно за финала се класираха Димитър Цветков (КТМ), Иван Димов, Илиян Кузманов (Sherco) и Драгомир Добрев (КТМ.) Във втората серия стартът изненадващо грабна Михаил Митов (KTM), но още в началото той бе изпреварен от пилота на домакините Теодор Кабакчиев (KTM) и Искрен Генов (Gas gas). Кабакчиев бързо натрупа преднина и се класира за финала със солидния аванс от 30 секунди, а до него се наредиха Митов, Пачарозов и Искрен Генов. Лошо падане в последните метри направи Емил Грудев (КТМ), който се контузи сериозно и бе откаран в болница в Габрово.

Доста оспорвано бе състезанието в същинския пролог, където първи потегли Иван Димов, но Кабакчиев го изпревари малко след първия завой. Габровецът отново показа прекрасна форма и финишира първи с време 9:38.7 минути. Второ време от 10:08.1 регистрира Димитър Цветков (КТМ). Страхотна битка за третото място през цялото време водиха Иван Димов и Илиян Кузманов. Падане на Кузманов в края на надпреварата обаче, даде възможност на Димов да мине напред и да се нареди на трета позиция за утрешния старт с време 10:12.7 минути.

В клас "Хоби" първи ще потегли Явор Димитров (Beta), следван от пилота на Иран Дарио Горбани (КТМ) и Георги Анчев (КТМ).

В клас "Експерт" челната тройка в пролога оформиха Стефан Бонев (Husaberg) с най-добро време 8:59 минути, а след него ще потеглят Николай Мартинов - Сървайвъра (Gas gas) и Филип Наумов (Gas gas).

В категория "Жени" първа позиция ще стартира Ива Станоева (КТМ), която даде най-добро време - 7:28 минути, а на 14.6 сек след нея се нареди Александра Ангелова (КТМ). Трета се класира състезателката на домакините Денка Йорданова (КТМ).

При АТV-тата най-бърз в пролога беше Красимир Колев (Honda) за 7:38.3 минути, следван от Емил Комаровски (Yamaha) с време 7:47.3 и Иван Генчев (Kawasaki) с време 7:49.7 минути. Само двама състезатели взеха участие в клас АTV Хоби, като на първа позиция се нареди Господин Вълев (Renegade), следван от Момчил Великов (КТМ).

Първият ден на преварата "Гората на страха" завърши зрелищно със състезанието за Купа "Боженци", в което стартираха 9 пилоти от различните категории. Въпреки двете серии и финала в пролога, Кабакчиев показа, че има достатъчно сили за още една победа и заслужено спечели първото място. С него наградният фонд от 1000 лв си разделиха Иван Димов, който финишира втори и Илиян Кузманов , завършил на третата позиция.

Днес ендуристите ще навлязат в "Гората на страха", където ги очакват два дни тежка навигация из кошмарните терени край Габрово. Първият състезател ще стартира точно в 09.00 пред хотел "Импулс" в местността Узана.